×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
3. februāris, 2014
Drukāt

Ar likumu asinās drošībniekiem “zobus” (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Baiba Broka

Šķiet, arī politiķiem apnikusi drošības dienestu nevarība, reaģējot uz dažādu šovinistisku un valsti nomelnojošu elementu rīcību. Tiek pieļauts, ka, tuvojoties Latvijas prezidentūrai ES, šādi provokatori kļūs vēl aktīvāki. Tādēļ arvien nopietnāk tiek spriests par likuma grozījumiem, kas varētu “uzasināt” Drošības policijas (DP) un citu līdzīgu dienestu “zobus” .

PBK izspruka sveikā 


Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija mudina grozīt Krimināllikumu, lai drošības dienesti varētu asāk reaģēt gadījumos, kad medijos tiek izplatīta melīga informācija un Latvijas valstij naidīga ideoloģija. Šis jautājums ir deputātu uzmanības lokā kopš Pirmā Baltijas kanāla (PBK) raidījuma “Cilvēks un likums”, kurā apmelota Lietuva. “Lietuvā pēc šā notikuma uz trīs mēnešiem tika apturēta ārpus Eiropas Savienības tapušu PBK pārraižu raidīšana. Taču Latvijā par identisku pārkāpumu kanāls ticis cauri tikai ar administratīvu sodu. Šāda situācija nav īsti normāla un mums ir jānovērš šie trūkumi likumos,” uzskata Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Tādēļ komisija šonedēļ vērsusies ar vēstuli Tieslietu ministrijā, lūdzot to izstrādāt grozījumus Krimināllikumā. Deputāti īpaši vēlas, lai tiktu pilnveidots Krimināllikuma 78. pants, kas runā par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.

DP argumentācija – aizslepenota 


Taču joprojām nav skaidras atbildes, kādēļ PBK gadījumā šo pantu nevarēja piemērot. Jau dažas dienas pēc minētā raidījuma Drošības policijā vērsās gan Nacionālā elektronisko mediju padome (NEPLP), gan vairākas citas personas, lūdzot izvērtēt, vai 2013. gada 4. oktobra raidījumā nav saskatāmas nozieguma pazīmes. Kā ierasts, DP tādas nesaskatīja – sižets par Lietuvu neesot kvalificējams kā nacionālā naida izraisīšana Krimināllikuma izpratnē. DP izpratnē sižets esot atsevišķu personu centieni apšaubīt Lietuvas un līdz ar to arī pārējo Baltijas valstu neatkarības atgūšanas un demokrātiskās iekārtas leģitimitāti, sniegt sev izdevīgu vēstures interpretāciju, lai veidotu savām ģeopolitiskajām interesēm atbilstošu izpratni par šiem notikumiem un ietekmētu sabiedrisko domu gan Baltijas valstīs, gan citviet, bet no Latvijas likumu viedokļa viss esot kārtībā. Gan NEPLP, gan Cilvēktiesību komisija šo DP lēmumu uzskatīja par nepamatotu un pārsūdzēja to prokuratūrā, bet bez panākumiem. Tajā pašā laikā gan drošības, gan ārpolitikas dienesti atzīst – Krievija Latvijā arvien aktīvāk cenšas īstenot savu ideoloģisko ietekmi un šie riski tikai pieaugs, tuvojoties mūsu valsts prezidentūrai Eiropas Savienībā. Par šādu tendenci liecina Lietuvas pieredze.

Precīzākus skaidrojumus par to, kas traucē piemērot Krimināllikumu, DP atteicās sniegt arī Cilvēktiesību komisijas deputātiem, aizbildinoties, ka par tādām lietām nevarot runāt atklātā komisijas sēdē. “Esam lūguši Tieslietu ministriju izvērtēt, vai šajā gadījumā trūkums ir pašā likumā vai arī tā interpretācijā un, ja nepieciešams, sniegt savus priekšlikumus uzlabojumiem, tajā skaitā par naida runas kriminalizēšanu,” teica Mūrniece. Viņa cer, ka TM savus priekšlikumus spēs sagatavot mēneša laikā.

Ministrija gatava rīkoties


Viens no pirmajiem jaunās ministres Baibas Brokas parakstītajiem dokumentiem ir informatīvais ziņojums “Par tiesisko regulējumu attiecībā uz atbildību par nacionālā vai etniskā naida izraisīšanu, aicinājumu likvidēt valstisko neatkarību vai graut teritoriālo vienotību un valsts simbolu zaimošanu”. Tajā jau apkopoti vairāki ministrijas priekšlikumi turpmākai rīcībai. Tajā skaitā – grozīt Krimināllikuma 78 pantu: paredzot atbildību arī par reliģiskā naida un sociālā naida kurināšanu; precizēt sankcijas naida kurinātājiem; rasistisku, nacionālistisku, etnisku, reliģisku vai ksenofobisku noziedzīgā nodarījuma motīvu atzīt par vainu pastiprinošu apstākli; pastiprināt atbildību par huligānismu internetā. Tāpat ziņojumā ierosināts vairāku ministriju sadarbībā veikt normatīvo aktu un prakses analīzi, izstrādājot priekšlikumus, lai novērstu naidīgas informācijas izplatīšanu publiskā, tostarp, interneta vidē. Pagaidām šis ziņojums vēl tikai tiek saskaņots ar citām ministrijām un grūti prognozēt, kad tas varētu nonākt līdz izskatīšanai valdībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. padomju skolas „blatņikus” neviens par patriotiem nepārtaisīs…Tie ir jānomaina. Ir jāievēl tāds Saeimas vairākums, kurš likumus lemtu latviešu tautas (no okupācijas atbrīvoto) labā un kurš visu „pretvalstisko elementu” darbības apturētu.

 2. Eiroparlaments grib legalizēt pedofiliju un incestu. Par naida runātājiem zilā Eiropas savienība un zilā Latvija uzskatīs visus, kuri iebildīs un stāvēs tai ceļā.

 3. Ja tikai paši SAB-isti un DP- isti gribētu ,lai viņiem tos ” zobus asina.” Vai jau aizmirsts kā DP sodīja NA par PSRS simbolu propagandu,kad viņi sadedzināja PSRS sarkano karogu.

 4. Ko?Ja tagad uzrakst’i’su “‘koment’aros”‘,ka Latgal’e kauj’as ar za’liem mietiem bet Lapme’zciem’a v’el joproj’am kaujoties lieto laivu airus,tad mani v’el par to sod’is?

  • etnogrāfiskais naids – Lapmežciema vīri tiek padarīti par bagātākiem, jo tie ņem dārgos un speciāli izgatavotos airus, bet latgaļiem jākaujas ar prastiem un nabadzību simbolizējošiem mietiem.
   Saprotams, nedrīkstēs arī smieties, ka Latgalē daži vecīši brauc ar zirgiem, jo kādam obligāti radīsies naids, ka Zemgalē zirgu vietā izmanto velosipēdus.

 5. Ļoti gribētos ticēt,ka tas NAV PR gājiens,gaidot šīgada visādas vēlēšanas……………….

 6. Tad pirmo Dzintaru kā okupācijas režīma atbalstītāju.

 7. Ilglaicīgi novērojot kā taši peiekšnieki reaģē uz valstij naidīgu darbību,jāsecina ka tādas personības ka a la strelčonoks un reiniks ne par ko neatbild, velti saņam algu.

  • Streļčenoks amatā ir nesen, turklāt viņa priekšgājēji šo amatu bija spiesti atstāt, tāpēc arī Streļčenoks nevar justies tajā krēslā kā akmenī iecirsts. Ko nevarētu gan teikt par Reiniku. DP priekšnieku (atšķirībā no SAB direktora) nav paredzēts mainīt, viņš ir uz mūžu. Līdz ar to arī attiecīga motivācija cilvēkam…

 8. Pienāks vēlēšanas un lumpeņi atkal ievēlēs “vecos vēžus”.

 9. Paskaties uz sevi!

 10. Saprotams, kā pirmie cietumā sēdēs tie naida runātāji, kuri publiski izteiksies pret homoseksuālistiem un viņu perversās darbības nosodīs kā deģeneratīvu novirzi. Zilie ir tie, kuri jau gadiem mēģina panākt kriminālu atbildību par naida runu – viņu īstais mērķis ir nevis naida novēršana, bet lielāku tiesību iegūšana zilajiem.
  NA ar šo sev var baigi iešaut kājā. Var pat notikt tā, ka aicinājumi pāriet tikai uz mācībām valsts skolās latviešu valodā – tiks pasludināti par naida runu, jo noziedzīgā nodarījuma motīvs ir nacionālistiks un nabaga krieveļus diskriminējošs.

  • 100% taisnība

  • Muljkjiibas, galiigas muljkjiibas raksti. NA vienreiz vareetu piekjerties visiem, kas sleepjas aiz ,,valsts nosleepuma”un lobee savas intereses!!! Veiksmi ,jaunajai Tieslietu ministrei !!!

   • Kāpēc muļķības? Pameklē tīmekī – tieši zilie pirmie pirms apmēram 1 gada sāka cīnīties un popularizēt ideju par naida runu. Izteiksies slikti par zilo – un uzreiz piesies pantu. Toreiz zilie naida runu centās “piesiet” pie fakta, ka kāds kaut kur bija slikti izteicies par pensionāriem. Tad šie “piesien” pie fakta, ka krievelēni izteicās nepareizi un slikti par Lietuvu.
    Lai NA veicas, bet, lai darbojas uzmanīgi un ar prātu – naida runu jāpiemēro okupantiem, kolonisitem, krieveļu nacistiem un šovinistiem. Bet vienlaikus jāpiesargās, lai likums nepavēršas pret latviešiem, kuri cīnās par deokupāciju, dekolonizāciju un deboļševizāciju, un arī depiderizāciju.

  • Izslēgt tavu scenāriju tiešām nevar. Taču tādā gadījumā prātā vispirms nāk Kaspars Dimiters. Tas pats, kurš atklāti un ciniski atklāj, ka nevienu dienu nav strādājis, tas pats, kurš noveda savu māti postā (neraugoties, ka māte viņu ar saviem nomenklatūras sakariem savulaik izvilka no kolonijas), tas pats, kurš nozaga naudu baznīcai, utt. No viņa mutes nāk tāds naids, ka šermuļus uzdzen.

 11. Kas ir reliģiskais naids? Ja es teikšu,ka katoļi savā laikā dedzināja simtiem tūkstoš nevainīgu cilvēku uz sārtiem, tad tas būs naida kurināšanas fakts? Viņi rīkoja krusta karus. Nomāca zinātni un medicīnu. Tas ir nepareizi?

  • Pilnīgi padomju laika argumentācija, dedzināšana lai saturētu masas no vardarbības, krusta kari – iekšējas ekonomikas stabilizācija un t.t.

 12. Liekas ka publicētajā attēlā redzmajai kundzei ir veselības problēmas un iespējams ka skats apliecina prognozi

  • tas jau no biedzot karota kada amata iegusanas!ar DP PALIDZIBU

   Tas jau no karota amata iegusanas!Ar DP palidzibu jau lojalitati sai kolicijai,lATVIJAI,neiegusi!visur regojas sazverestibas,krievija!tik tiesam sisofrenija!

 13. Kaut nu ministres ieceres realizētos.

 14. daudziem vajadzētu atcerēties,cik operatīvi nostrādāja DP “malači” toreiz ,kad tā Latgales pensionāre bija Kalvītim vēstuli uzrakstījusi.Atradās gan likums,gan resursi.lai skrietu iebiedēt veco kundzi kaut gan neko tādu kriminālu viņa nemaz nebija rakstījusi,bet tā tak bija latviete Un latvieši taču nedrīkst!Visatļautība pie mums ir tikai naida pārpilnajām krivcovām ,ždanokām,anhelikām un rubikiem,ušakoviem.Tad vairs nav ne likumu,ne resursu,ne arī var atrast kaut mazākās naida kurināšanas pazīmes.Cik ilgi vēl mēs to atļausim?

 15. DP ir jāizformē, par bezdarbību jāsoda un to jāveido no jauna ar cilvēkiem, kurus izvēlēsies VL un NA biedri, kuri varēs ar Vienotības saprātīgākajiem cilvēkiem rast vienu valodu!

Draugiem Facebook Twitter Google+