×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
30. septembris, 2015
Drukāt

Ar novadu reformu nesteigsies (5)

Latvija_karte

Viens no VARAM piedāvātajiem variantiem paredz izveidot 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modeli. Pašvaldību apvienošanai par pamatu ņemti vairāki kritēriji, piemēram, lai novadā būtu attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra, vismaz viena perspektīva vidusskola, kā arī vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram būtu aptuveni 30 km.

Valdošā koalīcija šonedēļ vienojās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ieceri par jaunu administratīvi teritoriālo reformu atlikt uz mēnesi, dodot laiku partijām un pašvaldībām iepazīties ar šo piedāvājumu.

VARAM sagatavotā jaunā Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) koncepcija piedāvā divus iespējamos pašvaldību apvienošanas modeļus. Viens no tiem paredz izveidot 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modeli. Šā modeļa izstrādes pamatā ir vairāki kritēriji, piemēram, attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra, novadā ir vismaz viena perspektīva vidusskola, kā arī vidējais 
attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 km.

Otrs piedāvātais variants sākotnēji paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, tas paredz, ka pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi.

VARAM ieskatā jauna reforma nepieciešama, jo iepriekšējā nav nodrošinājusi vairāku būtisku uzdevumu veikšanu. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām daudzi novadi neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem (vismaz 4000 iedzīvotāju novadā). Vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu iedzīvotāju skaits svārstās no 1000 līdz 
24 000. Daudzām pašvaldībām esot nepietiekami nodokļu ieņēmumi, lai īstenotu efektīvu pārvaldi un nodrošinātu iedzīvotājiem nepieciešamos publiskos pakalpojumus.

Ministrijas pārstāvis Oskars Vizbulis uzsvēra, ka piedāvātie varianti nav akmenī cirsti – tās esot tikai pirmās versijas, kuras iespējams būtiski mainīt. Reformu paredzēts ieviest tikai 2021. gadā, kad gaidāmas kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) esot iecerējis šo laiku izmantot, lai rīkotu plašas diskusijas ar pašvaldībām, iedzīvotājiem, politiskajiem spēkiem un sociālajiem partneriem. “Ministrs tiksies ne tikai ar pašvaldību pārstāvjiem, bet arī sociālajiem partneriem, piemēram, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Lielo pilsētu asociāciju, Reģionālās attīstības centru apvienību un citām. Šodien viņš dodas uz Cēsīm, kur atbildēs arī uz jautājumiem par ATR koncepciju,” sacīja O. Vizbulis.

Ministram Gerhardam priekšā stāv smags izskaidrošanas darbs, jo pirmā reakcija uz viņa piedāvātajām reformām bijusi kritiska. Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) izplatījusi paziņojumu, kurā iebilst pret sasteigtu novadu apvienošanu piespiedu kārtā un uzsver – pirms vispār sākam runāt par Administratīvi teritoriālās reformas tālāku virzīšanu, ir nepieciešama padziļināta un pamatota analīze par iepriekš veiktās apvienošanas rezultātiem. “Jāuzsver, ka jebkurai teritoriju apvienošanai ir tālejošas ekonomiskas un sociālas sekas. Tāpēc tai nepieciešams politiskais mandāts – taču neviena no esošajām koalīcijas partijām par to savās priekšvēlēšanu programmās nav minējusi ne vārda,” teikts LPS paziņojumā. Pašvaldības uzskata, ka novadu apvienošana nekādi neatrisinās tik svarīgas problēmas kā depopulācija, cilvēku aizbraukšana no attālākiem reģioniem, lētā darbaspēka ekonomika, kas neveicina dzīves kvalitāti. “Kārtējā apvienošana nerisina ne vienu, ne otru problēmu, bet tikai imitē rosību. Kas būtu jādara tā vietā – jāuzlabo izglītības kvalitāte un infrastruktūra, jārosina strukturālas reformas, aizstājot lētā darbaspēka ekonomiku ar daudzveidīgu, konkurētspējīgu ekonomiku,” piedāvā LPS. Organizācija arī pauž izbrīnu par to, ka šis VARAM paziņojums nācis brīdī, kad valstī risināmi daudz aktuālāki jautājumi – 2016. gada budžets, skolotāju algu reforma, patvēruma meklētāju uzņemšana. Līdzīgu viedokli paudusi arī Zaļo un zemnieku savienība. “Vienotība” kopumā atbalstot VARAM rīcības virzienu, un arī “NA” ir kopīgā pozīcijā ar savu ministru. Tādēļ koalīcijas partneri vienojušies par jautājuma tālāku virzību spriest pēc mēneša cerībā, ka šajā laikā izdosies atrisināt domstarpības.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Vispirms-veselības apdrošināšanu Atbildēt

    Manis pēc NA ar savu ministru-Daugavas racēju var iet sevis pēc!

  2. Jāpasteidzas ir ar Gerhardam nepieņemamo samazināto PVN likmi pārtikai!

  3. Tiek pat pārbūvētas telpas, lai varētu izvietot daudzskaitlīgo darbinieku varzu… Algas ĻOTI LABAS, BET KĀDS NO TĀ LABUMS, NAV JŪTAMS NEKAS…Drīzāk VARAM varētu izstrādāt nolikumu par darbinieku skaitu pašvaldībās!!! Vismaz noteikt kaut kādus griestus arī algu jomā, jo patlaban viss iet pašplūsmā un naudas iedzīvotājiem vienkārši NEPIETIEK… NAV UN VISS!!! Sākumā pensionāriem bija 5 lati uz Ziemassvētkiem, bet nu pēdējos 20 gadus neko tādu nedzird!? KĀPĒC IR PAŠVALDĪBAS, KUR TAS IR IESPĒJAMS? Varbūt apvienot tās, kuras NEPROT VAI NEGRIB SAIMNIEKOT, TIKAI TĒRĒ NAUDU PA LABI UN KREISI, FIKTĪVI ATSKAITOTIES PAR IT KĀ”PADARĪTO”…

  4. Novadus kārtējo reizi varēsim reformēt (apvienot) tad,kad reformētas (apvienotas) būs ministrijas! Trešajā nabadzīgākajā ES valstī nav jābūt divreiz vairāk ministriju,kā pašā bagātākajā Eiropas valstī-Šveicē,vai bagātākajā ES valstī-Luksemburgā! Skat.”Ministriju skaits atbilst ministru skaitam”,Baiba Lulle,Neatkarīgās Rīta Avīzes zurnāliste,nra.lv,2010.g.15.decembris.
    “Valdību ir plānots sašaurināt līdz 11 ministrijām,saglabājot esošo valdošo koalīciju un politisko pārstāvniecību starp partijām,šodien pč valdības sēdes paziņoja premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) Godmanis atzina,ka jau tuvākajā nākotnē ir iecerētas būtiskas pārmaiņas valdības sastāvā un ministriju skaitā,tās apvienojot.” Skat:TVNET:: Latvijā-“Godmanis samazinās ministriju skaitu,bet koalīciju neaiztiks”,TVNET/LETA,2008.gada 16.decembrī,16:33. Laiks sākt kaut ko darīt!

  5. Jau pirms iepriekšējās reformas katram muļķim bija skaidrs, ka tā nav pareiza, bet deva Ls 200 000 katram pagastam, lai tik apvienojas. Nu apvienojās, katrs mazais novadiņš izveidoja TĀDU… pārvaldības aparātu jeb ierēdņu daudzumu, ka krēsliem nepietiek vietas, bet, ja naudu dod, tad savējie jābīda krēslos ieks”a. Iebīda, bet redz, ka jēgas nekādas – savējie naudu saņem, bet pārējā tautas daļa vai nu aizbrauc, vai nu izmirst. Tā i paliek tukšāki novadiņi, tad nu jādomā jauna reforma. Nu, ja naudu dos, tad apvienosies, bet par velti neviens no savas siltās vietiņas prom neies.

Draugiem Facebook Twitter Google+