×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
27. decembris, 2016
Drukāt

Ar nodokli pret plastmasas maisiņiem (5)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA

Cer samazināt plastmasas maisiņu lietošanu, palielinot to maksu. Saeima ir pieņēmusi lēmumu palielināt dabas resursu nodokli. Līdz ar to plastmasas maisiņi kļūs dārgāki un tādējādi iecerēts samazināt to lietošanu Latvijā, vēstīja “LNT ziņas”.

Aptuvenas aplēses liecina, ka Latvijā ik gadu izlieto tik daudz plastmasas maisiņu, ka ar tiem varētu noklāt 55 futbola laukumus. Šāda situācija rodas tādēļ, ka teju ikviens Latvijas iedzīvotājs ik pārdienas veikalā paņem vismaz vienu maisiņu.

Līdz 2019. gadam plastmasas maisiņu lietojumu plānots samazināt līdz 90 maisiņiem uz 1 cilvēku, savukārt 2025. gadā 1 valsts iedzīvotājam nevajadzētu izmantot vairāk nekā 40 maisiņus gadā.
Vēlāk šie maisiņi labākajā gadījumā tiek izmantoti atkārtoti, bet bieži vien tie nonāk dabā, kur kļūst par ilgstošu piesārņojumu. Lai ierobežotu maisiņu izplatību, Saeima pieņēma lēmumu palielināt dabas resursu nodokļa likmi. Tomēr lielveikalu tīkli LNT ziņām apliecināja, ka pagaidām neplāno mainīt plastmasas maisiņu cenas vai pieejamību.

Arī iedzīvotāji atzīst, – kamēr maisiņu izmaksas tiks iekļautas kopējā veikalu produktu uzcenojumā bez atsevišķi norādītas cenas, to patēriņš nesamazināsies. Arī organizācija ”Zaļā josta” skaidro, ka patlaban likumdevējs spēris tikai pirmo soli, kas nopietnas pārmaiņas nesola. Nepieciešamas arī tālākas kompleksas izmaiņas likumdošanā.

Vides ministrija sola turpināt ierobežot plastmasas maisiņu lietojumu un nākamos ierobežojošos lēmumus pieņemt jau 2017. gada pavasarī. Ja Saeima nākamgad nolems arī mazajiem plastmasas maisiņiem ieviest obligātu maksu, Vides ministrija prognozē, ka šis lēmums varētu stāties spēkā tikai 2018. gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Ilgus gadus dzird trokšņošanu par dabas piesārņošanu ar plastmasas maisiņiem … tikai troksnis! Plastmasas maisiņi nonāk atkritumos tamdēļ, ka viņi ir plāni un neizturīgi. “Laima” pirms vairākiem gadiem bija uztaisījusi maisiņu tumši sarkanā krāsā, no izturīgas plastmasas (ne polietilēna) . Es šo maisiņu izmantoju apmēram gadu. Pašlaik jau ilgi nēsāju kabatā firmas “Canon”maisiņu, kas ir ļoti izturīgs. Ja maisiņš izjūk jau dažus soļus aiz veikala durvīm, tad , protams, tas vairo atkritumu kalnus. Diemžēl, par manis pieminēto nekad neviens nerunā, tikai liek nodokļus… .

 2. Es arī piekrītu,ka jāatgriežas pie papīra iesaiņojuma.Bet man nav skaidrrs,kāpēc VIdes serviss prasa atkritumus konteineros mest plastmasas maisiņos.Kā tad tas saiet kopā ar to sadalīšanos dabā?Ti vietā labāk to konteineru vasarā vienu reizi izdezinfekcēt,lai nesmird pa gabalu.

 3. glābt var iesaiņojamais papīrs Atbildēt

  JĀATGRIEŽAS PIE PAPĪRA IESAIŅOJUMA
  kā tas bija līdz 1990. gadam !!!
  .
  Lupatu maisi ir nehigieniski un prasa
  mazgāšanas līdzekļus.
  Plastmasa, cilvēku cūcīguma dēļ
  piesārņo dabu drausmīgi.
  .
  Papīrs, neatkarīgi kur nonācis,
  dabiski iznīcināsies.
  .
  Nodoklis ir tikai caurumu aizbāšanai budžetā.

 4. un kāda būs alternatīva?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.4
Alūksne +23.1
Daugavpils +23.3
Saldus +24
Liepāja +23.0
Jelgava +23
Ventspils +19.2
Limbaži +24
Madona +22
Rēzekne +22
Draugiem Facebook Twitter Google+