×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. augusts, 2012
Drukāt

Ar ogu kombainu pēc mellenēm (1)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

“Vai mežā drīkst izmantot ogu lasāmās ierīces? Agrāk tās bija no koka, tagad gatavotas no metāla, plastmasas…
” Svetlana Šibalova

 

– Izmantot palīgierīces savvaļas ogu un sēņu lasīšanai nav atļauts vairāku aizsargājamo teritoriju, piemēram, dabas rezervātu, liegumu individuālajos aizsardzības un izmantošanas noteikumos. Pārējos mežos šāds aizliegums nav noteikts. Normatīvie akti ogu lasīšanai neparedz arī speciālu atļauju izdošanu – ne lasīšanai personīgām vajadzībām, ne pārdošanai. Ir gan teritorijas ar īpašiem noteikumiem, piemēram, Teiču dabas rezervāts, kur nepieciešama Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja dzērveņu lasīšanai, – informē Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākā referente Ieva Zadeika.

Visbiežāk šo ātrāko lasīšanas veidu izvēlas ogotāji, kuri ar šo darbu pelna naudu. Veikalos piedāvātie ogu kombaini ir dažādi, sākot no 0,5 l ietilpības līdz pat 3 – 4 litriem.

 

Ir tādi ogu kombaini, kas mētrājam noplēš visas lapas un traumē sakņu sistēmu, taču, izmantojot piemērotu ierīci, var arī noraut tikai kādu retu lapu.

 

Lai gan nepastāv vispārīgs aizliegums ogu lasīšanai ar speciālajām ierīcēm, jāņem vērā, ka tas jādara saudzīgi, neizraustot mētras, lai ceri saglabātu ražotspēju arī turpmākajos gados.

– Dabas veltes jāprot paņemt. Lasot, piemēram, gatavas mellenes ar kombainu, nekādu kaitējumu nevar nodarīt. Sliktāk ir, ja vāc puszaļas ogas, kas stingri turas pie mētrāja, jo tad augus izrausta. Būtisks ir ļaunums, kad ar melleņu kombainu grābj dzērvenes. Lai nākamajā sezonā atkal tur varētu ogot, jāizmanto speciālais kombains – tam nav aso zaru, ir tikai lokveida stieples, – uzsver Teiču rezervāta botāniķe Vija Kreile.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kad saks iepirk mellenes ar kombaini lasitas

Draugiem Facebook Twitter Google+