Ar potcelmu saderīga šķirne 0

Augļkopībā jauna, intensīva tipa dārza ierīkošana ir samērā dārga. Viena hektāra ābeļu dārza ierīkošana varētu izmaksāt piecus sešus tūkstošus latu. Tas ar nosacījumu, ja stādīšanas attālumi ir 4 x 2 m. Izmaksas var palielināties, samazinot stādīšanas attālumus.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Lielā mērā izmaksas ir atkarīgas arī no stādu, koku balstu un žoga ierīkošanas cenām. Tā kā subsīdijas dārza ierīkošanā ir samazinātas, tad ļoti svarīgi ir nekļūdīties potcelmu un šķirņu izvēlē.

 

Kā zināms, augļu koks ir salikts organisms, tas sastāv no potcelma un šķirnes. Uzpotējot šķirni uz maza auguma potcelma, augļkoks visu savu mūžu būs maza auguma, turpretī, uzpotējot šo pašu šķirni uz liela auguma potcelma, tas būs liela auguma. Turklāt potcelma ietekmē var izmainīties ražošanas sākums, ražības kāpinājums, koka mūža ilgums, noturība augsnē, augļu kvalitāte, izturība pret slimībām un citas pazīmes. Vairākums jauno komercdārzu Latvijā ir ierīkoti, izmantojot maza un vidēja auguma potcelmus.

 

Apslēptā nesaderība

CITI ŠOBRĪD LASA

Augļu koku stādāmā materiāla kvalitāte lielā mērā ir saistīta ar potes un potcelma saderību. Līdz šai dienai pilnībā nav noskaidroti nesaderības iemesli. Iespējams, tāpēc ka nesaderības izpausmes veidi ir ļoti dažādi. Piemēram, palēnināta pumpuru plaukšana pavasarī un stādu nomākts augums kokaudzētavā, priekšlaicīga lapu krāsošanās un nobiršana rudenī. 
Tā ir apslēptā nesaderība, un tās diagnostiku apgrūtina tas, ka tā var būt saistīta arī ar nepilnībām agrotehnikā, neatbilstošiem augšanas apstākļiem.

Apslēptā nesaderība krasāk izpaužas ekstremālos apstākļos, kā arī tad, ja ir nesaskaņa augumā, ja uzpotē spēcīgi augošu šķirni uz maza auguma potcelma vai vāji augošu šķirni uz liela auguma potcelma.

 

Dārza ierīkošana Zemgales līdzenumā

Z/s Osīši augļu dārzs atrodas Jelgavas novadā. Dārza kopējā platība ir 7,62 ha, un tas stādīts pakāpeniski, no 2001. līdz 2004. gadam, katru gadu iestādot vienu kvartālu. Pirmais dārzs tika iestādīts 2001. gada pavasarī, otrais dārzs 2001. gada rudenī. Visi pārējie dārzi stādīti rudenī. Ābeles aizņem 6 ha, bumbieres 1,10 ha, saldie un skābie ķirši 0,52 ha platību. Pēc agroķīmiskās izpētes datiem augsnes granulometriskais sastāvs ir vidēji smags smilšmāls, organiskās vielas 2,5%, augsnes pH 7,2; P2O5 131 mg/kg; K2O 267 mg/kg, bet magnijs 850 mg/kg augsnes. Var teikt, ka kopumā augsnes iekultivēšanas pakāpe ir vidēja līdz laba.

Ierīkojot dārzu Zemgales līdzenumā, nopietna problēma ir dārza aizsardzība pret valdošajiem rietumu vējiem. Koku nostiprināšanai augsnē bez individuāliem balstiem 15 m attālumā ierīkoti arī lielāki balsti un stiepļu kārta. Stādīšanas attālums ābelēm ir 4 x2 m, bumbierēm un ķiršiem 5 x 3 m.

Tā kā vēja aizsargstādījumi nebija ierīkoti pirms dārza stādīšanas, tad spēcīgais vējš šad un tad potējuma vietā izgāž vai nolauž atsevišķas ābeles un bumbieres, piemēram, uz cidonijas (C. oblonga) potētās bumbieres. Dažviet šādu bumbieru bojāejas cēlonis ir bijis samērā augstais pH līmenis, kas nepatīk cidonijas potcelmam.

Reklāma
Reklāma

Dārzs tika stādīts laikā, kad jaunu dārzu stādītāju bija daudz un nebija lielas izvēles gan piedāvāto šķirņu, gan potcelmu piedāvājumā un kvalitātē. Turklāt bija daudz nezināmā – šķirnes jaunas, tikai nesen iekļautas Latvijā audzējamo šķirņu katalogā. Nebija zināmi labākie apputeksnētāji un labākie potcelmi vienai vai otrai šķirnei. Tāpēc lielais šķirņu un potcelmu skaits bija labākais variants. Varam teikt, ka ir ierīkots eksperimentāls dārzs, kur iespējams gūt daudz atziņu.

 

Iestādīts vairāk 
nekā 20 ābeļu šķirņu

Pavisam z/s Osīši dārzā ir vairāk par 20 ābeļu šķirņu un vairāk par 10 potcelmu. No zema auguma potcelmiem ir P 22; B 491; B 9; Pūre 1; P 59; B 396; P 60 un M 26. Pēdējie divi jau dod nedaudz lielāku augumu nekā citi maza auguma potcelmi. No vidēja auguma potcelmiem šķirnes potētas uz MM 106; B 118; M 7; B 545 un MM 102.

Rietumeiropā dominē viens zema auguma potcelms M 9, kas aptver ap 70% ābeļu dārzus un ir piemērots visām tur audzētajām šķirnēm. Latvijā šis potcelms ir nepietiekami ziemcietīgs. Pārējie dažāda auguma potcelmi un to saderība ar pie mums audzētajām šķirnēm vēl maz izvērtēti.

Tabulā var redzēt daļu no šķirnēm, potcelmiem, koka augumu, ražību un īsu raksturojumu 2011. gadā z/s Osīši dārzā. Ļoti vēlams būtu šādus novērojumus un vērtējumus iegūt arī no citiem audzētājiem, kuru dārzi atrodas citos gan augsnes, gan klimatiskā ziņā atšķirīgos apstākļos.