×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
25. maijs, 2016
Drukāt

Ar paša nopelnītu naudiņu kabatā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Atceros, ar kādu lepnumu un reizē taupību savu skolas vasaras brīvlaikā nopelnīto naudiņu savulaik tērēja mani dēli. Šovasar Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), sadarbojoties ar darba devējiem, iecerējusi nodarbināt vairāk nekā 4 tūkstošus skolēnu. Reģistrācija vasaras darbam ir jau sākusies. Kas jāzina skolēniem un viņu vecākiem, pirms bērni sāk darba gaitas, stāsta NVA Pakalpojumu departamenta nodarbinātības pasākumu nodaļas eksperte  KRISTĪNE ŠKORŅIKA.

* NVA organizētajos vasaras darbos var piedalīties jebkurš skolēns vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kurš mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādē. Iespēja strādāt būs vasaras brīvlaikā no 1. jūnija līdz 31. augustam.

* Skolēnam, kurš vēlas strādāt, jāreģistrē pieteikums NVA mājaslapā, tās labajā pusē sameklējot baneri ar uzrakstu “Pieteikšanās skolēnu vasaras darbam”. Reģistrācija jāveic tajā NVA filiālē, kuras apkalpošanas teritorijā audzēknis vēlas strādāt. Ja skolēnam nav iespējas tikt pie interneta, viņš var doties uz NVA filiāli, kur darbinieki palīdzēs elektroniski aizpildīt pieteikumu. Līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam – pasei vai ID kartei.

* Elektroniskos pieteikumus reģistrēs līdz 16. augustam, taču jāpatur prātā, ka valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots. Reģistrēto skolēnu skaits katru gadu pārsniedz piedāvāto darba vietu skaitu, līdz ar to reģistrācija vēl negarantē to, ka darbs pilnīgi noteikti būs.

* Viens no NVA organizētās skolēnu nodarbinātības mērķiem – jau skolas laikā sniegt jauniešiem praktisku priekšstatu par darba dzīvi, lai viņi laikus uzzinātu, kas ir CV, darba intervija, konkurētspēja, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba attiecības.

* Vispirms NVA filiāle rīkos pretendentu atlases. Audzēkņi tiksies ar darba devējiem, kuri, izvērtējot katra skolēna atbilstību veicamā darba prasībām, izvēlēsies piemērotākos darbiniekus. Par atlases laiku informēs NVA filiāles pārstāvis, kurš sazināsies ar skolēnu. Informācija par atlasi būs publicēta arī arī NVA mājaslapā un izvietota uz informatīvā “dēļa” katrā NVA filiālē. Uz atlasi līdzi jāņem CV. CV paraugs atrodams NVA mājas lapas sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”.

* Ja par iespēju strādāt skolēns jau iepriekš ir vienojies ar kādu darba devēju un to ir apliecinājis savā pieteikumā, NVA filiāles darbinieks sazināsies ar viņu, tiklīdz pieteikums būs reģistrēts un ar darba devēju saskaņots.

* Darba uzsākšanai nepieciešamie dokumenti ir pase vai ID karte un CV. Ja skolēns ir jaunāks par 18 gadiem, ir vajadzīga arī ārsta izziņa par veselības stāvokli.

* Skolēns, kurš piedalīsies NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, saņems darba algu vismaz valstī noteiktās minimālās darba samaksas apmērā, tātad par pilna laika darbu – ne mazāk kā 370 eiro pirms nodokļu nomaksas. Pasākuma īstenošanai plānotais finansējums ir 844 506 eiro.

* Ja skolēns nav sasniedzis 18 gadu vecumu, viņš strādās ne vairāk kā 7 stundas dienā un 35 stundas nedēļā. Audzēkņi nedrīkst būt nodarbināti darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

* Skolēnam būs nodrošināts darba vadītājs, kurš palīdzēs apgūt darba pienākumus un palīdzēs darba laikā. Audzēkņi būs apdrošināti pret nelaimes gadījumiem darba vietā. Darba devējs par katru nodarbināto skolēnu veiks darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu.

* Par vasaras brīvlaikā strādājošu bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka tēvam vai mātei, kura bērns vecumā līdz 19 gadiem strādā tikai vasaras brīvlaikā, nav jāsvītro algas nodokļa grāmatiņā ieraksts par bērnu kā apgādājamo un atrašanās vecāka apgādībā netiek pārtraukta. Vecākam saglabājas atvieglojums par apgādībā esošu personu 175 eiro mēnesī, bērnam vasaras darba laikā piemēro neapliekamo minimumu 75 eiro mēnesī, izņemot tos gadījumus, ja bērns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja.

* Pirms skolēns sāk darba gaitas, īpaši, ja to dara pirmo reizi, vecākiem vajadzētu viņam pastāstīt par to, kas ir darbs, alga, par ko to maksā, kā jāuzvedas darba intervijā, kā jāģērbjas, ejot uz interviju un uz darbu, ņemot vērā konkrētos darba pienākumus, kā arī – kā jāuzvedas darbā.

* Detalizētāka informācija par “Nodarbinātības pasākumiem vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs” izlasāma NVA interneta vietnē “Skolēnu vasaras darbs”. Te atrodami arī dokumenti, kas reglamentē bērnu un jauniešu darbu. Pirms skolēns sāk darba gaitas, vecākiem būtu noderīgi ar tiem iepazīties.

* Vecāku palīdzība un padomi skolēnam noderēs, arī rakstot CV un slēdzot darba līgumu ar darba devēju. NVA mājaslapas karjeras sadaļā “Jauniešiem” publicēta elektroniskās grāmatas “Ceļā uz darbu” versija, kas var kalpot kā labs padomdevējs gan skolēnam, gan vecākiem: http://www.nva.gov.lv/karjera/testi/handbook/book/index/.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+