×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
14. novembris, 2014
Drukāt

Priekuļos Nīmaņu kalvē top darbarīki ar mūža garantiju, kas ceļo uz visu pasauli (14)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Nīmaņi šogad savai kalvei uzlika jaunu jumtu. Dakstiņos iegūlusi visa Ziedoņa balvas prēmija, ko Jānis pavasarī saņēma par latvisku saimniekošanu. Pirms pāris gadiem kopā ar brāli Matīsu un māsu Karlīni tagadējās tēvamājās Priekuļos dibināta “Autine” – ģimenes uzņēmums, kas nosaukts sena latgaļu pils­novada vārdā. “Nīmaņu” vecā klēts kļuvusi par kalvi cirvjiem, kaltiem, nažiem, kas aizceļo vai uz visiem pasaules kontinentiem. Kāds slavens amerikāņu kokapstrādes speciālists, dabūjis Jāņa kalto rīku, tūdaļ interneta portālā paziņoja, ka beidzot viņa ideālā cirvja meklējumi ir galā, jauno guvumu nosaucot par cirvju Svēto grālu.

Lai iegūtu savā īpašumā kādu no “Autinē” gatavotajiem darbarīkiem, jāgaida septiņu mēnešu garā rindā. Nīmaņi kalumiem sola mūža garantiju, un ne velti, jo tie kalti no cietākajiem metāliem. “Amatnieki un uzņēmēji esam netradicionālā izpratnē – taisām cirvjus un nažus vispirms tāpēc, ka mums patīk to darīt, nauda šajā procesā nav primārais,” ģimenes uzņēmuma pamatvērtību formulē vecākais brālis.

Pēcpusdienā Nīmaņu kalvē norimst veseru un mašīnu troksnis. Arī pnei­matiskais āmurs, kuru brāļi uzgājuši Cēsu lūžņu placī, rāmi gaida nākamo dienu. Jaudīgā ierīce mūsdienās paveic mācekļa darbu, skaidro Jānis un piebilst, ka daži par to raucot degunu – sak, kā tad autentiskus darba rīkus var kalt ar pneimatisko āmuru! Vecākais brālis spriež, ka tas esot baigais stereotips – diez vai senatnē kalējs atteiktos no iespējas atvieglot smago darba procesu autentiskuma vārdā. “Visi aparāti, kas atrodas šajā telpā, – pneimatiskais āmurs, slīpmašīnas – evolūcijas ceļā izveidoti, lai cilvēks varētu strādāt efektīvāk, savukārt mēs cenšamies gan sabalansēt pirmatnīgo ar mūsdienīgo, gan atvieglot procesu, ko dod jaunās tehnoloģijas,” prātīgi paskaidro Matīss, kurš kopīgajā biznesā var likt lietā arī savulaik sabiedriskajās atiecībās gūtās iemaņas.

Nīmaņu senčos nav ne kalēju, ne uzņēmēju, tāpēc brāļi tā īsti pat nevar izsekot, no kurienes izni­ris “Autines” gēns. Priekuļu māju, kas ierīkota bijušajā kūtī un garāžā, jo kādreizējais dzīvojamais nams kara laikā aizgājis postā, patlaban apdzīvo abi vecāki un vecāmamma. Jānis īrē istabiņu pie kaimiņienes, bet Matīss, tāpat kā māsa Karlīne, kļuvis par rīdzinieku. Īpašumu, kuru padomju okupācijas laikā bija ieņēmuši sveštautieši, deviņdesmitajos atguvis vecaistēvs Aleksandrs. Vecajam vīram pat nācies atvairīt kādas saniknotas baltkrievietes uzbrukumu ar mēslu dakšām. Skaistie “Nīmaņi” – pirmās brīvvalsts gados vecvectēva brālis slavenais pediatrs Jēkabs Nīmanis te ierīkojis bērnu slimnīcas palīgsaimniecību – bija nolaisti līdz nepazīšanai. Tagad senču mantojums palēnām atdzimst reizē ar “Autines” kalves dunu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Lai veicas šajā un visu citu jomu darbos un visās ikdienas lietās! Malači letiņi – tā turēt!

 2. priecajos par tiem,kas mak saimniekot,lai Tev veicas Jani!

 3. Koka kāts, kāda tur mūža garantija, pat ja asmens ir labs.
  Fiskaru šis nepārspēj..

  • Ja tu varētu kādu no šiem cirvjiem atļauties, tu saprastu, ka tavs izdaudzinātais Fiskars pat blakus nestāv 😀
   Puiši jūs esat malači, lai jums veicas arī turpmāk.

  • Darba rīkus rūpīgi jākopj. Tamdēļ vectēviem un nopietniem meistariem tie kalpoja mūža garumā. Un, ja kur pazuda, tad tā bija tik pat kā traģēdija mājās, kamēr atrada 🙂

  • tavs piskars štrunts vien ir. Man ir 2 cirvji, viens vienroku zāģis. Kātus, rokturi vēl vectēvs lika. Tēvam nokalpoja, nu jau aizsaulē un man kalpo un nākamajai paaudzei arī paliks. Ka tikai no pareiza koka, pareizā mēnesī cirsta, pareizi izžāvēta un apstrādāta. Tad tikai speciāli laužot varēs salauzt. Nu vai veikliem vīriņiem rokās nonāks, kuri bluķī ar asmeni trāpīt nevar, ar kātu dauza.

 4. Cepuri nost !

 5. A kur stāsts par viņu slavenajiem nažiem?

 6. Lai vairāk Latvijas laukos būtu tādu rosīgu, darbīgu jauniešu! Man ir patiess prieks par Nīmaņu jauno paaudzi! Lai veicās piepildīt sapņus!

 7. Isti Latviesi.Tikai uz prieksu!

 8. Uz viņiem skatoties var padomāt, ka”pēdējā stundiņa” klāt!

 9. Lai Nīmaņpuikām veicas arī turpmāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+