Uncategorized

Ar pilnu vēderu bitēm nesalst! Padomi biteniekiem aukstā laikā 16

Foto-Uldis Muzikants

Kas patlaban notiek ar bitēm, ja tik krasas temperatūras svārstības? Vai vēlams papildus sasegt? Kārlis Aizkrauklē

– Ilgais siltums bija bitēm labvēlīgs – vēl pavisam nesen tās izlidoja, – mierina biškope Baiba Tikuma. Bites varēja iztīrīties, tādēļ būs vieglāk pavasari sagaidīt. Arī kritušās bites varēja iznest no stropa.

Baibas dravu ietekmē jūras tuvums. Laika apstākļi mainīgāki, vairāk vēju un mitruma. Biteniece savu dravu vēl nesteidz siltināt – gaida stabila sala iestāšanos. Visu gadu – gan ziemu, gan vasaru – viņa saimes piesedz ar stropa spilvenu. Tas stabilizē temperatūru. Pavasarī noder, kad siltums un enerģija jāglabā jauno bišu audzēšanai, vasarā neļauj pārkarst, rudenī un ziemā saglabā vajadzīgo siltuma daudzumu. Spilvenu uz ziemu mazliet atbīda, lai labāka ventilācija. Baiba teic, ka pērnajā siltajā ziemā pat bijuši bitenieki, kas spilvenus ņēmuši nost, lai apturētu pāragru perošanu. Pavasarī, kad perošanai īstais laiks, spilvenus likuši atpakaļ.

Ja lielāka sala nebūs, arī Baiba bitēm papildu pakojumu liks tikai tad, kad sāksies piemērots laiks perošanai. Jāapdomā, vai pa biezu sniegu (ja tāds būs) varēs nokļūt līdz stropiem, lai tos siltinātu. Tas, kad sākt papildus siltināt ligzdu un piebarot, atkarīgs no tā, kad vēlas spēcīgu saimi. Bieži biškopji saimes siltina agri rudenī un piebaro jau janvārī, februārī. Sākot aktīvi iejaukties bišu dzīvē martā, spēcīga saime būs pēc 50–60 dienām, tātad maija sākumā. Bet šajā laikā ar nektāraugiem var būt trūcīgi. Tādēļ Baiba ar siltināšanu nesteidzas.

– Bitēm pārpakošana ir ziemošanai visbīstamākā un populārākā kļūda, – viņa skaidro. Bišu kamolā vienmēr ir 10–14 grādu temperatūra, stropā aptuveni 5 grādi, ja ārā sals. Bites lēni pārvietojas pa kārēm, mainot savu atrašanās vietu kamolā. Tās, kas bijušas ārpusē, mainās ar siltumā bijušajām. Bitēm arī ziemā noris vielmaiņas procesi, tās elpo. Ja stropā nav labas ventilācijas, veidojas kondensāts. Lieks mitrums ligzdā ziemošanas laikā bitēm ir pats ļaunākais.

Ne cilvēkam, ne bitēm nav veselīga stropu siltināšana ar putuplastu. Tas rada noslēgtu telpu, veicina mitruma un pelējuma veidošanos.

Tas, kā un kad siltināt, jāskatās arī pēc konkrētas vietas Latvijā – kas der Piebalgā un Latgalē, nedarbojas Kurzemes piejūrā. Jādomā arī par aizsardzību pret vēju.

– Ja biteniekam ir vairāku gadu sekmīga bišu ziemināšanas pieredze, tad nav jāuztraucas un jāklausās padomos, bet jārīkojas, kā iesākts, – mudina Baiba.

Ziemā bišu saimi traucēt nedrīkst!

LA.lv