×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. augusts, 2015
Drukāt

Ar letgaļu devīzi – “Darbs un uzticība” (5)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Roberts Blumbergs

Goda konsuls ir  amats, kurā diplomātiski pienākumi veicami sabiedriskā kārtā, nesavtīgi ieguldot šajā darbā savu laiku un naudu. Latvijai Amerikā ir pavisam 17 goda konsuli,   viņu vidū viens no jaunākajiem un enerģiskākajiem ir čikāgietis Roberts Blumbergs.

Latvijas Ārlietu ministrija goda konsulus no visas pasaules uz sanāksmi Rīgā aicina reizi divos gados. Taču Robertam Blumbergam uz Latviju iznāk braukt daudz biežāk. Pērn vasaras vidū viņš ieradās uz konsulu sanāksmi Rīgā, vēlāk – uz savas korporācijas “Lettgallia” 115 gadu jubileju. Un pavisam neplānoti vajadzēja atlidot uz Latviju novembrī, lai saņemtu augsto apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. Šovasar, jau nākamajā dienā pēc Garezera 50. jubilejas svinībām, Roberts devās uz Rīgu, lai atbalstītu Pasaules latviešu uzņēmējdarbības 2. forumu, kuru rīkoja Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA). Vēl arī Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studenti teica paldies Robertam kā vienam no mecenātiem par iespēju gūt jaunas zināšanas LU rīkotajā Amerikas Savienoto Valstu tiesību vasaras skolā. Savukārt Roberts dažiem kolēģiem juristiem no ASV uzdāvināja biļetes uz skolēnu Dziesmu un deju svētkiem.

 

Pateicības un risināmas problēmas

Čikāgas goda konsula kabinets atrodas Roberta brāļa Ērika dibinātās juridisko pakalpojumu firmas “Johnson, Blumberg & Associates” birojā. Goda vietā – Latvijas un ASV karogi, plauktos – grāmatas par Latviju, toskait “Lauku Avīzes” apgāda izdotā enciklopēdija par 100 Latvijas ievērojamām personām angļu valodā, bet sienas rotā pateicības raksti. Toskait, atzinība no ekspremjera Valda Dombrovska par palīdzību vizītes organizēšanā Čikāgā, paldies no Latvijas Universitātes fonda par ziedojumiem, pateicība no TTT Dāmu kluba, studentu korporācijas “Lettgallia” un vēl citām organizācijām. Zinot, ka Roberts pērn augustā kopā ar Čikāgas baltiešu organizācijām rīkoja Baltijas ceļa 25. gadskārtas pieminēšanu, kā suvenīru viņa konsulātam es aizvedu Latvijas Bankas izdoto monētu “Baltijas ceļš”, kur simboliski bizē savītas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas karogu krāsas.

Aktīvi sabiedriskajā dzīvē arvien bijuši Roberta, Ērika, Pētera un Dāvida vecāki – Gunārs un Ināra Blumbergi, un visi četri dēli šo kalpošanu latviešu lietai turpina. Viens no jaukākajiem stāstiem, ko dzirdēju no Ināras, bija par to, kā viņa cepusi ābolu pankūkas septiņdesmitajos gados Čikāgā notikušajos tautību festivālos, un tās pārdodot, iegūto naudu ziedojusi latviešu sabiedrības vajadzībām.

…Robertam uz darba galda atrodas nupat no Latvijas pienākusi vēstule, kurā viņam par palīdzību nokļūšanā atpakaļ uz mājām pateicas kāda sieviete, kurai jaunības neapdomības dēļ gadījušies ne visai patīkami piedzīvojumi Čikāgā. Jo pie goda konsula vēršas dažādi cilvēki. Tā, piemēram, šogad birojā ieradusies vecāka kundze, kura 20 gadus nodzīvojusi Amerikā, strādājusi par aukli, bet nu jābrauc atpakaļ uz Latviju, taču viņas nepilsones pasei derīguma termiņš beidzies jau pirms desmit gadiem. Roberts sazinājies ar Latvijas vēstniecību ASV, un sieviete saņēmusi izziņu, ar kuru varēja doties atpakaļ uz mājām, lai jau Latvijā nomainītu pasi.

Roberts ir arī vairākas reizes sniedzis palīdzību latviešiem, kuri ir nonākuši Čikāgas policijā un tiesu ie­stādēs.

 

Gandarījums

Daudz darba Latvijas vēstniecībai ASV un arī goda konsuliem bija gada pirmajā pusē, kad Latvija bija ES Padomes prezidējošā valsts.

“Vēstnieks Andris Razāns vēlējās, lai goda konsuli palīdz sarīkot tikšanās, kurās viņš popularizētu Eiropas Savienību, arī Brīvās tirdzniecības līgumu, kas top starp Ameriku un Eiropas Savienību,” atminas Roberts. “Vēstnieks tikās ar Ilinoisas universitātes pārstāvjiem, Čikāgā – ar kluba “The Union League Club of Chicago” biedriem, kuri ir uzņēmējdarbībā un finanšu pasaulē ietekmīgas personas. Viņš nolasīja lekciju arī zvērinātiem advokātiem par šo brīvās tirdzniecības līgumu. Satikāmies arī ar Ilinoisas gubernatoru Brūsu Rauneru. Parasti gubernators šādās reizēs atvēl neilgu laiku, apmēram desmit minūtes, bet šoreiz pavadījām sarunā par Latviju un Eiropu pusstundu.”

Martā Čikāgā notika 18. gadskārtējais Eiropas Savienības filmu festivāls, kurā tika izrādīta 61 pilnmetrāžas filma, atklāšanā tika demonstrēta animācijas filma “Zelta zirgs”.

Roberts stāsta, ka pārliecinājis festivāla organizatorus rādīt arī otru Latvijas filmu – “Segvārds “Vientulis””. Par to bijušas labas atsauk­smes. Pēc seansa bijis pienākums rīkot arī pieņemšanu, tai Roberta draugs Ričards Drīhauss sponsorējis vīnu.

Latvijas prezidentūras laikā Latvijas vēstniecībai ASV bija jāorganizē arī ES valstu vēstniecību Amerikā ekonomikas atašeju tikšanās. Tā arī noritēja Čikāgā un guvusi vietējās preses ievērību. “Čikāgas domes deputāts Edvards Burke iepazīstināja viesus ar pilsētu, pēc tam apmeklējām lauksaimniecības produktu biržu,” atceras goda konsuls. Pēc tam diplomāti pusdienojuši Ričarda Drīhausa muzejā. Luksemburgas diplomāts novērtējis, ka “Latvija uzlika augstu latiņu”, apzinoties, ka Luksemburgas kā nākamās ES Padomes prezidējošas valsts sarīkojumus salīdzinās ar iepriekš notikušajiem.

Kad vaicāju Robertam, par ko viņam goda konsula amatā ir vislielākais gandarījums, viņš piemin investoru meklēšanu: “Diezgan grūti pierunāt Amerikas kompānijas braukt uz mazo Latviju. Ar neatlaidību mums tas ir izdevies.” Un vēl stāsta, ka reizēm viņu kā Latvijas pārstāvi atrod amerikānis, kuram priekštečos ir kāds latvietis un kuram pašam tikai viena sešpadsmitā daļa latviskās piederības, taču tā urda un mudina interesēties par tālo Baltijas valsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Ko nozīmē vārds (letgaļu)?

  • Lettgallia ir studentu korporācija.

  • Vidzemju cilts pārstāvis Atbildēt

   No vārda letgaļi cēlies tautas letvieši nosaukums, kā arī valsts Letvija nosaukums. Un no letgaļu valodas radusies mūsdenu letviešu valoda.

   • Diemžēl filistram taisnība…

   • No letgaļiem nav radusies ne latviešu valoda, ne Latvijas kā valsts nosaukums. Ja jūs interesē, kā radies vārds Latvija, tad izlasiet kaut Jāņa Endzelīna “Lettische Grammatik” kaut pirmās lapaspuses, kur sīki un smalki izpētīts un izskaidrots vārda Latvija nosaukums.
    Ja tam esat par slinku, tad atliek tikai teikt, ka vārds Maskava cēlies no latviešu vārda “maz kāva”. Šādi stila ziedi ir necienīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+