Foto – Shutterstock

Mērierīces virtuvē – ar maksimālu precizitāti 1

Gatavojot maltīti vai ziemas krājumus, mājas apstākļos sastāvdaļas mērām karotēs vai glāzēs. Bet, ja vēlas tikt pie izsmalcināta ēdiena, cept torti vai citu našķi, bez virtuves svariem neiztikt, jo receptē sastāvdaļas minētas gramos. Vieniem svariem virtuvē jābūt!

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Protams, daudz ko var pagatavot, paļaujoties tikai uz acumēru. Vēl sastāvdaļu daudzumu var mērīt aptuveni – ēdamkarotēs un tējkarotēs. Bet, izlasot receptē, ka jāņem trīs ēdamkarotes cukura vai kāda cita produkta, gadās apmulst – vai mājās esošā ēdamkarote atbilst receptē minētajam tilpumam, jo ēdamkarošu izmērs kaut vai par kripatiņu atšķiras. Strīdīgs ir jautājums par to, vai ņemt ar kaudzīti vai strīķētu. Gadās, ka, aptuveni mērot, pufīga kēksa vietā sanāk ciets mīklas gabals.

Tāpēc, ja grib izvēlēties svarus, jāmeklē precīza mērierīce! Mājsaimniecības preču veikalos ir diezgan liels elektronisko virtuves svaru piedāvājums. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas katedras asociētā profesore Tatjana Rakčejeva, raksturojot priekšrocības, uzsver, ka tie ir kompakti, viegli pārvietojami, ar augstu mērīšanas precizitāti, svēršanas process notiek ātri, turklāt tie nav jutīgi pret ārējo faktoru iedarbību, piemēram, galda virsmas satricināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Izvēloties elektroniskos svarus, uzmanība jāpievērš to konstruktīvajiem elementiem, proti, tenzometriskajiem devējiem, indikatoriem un klaviatūrai, – piekodina speciāliste. – Tenzometrisko devēju galvenais uzdevums ir deformācijas signāla (produkta svara) jeb izmērītā spēka pārveidošana elektriskā signālā (izsakot rādījumu gramos), indikatorus izmanto galvenokārt informācijas (skaitliskās vērtības) atspoguļošanai uz ekrāna, savukārt klaviatūra kalpo svēršanas procesa vadībai.

Jāizvērtē, kādu produktu svēršanai svarus biežāk izmantos un cik liela būs nepieciešamība svērt. Tā kā ēdienu gatavošanai pārsvarā lieto šķidrus un beramus produktus, jāpievērš uzmanība elektronisko svaru trauka tilpumam, lai viena produkta svēršanai nevajadzētu vairākus piegājienus vai, gluži pretēji, lai trauks nav par mazu un no tā var viegli izņemt sveramo produktu. Ļoti svarīgi, lai maksimālais svars atbilstu mājsaimniecības vajadzībām.

Svēršanas kapacitātes amplitūda ir no pāris līdz desmit kilogramiem, bet svaru izšķirtspēja – viens grams. Trauks var būt no nerūsējoša tērauda, plastmasas vai stikla, tāpat atšķiras tā platums, dziļums un augstums, tātad ietilpība.

Veikalu piedāvājumā ir elektroniskie svari ar dažādu tilpumu traukiem vai bez tiem, proti, ar gludu platformu. Gan vienus, gan otrus var pielāgot dažādu produktu svēršanai. Svari ar tilpuma traukiem vairāk piemēroti šķidru, pusšķidru vai beramo produktu svēršanai, savukārt svari ar gludu virsmu – viengabala produktiem.

Par elektronisko svaru nepieciešamību jāizlemj pašai saimniecei vai saimniekam. Tie, protams, atvieglo darbu, un bez tiem nevar iztikt, gatavojot izsmalcinātus ēdienus, jo, pievienojot kaut vai nedaudz vairāk vai mazāk kādas sastāvdaļas, tas var ietekmēt produkta/ēdiena garšu. Elektroniskie virtuves svari noteikti noderēs, sverot produktus, kam ir ļoti specifiska, stipra garša vai aromāts un kas jāpievieno precīzā daudzumā.