Apbrīno

Ar patriotisku dziesmu “Latvijas sirdsdziesmas” aptaujā uzvar “Rumbas kvartets” 16


Bildē no kreisās: Rolands Stucers, Kristers Hartmanis, Artis Šimpermanis un Guntis Stucers.
Bildē no kreisās: Rolands Stucers, Kristers Hartmanis, Artis Šimpermanis un Guntis Stucers.
Publicitātes foto

Oktobrī kuldīdznieki “Rumbas kvartets” iekarojuši klausītāju sirdis “Latvijas sirdsdziesmas” aptaujā. Rudens Latvijā iekrāsojas sarakanbaltsarkanās krāsās, un grupas patriotiskā dziesma “Tiem, kas nepārnāca” iekļuva finālā. Oktobrī trešajā vietā Inga un Normunds “Caur nakti autobusiņš laužas”, bet otrajā vietā “Liepavota” dziesma “Neaizmirstamā”, kas decembrī kopā ar vēl četrām dziesmām piedalīsies mazajā finālā, no kurām divas dziesmas klausītāji izvēlēsies lielajam finālam.

Dziesma “Tiem, kas nepārnāca” ir no “Rumbas kvarteta” trešā albuma “Vecmeistara dziedātās dziesmas”, kurā iekļautas 11 Eduarda Rozenštrauha komponētās un izpildītās dziesmas. Nākamajā gadā komponistam apritētu 100 gadi, tāpēc “Rumbas kvartets” ar cieņu pret komponistu un viņa daiļradi izdeva jaunāko albumu. Reiz komponistam jautāja, ko viņš novēlētu latviešu tautai nākotnē, uz ko viņš atbildēja: “Galvenais – izturēt. Īpaši šinīs laikos. Būt stipriem, tādiem pašiem, kāds es kādreiz biju, kad izturēju šito Sibīriju, un tā tālāk. Goda vārds! Vairāk neko citu nevajag. Taisni šinīs laikos. Kad mums viens otram zūd ticība un cerība… Nezaudēt nekad un nekādos laikos. Nekādos! Jo latviešu tauta ir bijusi, būs – un vairāk mums neko nevajag!”

Stāstot par jauno albumu un izvēlētajām dziesmām, Artis Šimpermanis smaidot teic: “Droši vien cilvēkiem ir stereotips par konkrētām dziesmām, piemēram, “Zilais lakatiņš”, “Vecās likteņdzirnas”, “Jaunība” ir E. Rozenštrauha dziesmas. Mēs pastrādājām pie tā, lai izmeklētu nedzirdētākas dziesmas. “Tiem, kas nepārnāca” bija viena no tām pērlēm, ko mēs dabūjām un gribējām atrādīt plašākai auditorijai, lai zina, ka E. Rozenštrauham ir bijusi tāda brīnišķīga dziesma. Kā pats E. Rozenštrauhs ir teicis: viņš šo dziesmu ir veltījis visiem tiem tautiešiem, kuri bijuši izsūtīti tāpat kā viņš. Viņš pats Sibīrijā bija divarpus gadus. Arī tiem kritušajiem karavīriem, kuri krituši ārpus Latvijas un nav atgriezušies mājās. Dziesma ar Pētera Lustes vārdiem.”

Lielākais darbs “Rumbas kvarteta” puišiem ir tieši dziesmu atrašana, kurā palīdz klausītāji visā Latvijā. “Bija vairāki cilvēki, kas palīdzēja. Arī viens kungs Dainis no Saldus, kurš ar informāciju neskopojās. Klausījāmies vecās kasetes, plates, kur pats E. Rozenštrauhs dzied. Jāteic, ka E. Rozenštrauhs ir unikāls komponists un mūziķis, jo nereti laika gaitā pats dziesmās kaut ko pārveidoja, nereti pat dziesmu tekstus pārveidoja. Dziedāja savādāk,” radošo darba procesu atceras Artis.

Ne mazums ir bijuši strīdi, vai tā ir bijusi E. Rozenštrauha dziesma vai ne. “Garantēt mēs nevaram neko. Albumā iekļāvām divas dziesmas, par kurām ir bijušas aizdomas, diskusijas, strīdi. Dziesma par ūdensrozēm un “Vaidava”. Mēs kā grupa uzskatām, lai tās lietas paliek vēsturniekiem. Visas dziesmas viņš ir izpildījis. To nevar apstrīdēt, un lai par šīm divām dziesmām cīnās vēsturnieki. Dziesmas ir brīnišķīgas, skaistas un gadu desmitiem ir dziedātas. Par to, ka ir bijuši strīdi, dziesmas nav pelnījušas, lai tā dēļ vienkārši pazustu,” nosaka Artis.

LA.lv