×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2013
Drukāt

Ar mēnesi ilgu kavēšanos sākusies vasarāju sēja

Foto - LETAFoto - LETA

Šajās dienās Kurzemē un Zemgalē sākusies vasarāju graudaugu sēja. Šogad darbi kavējas tieši par vienu mēnesi, turklāt Vidzemē un Latgalē pārāk slapjo lauku dēļ darbi iekavēsies vēl par pāris dienām, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina aptaujātie eksperti.

“Sākusies vasaras rapša, kviešu un miežu sēšana Kurzemes un Zemgales saimniecībās. Patlaban izskatās, ka vasarāju šogad būs vairāk, jo ziemāji nav pārcietuši ziemu tik labi, kā gaidīts. Plānojam, ka būs jāpārsēj apmēram 2-3% ziemāju – galvenokārt rapsi. Attiecīgi uz šī rēķina palielināsies vasarāju platība,” sacīja lauksaimniecības kompānijas “Syngenta” agronome Ingrīda Grantiņa.

Viņa arī atzina, ka aukstā laika un vietām applūdušo lauku dēļ šogad sējas darbi kavējas tieši par vienu mēnesi, tomēr līdz Jāņiem situācijai vajadzētu līdzsvaroties.

“Gan vasarāju sēšana, gan minerālmēslu kaisīšana aizkavējusies. Ceram, ka daba visu līdzsvaros un līdz Jāņiem sējumu attīstība būs tāda, kādai tai jābūt. Tomēr jau tagad skaidrs, ka tik labas ražas kā pagājušajā gadā šajā sezonā gaidīt nevaram,” atzina Grantiņa.

Savukārt kooperatīva “Vidzemes Agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons sacīja, ka Vidzemes pusē vasarāju sēšana sāksies nevis šajās dienās, kā iepriekš plānots, bet gan nedēļas nogalē.

“Ar vasarājiem uz lauka šodien vēl netiekam, par to liecina mūsu agronomu apsekojumi Vidzemē, kā arī Gulbenes un Varakļānu pusē. Tiklīdz būs divas saulainas dienas pēc kārtas, mēģināsim sākt. Tikmēr pilnā sparā tiek mēsloti ziemāji. Patlaban vēl nevaru pateikt, kāda būs situācija ar pārziemošanu, tomēr skaidrs, ka būs jāpārsēj nevis pāris procenti, bet vismaz 20-30% ziemāju,” sacīja Jansons.

Kā ziņots, pagājušajā sezonā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju ziemāju sējumu platības 2012.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaugušas par 67 800 hektāriem jeb 27,9%, tai skaitā ziemas kviešu – par 57 100 hektāriem jeb 28,4%, rudzu – par 8600 hektāriem jeb 30,7%. Pagājušajā gadā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+