Latvijā
Sabiedrība

Brāļi no Austrālijas pārceļas uz dzīvi Latvijā un kļūst par darba devējiem 16


Arnis Gross
Arnis Gross
Foto – Karīna Miezāja

Austrālijas latvietis Arnis Gross ir dzimis un audzis Melburnā. Viņš ir biznesa tehnoloģiju uzņēmuma “DekSoft” īpašnieks, kurš kopā ar ģimeni atbrauca uz Latviju pirms desmit gadiem, nodzīvoja dažus gadus šeit, tad atkal Austrālijā, un šogad pārcēlies uz dzīvi Latvijā.

Priekšrocība – laika zonu starpība

Arnis savā uzņēmumā strādā pats, dod darbu vēl vienam speciālistam un vēl vienu cilvēku pašlaik apmāca darbam firmā. “Mums vajadzīgs ne tikai programmētājs, bet gan cilvēks, kurš var ar klientiem apspriest un analizēt to, kāds produkts viņiem vajadzīgs,” stāsta A. Gross. Moderno tehnoloģiju laikmetā IT uzņēmuma priekšrocība ir tā, ka, atrodoties un strādājot šeit, var apkalpot klientus gan Austrālijā, gan citur pasaulē – Somijā, Ungārijā, Anglijā. “DekSoft” iecere ir nākotnē piesaistīt vēl jaunus programmētājus. Arnis uzskata, ka Latvija ir ideāla vieta šai uzņēmējdarbībai, jo saziņā ar klientiem nozīme ir arī laika zonu starpībai: “No rīta pagūstu aprunāties ar klientiem Austrālijā. Tad tur jau ir darba dienas beigas, bet mums – sākums. Kamēr viņi guļ, mēs strādājam, un, kad nākamajā rītā klienti pamostas, viņi ir saņēmuši jau gatavu risinājumu.” Arnis piebilst, ka, strādājot Austrālijā, mēģinājis piesaistīt firmai programmētājus no Indijas un Indonēzijas, taču vēlāk secinājis, ka veiksmīgāk spēj sastrādāties ar Latvijas speciālistiem. Uz jautājumu “Kā dia­sporas latvieši var palīdzēt attīstīties Latvijas ekonomikai?” viņš atbild, ka iespēju ir daudz, it īpaši tehnoloģiju jomā. Austrālija ir kā tilts uz Āziju, Austrālijai ir labas attiecības ar Ķīnu, un šajās valstīs Arnis redz nākotnes tirgu savam uzņēmumam. Brīvajos brīžos viņš veido programmas latviešu valodas apmācībai, ko var izmantot diasporā. Lielu popularitāti ieguvusi Arņa programmēšanas un dizaineru komandas pirms pāris gadiem izveidotā mobilo ierīču lietotne “Kas, kas, ko?”, kam pamatā ir Melburnas skolotāju izgudrotā spēle – viktorīna par dažādām jomām.

Jau pirms Arņa uz Latviju tika pārcēlies viņa brālis tehnisko zinātņu doktors Kārlis Gross, kurš ilgu laiku strādājis kā pētnieks, bet tagad ir arī uzņēmējs un ražo itāļu saldējumu, ko var iegādāties kafejnīcās Siguldā un Rīgā.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Trīs rokasspiedienu likums

Arnis Gross kopā ar Jāni Kreili un vēl vairākiem domubiedriem šogad izveidoja biedrību “Ar pasaules pieredzi Latvijā”.

Jānis Kreilis Latvijā atgriezies pēc deviņiem citur pavadītiem gadiem – pēc studijām Pensilvānijas un Kolumbijas universitātēs Amerikā un darba dažādos naftas un gāzes uzņēmuma projektos Brunejā, Ganā, Nigērijā, Katarā, Krievijā. “Mana joma ir enerģētikas nozares pētniecība, regulācija, infografiku dizains un darbs ar klientiem,” stāsta Jānis. Pašlaik viņš strādā gan vienam jaunuzņēmumam Ņujorkā, gan dara vēl ko citu, tostarp fakultatīvās nodarbībās ģimnāzistiem māca uzņēmējdarbības vadību. J. Kreilis uzskata, ka Latvijā ir ļoti laba vide uzņēmējdarbības attīstībai, un cer nākotnē pats kļūt par darba devēju. Viņš spriež, ka Latvijā kā nelielā valstī uzņēmējam ir vieglāk nekā citur dibināt kontaktus, saņemt padomu vai palīdzēt citam: “Pasaulē darbojas sešu rokasspiedienu likums. Tas nozīmē, ka, lai panāktu divu cilvēku tikšanos, noder sešu starpnieku ķēdīte. Bet Latvijā tā ķēdīte ir stipri īsāka, jebkurus divus cilvēkus varētu “savienot” ar divu vai triju paziņu ķēdīti. Piemēram, es varu pajautāt draugam, lai iepazīstina ar citu draugu, kurš savukārt pazīst mani interesējošo cilvēku. Ir svarīgi, lai šis draugu tīkls labi strādā. Bet pašam ir jābūt ļoti uzņēmīgam.”

Biedrībā darbojas arī Kristīne Tarvida, kura strādā mārketinga un sabiedrisko attiecību aģentūrā “Public ID Group”. Viņa četrus gadus studējusi biznesa vadību Kiprā un uzskata, ka valodu zināšanas un izpratne par dažādu tautu kultūru un paradumiem ir galvenais, ko devis darbs un studijas: “Es saprotu, kā darbojas starptautiskā komunikācija, saprotu tos, kuri vēlas šeit investēt, darboties tūrisma nozarē.”

Jānis Kreilis akcentē, ka biedrība un reizē kustība “Ar pasaules pieredzi Latvijā” arvien aug, tai ir daudzi atbalstītāji feisbukā. Galvenais vienojošais ir vēlme satikt līdzīgi domājošus cilvēkus. Gan Jānis, gan Kristīne ir pārliecināti, ka ārzemēs pavadītais laiks ikvienam palīdz atbrīvoties no Latvijā bieži sastopamiem stereotipiem, piemēram, no neuzticēšanās cilvēkiem.

Izdevīgi visiem

To, kā, sastopoties un sadarbojoties latvietēm no trim dažādām valstīm – ASV, Austrālijas un Latvijas –, veiksmīgi tapis jauns uzņēmums, liecina Ineses Īrisas Liepiņas, Annes Odetes un Daces Ševčenko pieredze. Viņas izveidojušas e-komercijas platformu “OneofYourKind.com”. Šajā internet­veikalā atrodamas Baltijas dizaineru un mākslinieku rotaslietas, adīti un šūti apģērbi, kokgriezumi un citas lietas. “Mūsu sapnis bija izveidot vietni, kur mūsu klienti var atrast vienuviet talantīgāko Baltijas dizaineru darinājumus,” teic Inese Liepiņa un uzsver, ka galvenais preču izvēles kritērijs ir to augstā kvalitāte.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Publikāciju projektā “Globālais, tomēr latvietis” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

LA.lv