×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
1. marts, 2016
Drukāt

Izmēģinām “Lattelecom”, “Baltcom” un “Viasat” interaktīvās televīzijas (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nemitīgi savos televizora ekrānos redzam reklāmas, kas mums piedāvā gandrīz vai labāko televīziju pasaulē. Vien jāizvēlas starp interaktīvo vai satelīttelevīziju. Kuram no milžiem – “Lattelecom”, “Viasat”, “Baltcom” –, kas Latvijā piedāvā “gudrās” televīzijas, piedāvājums ir pats labākais un izdevīgākais?

Kā tad atšķiras interaktīvā televīzija no satelīttelevīzijas? “Lattelecom” un “Baltcom” TV signālu saņem no serveriem, turpretim satelīttelevīzijai signāla uzglabāšanas funkcijas pilda pats dekoders. Jāuzsver gan – lai “Viasat” televīzija būtu gudra, lietošanā jābūt “SuperBox” dekoderam, jo ar vecāka gadagājuma ierīci neko “gudru” iesākt nevarēs.

Kvalitātes ziņā atšķirības nav – abu veidu iegūtie TV kadri būs acij ļoti tīkami. Būtiska nianse ir autortiesības. Zināms, ka “MTG”, kam pieder “Viasat”, nelabprāt dalās ar savu oriģinālmateriālu, līdz ar to abas interaktīvās televīzijas nevar parādīt visas savas iespējas ar “MTG” grupas kanāliem, piemēram, “Premium”, “Explorer”, “TV3”, jo tām nav tiesību šo kanālu saturu (vai daļu no tā) nopauzēt, sākt no sākuma, attīt atpakaļ un darīt daudzas citas lietas. Tikmēr “Viasat” savu spēku var parādīt uz visiem kanāliem bez ierobežojumiem.

 

Lielākas vai mazākas ikonas?

“Baltcom” darbvirsma ir ļoti pārskatāma, ar lielām ikonām – vecāka gadagājuma cilvēki novērtēs, ka nevajadzēs šifrēt mazus burtus. Līdz ar to arī kopējais pirmais iespaids ir labs – viss ir uzskatāms un viegli atrodams, taču daudzas iespējas ir nevajadzīgas, kuras ļoti reti vai pat nekad nenāksies izmantot. Trūkst arī paskaidrojuma – kas tas ir un kā iespējas izmantot labāk. Samērā līdzīgas izvēlnes un kopējais izskats ir “Lattelecom” un “Viasat”, kuros jāoperē ar mazākiem burtiņiem, taču negribētu abas televīzijas uzreiz novērtēt zemāk – tajās orientēties tāpat ir viegli un pazust iespēju jūrā ir grūti.

 

Iegriež autortiesības

Tieši iespēju ziņā diezgan krietni no konkurentiem atpaliek “Baltcom”. Neņemot vērā autortiesību jautājumu un liegtos kanālus, “Baltcom” klientiem piedāvā pārraidi sākt no sākuma, raidījumu skatīties no arhīva, tīt uz priekšu un atpakaļ, apstādināt, pārraidi ierakstīt, ja ir tāda iespēja – arī mainīt valodu. Protams, var veidot savu kanālu izlasi, lai nebūtu jāuzduras sev nevēlamam saturam. Mazliet nejēdzīga un bezjēdzīga ir gida poga, kas rāda programmu un raidījuma informāciju – to pašu var iegūt, pārvietojoties starp kanāliem, kur tas parādās automātiski. Protams, ir iespēja mainīt attēla malu attiecības, mainīt pamata un sistēmas valodu (latviešu, angļu, krievu) un bloķēt sev (vai saviem bērniem) nevēlamus kanālus. Tas gan nav tik vienkārši izdarāms kā “Lattelecom”, kam kopumā ir vairāk iespēju nekā tuvākajam konkurentam.

 

Risinājums vecai galvai

“Lattelecom” nav nekā tāda, kas nebūtu “Baltcom”. Iespēju ir pat vairāk. Piemēram, ilgi gaidītajam raidījumam pavisam vienkārši var uzlikt funkciju “atgādināt”. Kad līdz raidījuma sākumam palikušas 45 sekundes, TV centrā sākas laika atskaite un atgādinājums. Ja nepārslēdzat kanālu – TV to izdara tavā vietā, gribi vai nē! Liela “Lattelecom” priekšrocība ir pavecāku raidījumu izvēlne. Kamēr aizvakardienas raidījums “Baltcom” interaktīvajā TV būs jāmeklē, tinot pēc kārtas visus raidījumus, “Lattelecom” var izvēlēties sev vēlamo dienu, kurā demonstrēja gaidīto seriālu. Tāpat vēlamo raidījumu var mēģināt atrast arī ar iespēju “meklēt”. Jārēķinās, ka sistēma atpazīst vien raidījumus, nevis kanālus. Arī nosaukuma ievade ir dīvaina un sarežģīta, jo burti sakārtoti alfabēta, nevis “qwerty” secībā, kā tas ir ierasts.

Arhīvs abām interaktīvajām televīzijām ir septiņas dienas ilgs. Šeit priekšrocības ir “Viasat”, kura 320 GB ietilpīgajā dekoderā saglabājas pilnīgi viss, ko esi ierakstījis, līdz neaizpildās visa atmiņa. Svarīgi – ja, izmantojot “Viasat”, raidījumu esi nokavējis un neesi ierakstījis, piedod, nāksies iztikt. Tā ir satelīttelevīzijas specifika. Citādi “Viasat” dara visu to pašu, ko “Lattelecom”.

“Viasat” gadījumā kārdinošs varētu likties milzīgais arhīvs, kurā atkarībā no autortiesībām var glabāties pat gadu vecas filmas, seriāli, dokumentālie raidījumi utt. Savukārt “MTG” piederošo kanālu saturs “Viasat” arhīvā nonāk automātiski. Tomēr jāņem vērā, ka “MTG” kanālu saturs arhīvā būs jālejupielādē – to nevarēs sākt skatīties automātiski. Tāpēc ir nepieciešams interneta pieslēgums, lai šo lejupielādi varētu veikt. Protams, tā ir samērā laik­ietilpīga procedūra, bet savā ziņā tas dod iespēju izvairīties no pirātisma. Svarīgi, ka interneta ātrumam nav jābūt ļoti straujam – pietiks arī ar 3G.

Tāpat “Viasat” dod iespēju ierakstīt arī kādu laika posmu, ne tikai raidījumu. Ja darba dēļ neredzi olimpiskās spēles, nav nekādu problēmu kanāla saturu ierakstīt no pulksten 9 līdz 21. Unikāla iespēja, kas patiks sporta faniem – kādu atmiņā paliekošu momentu var attīt atpakaļ un palēninājumā noskatīties vēlreiz.

 

Galavārds

Gribot negribot jāatzīst, ka priekšā aizšaujas “Lattelecom” un “Viasat”. “Viasat” piedāvā visvairāk iespēju, bet “Lattelecom” ir vienkāršāks, ar to var veiklāk nonākt līdz uzvarošām beigām. Tikmēr ar “Baltcom” uzvaru izvēlnes vizuālajā atainojumā ir par maz, lai tā būtu iekārojamākā televīzija. Bet! Nedrīkst aizmirst arī par cenu – tur neapšaubāms līderis ir “Baltcom”, kam priekšroku varētu dot kaut vai cenas dēļ.

“Lattelecom” var vērtēt kā zelta vidusceļu. Rodas sajūta, ka “Viasat” ir veidots no zelta, jo tā cena nav konkurētspējīga ar interaktīvās televīzijas piedāvāto. Protams, lauku reģionos dzīvojošajiem nav alternatīvas, tāpēc nāksies vien maksāt samērā augstu cenu par pamaz kanāliem, tomēr – lieliskām iespējām.

 

20160301212742_8829

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Lattelecom reāli zagļi. Iegādājos atjaunošanas kodu maksājot internetbankā. Kodu neatsūtija, pēc nenormāli ilgs zvanīšanas procedūras, sapratu, ka naudu neatgriež un kodu nesūta. Sistmas kļūda.

 2. Lattelecom kodu iegādājos, maksājot internetbankā. Kodu neatsūtija, naudu neatgriež! Kur ir kādas paterētāja tiesības, ka var tik klsji apzagt iedzīvotājus.

 3. forši, ka kopš janvāra mēneša VIASAT ir PARĀDĀ par savas darbinieku ballītes organizēšanu Vecrīgā , klubā 9.VILNIS! un uz vairākkārtīgiem atgādinājumiem neviens neuzskata par vajadzīgu atbildēt!! nemaz neskatoties uz to, ka par interjera bojāšanu netika pier’ēkināts vispār gandrīz nekas … – jo vācot nost dekorācijas, krietni pabojāja gan esošo telpu krāsojumu, gan citus interjera priekšmetus!! kolosāla kompānija!!! padzēra uz mana rēķina un vēl pēc viņiem taisīju remontu!!! pirms saistīties, iesaku ņemt 130% priekšapmaksu!!!

 4. Lattelecomu slavinot, aiz kadra palicis jautājums par attēla kvalitāti. Arī LTC daudzu kanālu signālu saņem no satelīta. Tikai pēc tam pārkompresē. HD (augstas izšķirtspējas) kanāli LTC ir zem katras kritikas – pārspiesti līdz 6Mbps, 5.1 skaņas nav. Līdz ar to ziepjaina bilde, ka tik 10Mbit ADSL var iespiest.
  Autortiesību un MGT-LTC ikgadējo kašķu dēļ, nav MGT kanālu arhīva.
  Pat ne tikai tie – ik pa brīdim kāds no citu kanālu raidījumiem nav, un kā pēc tam uzzinam LTC forumā – par konkrēto raidījumu kanāls paprasījis ekstra naudu. Gan jau ka citām TV arī ir analoģiskas problēmas.
  Aiz kadra palikušas citas televīzijas, kuras arī piedāvā interaktīvo TV – piemēram Livas. Iespējams to piedāvājums bijis tik vājš, ka nav izskatīts. Taču nebūtu bijis par ļaunu tās apskatīt.
  Viasat HD kanālu piedāvājums ir ļoti vājš.

 5. visas kompānijas ir šiti! neviena neļauj savā tīklā abonēt cita pakalpojumus. Es labprāt paņemtu Baltkomu, bet Latgales nostūrī ir tikai Lattelecom! Nerunāsim par mobīlo datu skopuļiem, kuri skaita katru baitu…

Draugiem Facebook Twitter Google+