Kultūra
Mūzika

Ar puķi pie tērpa un pogcaurumā: zaļumballe arī Augšbebros un Īrijā1

Latviešu kompānija zaļumballē Maksima Gorkija ciemā Baškīrijā 20. gs. 50. gados. Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma

11. augustā varena zaļumballe notiks arī daudzviet pasaulē – arī pie latviešiem Augšbebros Omskas apgabalā un Īrijā. Augšbebru folkloras kopas “Varavīksne” vadītāja Olga Benke sola 11. augustā sarīkot skaistu zaļumballi, uz kuru sabrauks tuvi un tāli ciemiņi – arī no Omskas, kas no Augšbebriem ir četri simti kilometru. Olga vēl, lai 11. augustā visā pasaulē latviešiem notiek spilgtas, jautras un lustīgas balles.

“Latviešu ciematam jau apritēja 121 gads! Esam diezgan populāri mūsu apgabalā, piedalāmies gan konkursos, gan festivālos, jau ceturto reizi bijām Dziesmu svētkos, laikam tāpēc arī mums piedāvāja iesaistīties un rīkot Simtgades zaļumballi Krievijā,” stāsta Olga. “Cilvēki apgabalā zina, ka Augšbebros dzīvo latvieši. Daudzi ir pieredzējuši, kā svinam Jāņus. Līksmošanos Jāņos arī var salīdzināt ar zaļumballi, jo dedzinām ugunskurus, dejojam visu nakti, ejam rotaļās, spēlējam spēles. Šogad bijām domājuši svinēt Jāņus nelielā lokā, taču sabrauca tik daudz cilvēku, ka lustējāmies lielā pulkā.”

Uz zaļumballi augšbebrieši uzaicinājuši arī Raisas Bakanovas vadīto folkloras kopu “Daina” no Omskas, kuriem ir mūzikas instrumenti, un viņi zina daudzus dančus un rotaļas. Olga stāsta, ka atbalstīt solījis arī latvietis Pēteris Zeļickis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Sibīrijā, Boļšerečjē. “Viņam ir estrādes ansamblis, nosūtīju notis “Kūko, kūko, dzeguzīte”, “Dziesma par pēdējo lapu” un vēl vairākas citas Raimonda Paula dziesmas. Noteikti zaļumballi sāksim ar valsi.”

Augšbebrieši vasarās svētkus svin laukumā, kam blakus neliels dīķītis un ir arī skatuve. Olga teic: “Aicināsim katru ballētāju piespraust pie tērpa kādu dzīvu puķi. Mums ciematā zied dālijas, gladiolas, asteres, samtenes, margrietiņas.” Protams, būs arī zaļumballes bufete, kur iegādāties ūdeni vai citus dzērienus, ko jau nu katrs vēlēsies. Parasti Augšbebru sievas pirms Līgo vakara vāra Jāņu sieru ar ķimenēm, lai būtu ar ko pacienāt ciemiņus, tagad šāds latvisks cienasts būs zaļumballē. Arī – speķarauši.

Saistītie raksti

Ieminos Olgai, ka Dziesmu svētkos folkloras kopā “Varavīksne” uzstājās sievas vien, vīriešu nebija, un jautāju, vai zaļumballē būs dancinātāji. Olga atsmej: “Ceram, ka pie mums sabrauks daudz puišu! Folkloras kopā “Daina” ir arī puiši. Tā ka viss būs labi! Uz zaļumballi brauks arī mana divdesmitpiecgadīgā meita Maiga, kura strādā Omskā. Draugi viņai jau vaicā, vai drīkstēšot arī braukt līdzi uz zaļumballi. Dēls Aleksandrs, kam 27 gadi, arī būs dancotājs.” Balle iecerēta līdz rīta gaismiņai; saule 11. augustā ausīs pulksten piecos.

Vispasaules latviešu zaļumballes rīkošanā aktīvi iesaistījusies arī Latviešu biedrība Kavanā (Īrija). Tā darbojas ar mērķi apvienot Kavanas apkārtnē un visā Īrijā dzīvojošos latviešus, lai kopīgi veicinātu, sargātu un atbalstītu nacionālās intereses. Biedrībai ir skoliņa “Zinītis”, tā rīko Līgo jeb Jāņu festivālu Īrijā un citus pasākumus. Biedrības valdes priekšsēdētāja Evija Nvaneri stāsta, ka jau trešo gadu pēc kārtas notiks sporta un ģimeņu diena, šogad tā apvienota ar valsts Simtgades zaļumballi: “Pasākums notiks skaistā Virdžīnijas ezera krastā, kur svinējām “Līgo festivālu 2018”. Pa dienu sportosim, aktīvi atpūtīsimies, bet vakarā atklāsim zaļumballi ar biedrības himnu “Ballējam, neguļam”.

LA.lv