Foto-Dainis Bušmanis

Nacionālais sāk ar Raini par nogulēto Latviju 3

Ar visas spēlmaņu cilts braucienu Raiņa tramvajā, kas kursēs līdz pat šā gada beigām, 5.augustā sezonu sāka Nacionālais teātris.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Tradicionāli teātris atskatījās uz aizvadīto sezonu, kurā nospēlētas 544 izrādes, ko direktors Ojārs Rubenis vērtē kā anormālu slodzi. Ar pārējo teātru direktoriem ir spriests, varbūt derētu atgriezties pie laikiem, kad sezonā spēlēja 300 izrādes. “Ja Daiga Kažociņa nospēlē mēnesī trīsdesmit reizes izrādē “Prāts”, brīnos, kā viņa pati spēj palikt pie pilna prāta pēc tik sevi plosošām izrādēm,” sacīja O. Rubenis. Protams, teātris var priecāties, ja sezonā izdodas viena izcila un divas labas izrādes, taču kā šī pašapmierinātība izskatās, piemēram, no abonementu īpašnieku viedokļa? Ne viens vien no teātra pamatpublikas un uzturētājiem bija neapmierināti, ka viena no spožākajām izrādēm “Raiņa sapņi” netika rādīta abonementu īpašniekiem. O. Rubenis neslēpa, ka teātris mazliet nobijies no šīs auditorijas vērtējuma, taču abonementu īpašniekiem esot iespēja nopirkt biļetes uz šo uzvedumu ar krietnu atlaidi tāpat kā skolēniem un studentiem. Teātris ir gatavs piedāvāt skolēniem tikšanos ar aktieriem pirms izrādēm padziļinātai sarunai par Raini un viņa tēlu izrādē.

Arī šo sezonu Nacionālais teātris sāks ar Raini. “Uguni un nakti” režisēs Viesturs Kairišs, kurš Nacionālajā teātrī atgriežas pēc četru gadu pārtraukuma ar izcilu aktieru četrinieku galvenajās lomās. Lāčplēsi spēlēs Uldis Anže, Spīdola – Guna Zariņa no Jaunā Rīgas teātra, Laimdota – Maija Doveika, Kangars – Gundars Grasbergs. Darbība pārcelta uz mūsdienām, scenogrāfijā redzēsim mūsdienu daudzdzīvokļu mājas, režisora ideja ir parādīt, kā aizvadītajos divdesmit gados esam nogulējuši savu valsti un ir pēdējais laiks mosties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikko iesākušos sezonu var saukt par klasikas un savstarpējo attiecību atklāsmes sezonu uz skatuves. Tiks spēlēts Tomass Manss, Viktors Igo, Henriks Ibsens, Frederiks Garsija Lorka. Interesanti, ka Igo “Cilvēks, kas smejas” iestudēs Rēzija Kalniņa, Imanta Kalniņa mūziku aranžēs Ainārs Rubiķis, Vika teksti. No šā darba mūsu visu ausīs ik palaikam ieskanas pazīstamā “Dziesma, ar ko tu sācies…” Pēc Māra Bērziņa romāna “Svina garša” izrādi, kas stāstīs par Pārdaugavu, veidos režisors Valters Sīlis. Savu jubileju ar 12 koncertiem “Pērļu zvejnieks” un dziedošajiem Nacionālā teātra aktieriem janvārī svinēs Raimonds Pauls. Kā tiec O. Rubenis, tik daudz muzikālu pērļu var nozvejot tikai maestro.

Interesanti, ka F. G. Lorkas “Asiņainās kāzas” tiks spēlētas uz lielās zāles skatuves (režisors Vladislavs Nastavševs). Aktieru zālē visnotaļ interesanta solās būt F. Zetlera luga “Tēvs” Intara Rešetina režijā, jo tēva un meitas lomās iejutīsies tēvs un meita dzīvē Valdis Lūriņš un viņa meita aktrise Dita Lūriņa, kura man sacīja, ka spēlēt partnerībā ar tēti ir nopietns pārbaudījums.

Valters Sīlis ķersies pie kopdarba ar dramaturgu Jāni Balodi “Gagarina un citas ielas”, kas līdzīgi “Mārupītei” notiks ārpus teātra telpām. Savus spēkus režijā izmēģinās arī aktrise Daiga Kažociņa.

Nacionālais teātris lepojas ar vislielāko “Spēlmaņu nakts” nomināciju skaitu – 21. Netiek slēpts, ka nedaudz krities apmeklētāju skaits. Tas izskaidrojams ar to, ka vairāk uzmanības pievērsts mazajiem spēles laukumiem, kur mazāk skatītāju un vietu, taču top izcilas izrādes kā, piemēram “Mollija saka jā”, ar kuru Marija Bērziņa viesojusies Zviedrijā un vēl pošas pie latviešiem Dublinā.

Vakar aktieri saņēma tradicionālās balvas. Elzas Radziņas kulonu saņēma aizvadītās sezonas labākā aktrise Maija Doveika, Kārļa Sebra gredzenu – Gundars Grasbergs, Veltas Līnes gredzenu – Dita Lūriņa. Par izcili profesionālu sniegumu un pašaizliedzību teātra atzinība tika Daigai Kažociņai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.