×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. marts, 2015
Drukāt

Lai lauku īpašums tiek tikai meitai vai mazmeitai

Foto - LETAFoto - LETA

Esmu nolēmis uzdāvināt lauku īpašumu (saimniecību) meitai, kura tur dzīvo ar civilvīru un manu 15 gadu veco mazmeitu, taču neuzticos meitas civilvīram, kurš nav mazmeitas tēvs. Gribētu to dāvināt tikai meitai ar nosacījumu, ka viņa šo īpašumu izmantos pašas un mazmeitas uzturēšanai. Vai tas ir iespējams, un vai es varēšu šo dāvinājumu atsaukt? Varbūt ir iespējams īpašumu dāvināt mazmeitai, bet ar nosacījumu, ka viņa to varēs pārdot tikai 20 vai 25 gadu vecumā? JĀZEPS RĪGĀ

Civillikums paredz, ka katram dāvinājumam var pievienot sevišķu uzlikumu, ar kuru vai nu sīkāk norādīts, kādā veidā vai kādam mērķim apdāvinātajam jāizlieto saņemtā dāvana, vai arī ierobežots tiesību ilgums, proti, dāvanas saņēmējam uzlikts pienākums atdot vēlāk visu priekšmetu vai daļu no tā kādam citam. Dāvinātājs var arī uzlikt apdāvinātajam kādu pretpienākumu.

Jāņem vērā, ka ar šādu uzlikumu dāvinājums nepārvēršas par nosacītu un apdāvinātais, neraugoties uz to, var prasīt tūlītēju izpildi, t.i., jūsu īpašums tad uzreiz būs ierakstīts zemesgrāmatā uz jūsu meitas vārda. Taču jūs kā dāvinātājs, kā arī trešā persona (mazmeita), kurai par labu uzlikums domāts, var prasīt nodrošinājumu tā izpildei. Tas nozīmē, ka jūs varat prasīt ierakstīt zemesgrāmatā ķīlas tiesības atzīmi īpašuma vērtībā.

Likums nosaka: ja uzlikums pievienots par labu trešajai personai, tā var celt izpildījuma prasību tikai pēc dāvinātāja nāves. Tātad mazmeita to, kas viņai pienākas, varēs prasīt tikai pēc jūsu nāves. Taču jūs kā dāvinātājs varat celt prasību par uzlikuma izpildi, bet, ja tas nav izpildīts apdāvinātā vainas dēļ, varat arī prasīt, lai viņš atdod to, ko saņēmis (piemēram, ja meita nerūpēsies par mazmeitu). Ja uzlikuma izpilde nav iespējama dabisku šķēršļu dēļ vai nav pieļaujama likumisku vai tikumisku iemeslu dēļ (piemēram, mazmeita iet bojā), uzlikums nav spēkā, bet pats dāvinājums gan paliek spēkā.

Savukārt mazmeitai īpašumu varat dāvināt ar jūsu noteikto uzlikumu, ja tam piekrišanu dos bāriņtiesa mazmeitas deklarētajā dzīvesvietā. Tomēr, ja īpašuma vērtība pārsniedz 14 000 eiro, šī atļauja būs vēl jāapstiprina tiesā.

Atgādinām, ka dāvinājuma uzlikumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par nepateicību atzīst rupjus apvainojumus vārdos vai darbos, dāvinātājam tīši nodarītu svarīgu mantisku zaudējumu un viņa dzīvības apdraudējumu, kā arī atstāšanu bez palīdzības, ja bijis iespējams viņam palīdzēt.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+