Foto – LETA

Kā glabāt saldētus augļus, ogas un dārzeņus ziemai? 0

“Kaut kur lasīju, ka saldēti augļi, ogas un dārzeņi zaudē dziednieciskās spējas. Kā vislabāk saglabāt ziemai šos produktus? Kādus dārzeņus un ogas drīkst saldēt?”
 Alberts Valmierā

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Uztura speciāliste un ēdienu gatavošanas entuziaste Liene Sondore ir pārliecināta, ka augļus, ogas un dārzeņus ziemai vislabāk saglabāt sasaldējot, jo tad ir mazākais vitamīnu zudums. Turklāt saldēt var gandrīz jebkurus dārzeņus vai augļus un ogas. Izņēmums ir rutki, redīsi, dilles, salātu lapas vai gurķi, jo atkausējot tie kļūst neizskatīgi, mīksti un iegūst dīvainu garšu. Pārējo saldētu produktu labās īpašības zūd, ja tos atlaidina un sasaldē atkārtoti.

Dziļajā saldēšanā pārtikas produkti saglabā savas īpašības 6 – 12 mēnešus, pārējos gadījumos atkarībā no temperatūras tās zūd dažu nedēļu vai pāris mēnešu laikā. Ieteicams sagatavotos augļus vai dārzeņus vispirms saldēt plānā kārtā, pēc tam sabērt maisiņos vai trauciņos un nolikt saldētavā ilgākai uzglabāšanai. Tā produkti sasalst straujāk un pasargāti no apledošanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jārēķinās, ka dārzeņi un ogas mēdz uzņemt cits cita aromātu, tāpēc, gatavojot dažādus asorti, ar to jārēķinās vai arī jāizvēlas labi noslēdzami trauciņi un maisiņi.

L. Sondore atgādina, ka ievārījums ir gards našķis, kas ēdams dažādos veidos, taču vitamīnu tajā vairs tikpat kā nav, jo, piemēram, C vitamīns iet bojā jau 70 °C. Tas pats notiek dažādos konservos – garšīgi, bet mazvērtīgi.

Termiskās apstrādes laikā vitamīnu un minerālvielu zudumi ir līdz pat 100 %, tāpēc katrā sezonā tai atbilstošie dārzeņi, augļi un ogas ir jāēd svaigas, cik vien tas iespējams. Pārēja laikā no uztura viedokļa vislabākie ir sautējumi un zupas, ja vien to gatavošanā izmanto ūdeni, kurā vārījušies dārzeņi, jo novārījumā nonāk lielākā daļa minerālvielu.

Visādā ziņā vietējie dārzeņi, ogas un augļi jau garšas ziņā, nemaz nerunājot par sastāvu, ir nesalīdzināmi vērtīgāki par eksotiskajiem, kas tālā ceļa dēļ ir novākti vēl negatavi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.