×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. septembris, 2017
Drukāt

Ar nīgrumu balsošu pret. Saruna ar Saeimas deputātu Ilmāru Latkovski (36)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ilmārs Latkovskis

“Latvijas Avīzē” viesojās neatkarīgais Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis. Pirms vairākiem mēnešiem Latkovskis izstājās no Nacionālās apvienības frakcijas un aizgāja arī no Sabiedrības saliedētības komisijas vadītāja amata, kurā ilgstoši strādāja. Pazīstams ar nacionāli liberālu stāju, deputāts toreiz paziņoja, ka nevēlas piedalīties naudas ietekmētā politikā, ka politikai jākļūst tīrākai, godīgākai. Vai sauciens atbalsojies?

 

I. Latkovskis: – Tas būs maldīgs iespaids, ka esmu morālists vai liberālis. Es nemētājos ar vārdiem “ētiski”, “godīgi”, politikā jo īpaši. Mana pieeja ir estētiska – kas un kā ir smuki, kas nav smuki; kāda politika man patīk, kāda derdzas. Mana aiziešana no frakcijas bija spontāna durvju noklaudzināšana, lai pamostas tie, kuri aizver acis un aizspiež ausis uz nesmukām lietām politikā. Pat ne tik daudz NA, cik visas koalīcijas politiķi. Redzēt neglīto nozīmē redzēt to, kas mūs posta. Politika stieg aizvien dziļākā partokrātu diktatūras purvā. Dzirdu, ka Latvijas politikas nelaime esot bijušie komunistu funkcionāri. Ar pirkstu rāda uz Brigmani, Dūklavu, Reiru. Bet pavērojiet politikā ietekmīgos trīsdesmitgadniekus un četrdesmitgadniekus! Sistēma atražo vēl slīpētākus partokrātus, nekā bija komunistu laikos. Uzrodas kā revolucionāri, bet pārtop rafinētos kompromisu mākslas meistaros. Viņiem partijas deklaratīvā politika, kurā iesaistījušies daudzi patiesi krietni cilvēki, ir jāsapako kopā ar pavisam citas domāšanas un rīcības cilvēku ietekmi.

 

Rīcības cilvēki – sponsori, partiju īpašnieki?

Jā. Ārējā politikā “Saskaņa” vai oligarhi var būt viņu vislielākie ienaidnieki, bet ietekmes darījumos visi top par vienotu partiju. Ierindas karognesēji, arī deputāti, to reizēm pamana, bet tad sāk it kā snauduļot, lai neredzētu. Cits ieurbjas šaurajā darbības lauciņā, kurā veic patiesi vajadzīgu un labu darbu, bet izliekas neredzam lielus nesmukumus. Dažs deputāts var pieņemt kulturāla izbāžņa lomu, kad ļauts pat zināmos rāmjos būt disidentam, ja vien proties laikus apklust un nekaitēt lielajiem darījumiem. Un tad vajag noklaudzināt durvis, lai mostas. Vajag iekšējos satricinājumus, jo ārēju apdraudējumu koalīcijas partijām daudzus gadus nav. “Vienotībai” iekšējais satricinājums jau ir novēlots. Žēl, “Vienotībai” bija Latvijai ļoti vajadzīgs intelektuālais potenciāls, bet partokrātijas inerce visu degradēja. NA un ZZS no ātra sabrukuma pasargā garantētais elektorāts. NA tas ir šauri nacionāls vēlētājs, kas partiju pārvilks pāri 5% barjerai. ZZS tie ir pat 10%, kas aizstāvēs “Rīdzenes” sarunu stila politiķus. Bet tāda taktika ir aizvien ciešāka cilpas savilkšana pašiem ap savu kaklu. Tas ir pieprasījums pēc aizvien kareivīgāka un primitīvāka politiķa tipa.

 

Kā labot, mazināt ietekmi no malas, slīgšanu stagnācijā?

Pastāvēs, kas mainīsies. Pašiem jāprotas atteikties no partokrātijas diktatūras. Saeimas komisijām jākļūst par darbnīcām, kurās izstrādā un pieņem lēmumus. Tagad deputāti nāk uz komisijām nobalsot par partiju aizkulisēs nolemto. Jāatsakās no partiju kvotām ne tikai budžeta, bet arī ministriju un Saeimas komisiju sadalījumā. Jāmazina ministriju, nozaru un reģionu atkarība no partiju “galiem”. Visu šo kvotu sistēma cieši saistīta ar līdzekļu izsišanu un sadali savējiem. Uzņēmēji sūdzas, ka viņu bizness ir atkarīgs no pielabināšanās partokrātijas patvaldniekiem. Uz ko tas velk? Uz Kadirova režīmu Čečenijā. Latvijai es to redzu kā nesmuku perspektīvu. Diemžēl arī Rietumu demokrātijās runā par neofeodālisma tendencēm.

Tālākā perspektīvā mums jādomā par jaukto vēlēšanu sistēmu ar vienmandāta apgabaliem.

 

Kāpēc Saeimas cilvēkiem jāmaina sistēma, pēc kuras ļoti patīk ievēlēties? Dot tautai tiesības vēlēt prezidentu vismaz sola programmās – vēlēšanu sistēmu nepiedāvā mainīt.

Man nav ilūziju par ātrām pārmaiņām. Jāiet soli pa solim. Šobrīd pie frakcijām nepiederošie deputāti varētu veidot pilotprojektu, kā sadarboties informācijas apmaiņā bez pareizo viedokļu uztiepšanas. Esmu runājis ar Smiltēnu, Kaimiņu, Miloslavski. Taču jūtu, ka šie cits citu uztver kā aizdomīgus tipus. Ja tā, tad nevajag.

 

Ieviešot jaukto sistēmu, vienmandāta apgabalos nedrīkstēs neļaut balotēties bezpartijiskiem kandidātiem. Pašlaik tiešām, kā raksturojāt, valda partiju monopols. Vienmandāta apgabalā vēlētie būtu tuvāki vēlētājiem neatkarīgāki no partiju bonzām un īpašniekiem.

Tas ir cerīgs virziens. Protams, ir arī jauni riski. Tādam ceļam laikus un rūpīgi jāsagatavojas.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Par čekas otrā iesaukuma politikā ietekmīgiem Vienotības trīsdesmitgadniekiem un četrdesmitgadniekiem viss ir pareizi, bet par ZZS vēlētājiem, kas aizstāvot “Rīdzenes” sarunu stila politiķus, nu gan ir no daikta izzīsts. Un ne pušplēsta vārda par Vienotības valsts nozagšanas megaafērām pēdējo 6 gadu laikā. Izskatās, ka čeka arī šito būs pieķērusi ar nolaistām bikšelēm.

 2. Ar viņu viss skaidrs, bet kāpēc NA tādu ņi riba, ņi mjasa ievilka Saeimā un par Krēsliņu tas pats jautājums? Vai tad nu nebija pie rokas neviens konkrētāks latviešu tautas nacionālo interešu aizstāvis – nu tāds kā Visvaldis Lācis, Liene Apine, Līga Muzikante, Aivars Garda, Ludmila Sočņeva?

  • Tieši tāpēc NA tādu ņi riba, ņi mjasa ievilka Saeimā !

  • Tieši tāpēc NA tādu ņi riba, ņi mjasa ievilka Saeimā !

  • Veiss ! Tieši tādēļ jau viņus nesauca. Jo tie ir nacionāļi, bet vajag jau pseidonacionāļus, kas nekurnēs, kad šefs saņem 16 000 un vairāk mēnesī, kas ar šoviem valdīs pāri nacinālistiski noskaņotiem prātiem, tādus, kas būs piemēroti KGB ilgtermiņa Latvijas iznīcināšanas programmai, ar pašu nacionāļu rokām..

 3. Viņš kā vienmēr pa tukšo grab un nekad konkrēti neieminas, kā likvidēt postošās okupācijas, kolonizācijas, rusifikācijas sekas, kā veicināt lustrāciju.

 4. I.L.:”Visu šo kvotu sistēma cieši saistīta ar līdzekļu izsišanu un sadali savējiem…”
  Tagad ir tas pats – tikai vienās – ministriju ierēdņu – rokās. Tā bija vismaz divas iespējas.

 5. šitais ir tas frukts, kas uz ceļiem rāpoja Rīgas islāma centrā!

 6. Nu,Latkovski lieliski raksturo teiciens mongoltatāru dialektā-ņe riba,ņe mjaso…

 7. Ka vēlēšanu sistēma jāmaina, lai varētu balsot par kandidātiem nevis sarakstiem, tas visiem ierindas vēlētājiem ir skaidrs.

 8. Latkovska “durvju aizciršana” NA identiskai tai, ko reiz paveica Pilsoņu Kongresa aktīvisti. Tādi ir varas likumi, kas tos nesaprot un/vai nespēj iet u zkompromisiem, runāt pustoņos (putnu valodā), tas ilgi lielajā poļitikā nenoturas. Turies, Ilmār!

 9. ” Mana aiziešana no frakcijas bija spontāna durvju noklaudzināšana, lai pamostas tie, kuri aizver acis un aizspiež ausis uz nesmukām lietām politikā. Pat ne tik daudz NA, cik visas koalīcijas politiķi. ”
  Latkovska izstāšanās pateiktais iemesls, šķiet, aiz matiem pievilkts. Ja tā, tad noliec mandatu, nevis saņem žuksnīti eiro un privilēģijas.
  Mans iespaids jau agrāk bija, ka viņš ir tikai no ārpuses NA biedrs.

 10. “….taču viens gan ir skaidrs – tā būs traģēdija, ja vistuvākajā laikā nespēsim definēt jaunu Latvijas ideju, tādu Latviju, kas iederēsies un spēs pastāvēt modernā Eiropā, tādu, kas dos spēku un brīvību tautas garam, tādu, kas garantēs patvērumu un aizsardzību grūtā brīdī. Tādu, kas iedvesmos dzīvei, darbam un mīlestībai.” Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas runa Saeimas 2011. gada 4. maija svinīgajā sēdē par godu Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas 21. gadadienai.

 11. Paldies, Ilmār!
  Parakstos zem katra Jūsu teikuma!!!

  • “Bet vai Latvijas valstij jājūtas vainīgai, ka 50 okupācijas un agresīvas imigrācijas dēļ tāda dīvainība izveidojusies? ”
   =================================================================
   Papildus info 1991.g.15.oktobra lēmuma sekām. Rakstnieks Roalds Dobrovenskis:” Mana pārliecība – vislielākā, visnepiedodamākā Latvijas politiķu kļūda ir lēmums izsviest kā kaut ko nevajadzīgu gan savus solījumus nelatviešiem, gan viņus pašus. Atsvešināt ap 40% savas zemes iedzīvotāju, – tādai rīcībai nav precedentu, un tas ir politiska idiotisma paraugs. ‘’ (No patiesības neaizbēgt.LVportāls)

   • 1991 gadā,piešķirot pilsonību visiem šeit sabraukušajiem,Latvija būtu kļuvusi par otru Baltkrieviju.

    • Par latvijas un Baltkrievijas modelu atškiribu septembrī iznāca grāmata: Baltkrievijā kopš 1991 iedzivotaju skaits pieaudzis, latvijā samazinājies uz pusi. Baltkrievijā minimālā alga drīz 500 eiro, cenas divreiz zemākas, sabiedriskais transports Minskā piecreiz lētāks nekā Rīgā.

   • Kādi solījumi nelatviešiem bija un kas ko viņiem solīja? Viens pats Jurkāns! Bet Jurkāns nebija pat Tautas Frontes vadībā, tikai piekantējies kā angļu valodas pratējs un tulkotājs.
    Šis mīts par itkā solīšanu ir jāatmasko, lai cilvēki nesāktu tam noticēt.

 12. Latviju un latviešus var glābt tikai jābūtības filosofija un parbūtības politika. Latvieši tiks pie gaismas un godīguma, pateicoties vienīgi jābūtības vārdiem un parbūtības politikai. Latviešiem turpmāk vērtību nesīs jābūtība un parbūtība, jo tikai jābūtība un parbūtība ir spējīga nest vērtības latviešu prātam un sirdīm. Ja latvieši to ņems vērā, tad būs liels uzplaukums. Latviešiem tas ir jāņem vērā, jo mūsu valstī šīs jābūtības dimensijas ir ārkārtīgi maz. Tas pats sakāms par parbūtības dimensiju mūsu valstī. Tikai jābūtības filosofija un parbūtības politika stiprinās latviešu prāta un dvēseles dimensiju, kas tūlīt būs dimensija visai Latvijai, nesot uzplaukumu un apskaidrību ar jābūtību un parbūtību visās dimensijās.

 13. VIENREIZ jau jautāju Latkovskim: KO VIŅŠ PERSONĪGI PAVEICIS PARTIJĀ, LAI NEBŪTU JĀKLAUDZINA DURVIS???? NEKO?! VIENKĀRŠI AIZGĀJIS UN NU VAINO PARTIJU, TIKAI NE SEVI! KĀ VIENMĒR!? Personīgi nelasu vairs viņa domas intervijās, jo nepatīk cilvēki, kuri meklē labumu VIENĪGI sev! ŠIE STAIGĀTĀJI VISUR ATROD PIEZEMĒŠANOS LĪDZ BRĪDIM, KAD PAŠIEM PIEPRASA DARBU?

  • Paskatāties uz publiski redzamajiem politiķiem no NA! Tur ir tikai tādi, kas spēj ieraudzīt labumu vienīgi sev, nav viņu smadzeņu krokās ielikta spēja domāt altruistiski un vispārības interesēs!

   • Lai labāk saprastu, Latikovska rīcību, Jums būtu jābūt pietiekoši ilgi NA biedram. Ar smadzenēm, nevis tiem senīlajiem marazmātiķiem, kuri ar vājprāta mirdzumu acīs neprātīgi plaudē Aleksandra rusofobiskajām runām kongresos…bet kā biznesa projekts NA nav slikts. Nedz tiem, kas sēž Saeimā, nedz tiem, kas štelles bīda aizkulisēs. Arī tiem, kas kā jauni ideālisti skrien un lec – tāda laba dzīves skola, vienīgi, galvenais ir laikā pamosties, lai nekļūtu par senilu marazmātiķi 😉

 14. Vajag pārņemt vēlēšanu sistēmu no Vācijas Atbildēt

  Tad varēs balsot par sarakstu (partiju- kā līdz šim) vai par personu (Latkovski). Pašlaik tādi neatkarīgi deputāti, kas klīst no partijas uz partiju, nav leģitīmi

 15. Nemociet sevi Latkovska kungs ar problēmām. Savy veselību pasaudzējiet!

 16. Viss, ko stāsta polītiķi, ir jāsaptot pilnīgi otrādi – tad nebūs vilšanās.

 17. Jā, 3 pārlabošana par 7 nav izglītības līmeņa celšana, un izglītības segregācijas saukšana par iekļaušanu ir Kvisl, pied., Vējoņa blēdība.

 18. LIELS PALDIES par rakstu !!!
  Tādi cilvēki, ka Ilmārs Latkovskis varēs izvest Latviju uz gaišiem un skaistiem dzīves ceļiem.
  Un labi, ka LA mums dod iespēju kaut nedaudz vairāk uzzināt par viņiem.
  Cerams, ka mūsu Saeimas partokrātiem tādus cilvēkus “apēst” nebūs pa spēkiem.

 19. Politiķi melo vēlētajiem acīs skatidamies ,,lai tik tiktu pie lielās ” deputāta algas ,,fuj ,bet drīz būs jaunas vēlēšanas

  • Nu bet protams – pirms vēlēšanām tak vienmēr sarosās…. Sāk meklēt miljonus, ko paši nozaguši, viens otru nomelnot….

Draugiem Facebook Twitter Google+