×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
4. novembris, 2017
Drukāt

Ar sauli dedzinās spuldzes un sildīs radiatorus (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Rīgas pašvaldībai un valstij piederošais siltum­enerģijas ražotājs un piegādātājs AS “Rīgas siltums” izsludinājis atklātu konkursu saules bateriju uzstādīšanai. Saules paneļi (saukti arī par saules baterijām) ir paredzēti saules enerģijas pārveidošanai elektrībā. Ventspils pašvaldības uzņēmumam SIA “Ventspils siltums” plāni vēl lielāki – siltuma nodrošināšanai iedzīvotājiem.

“Pastāvīgi domājot par izmaksu optimizēšanu, esam aprēķinājuši, ka saules bateriju uzstādīšana konkrētā objektā Cēsu ielā 3a varētu segt ikgadējo šīs ēkas elektroenerģijas patēriņu. Izmantojot saules baterijas, elektroenerģiju plānots ražot ikdienas vajadzību segšanai tikai šajā objektā, bez elektroenerģijas nodošanas ārējā tīklā, tādējādi to nevar uzskatīt par jaunu biznesa virzienu,” lielākus plānus noliedza uzņēmuma informācijas daļas vadītāja Agnete Bušta. Ēkā Cēsu ielā 3a atrodas “Rīgas siltuma” administrācija un mācību centrs.

Uzņēmums pagaidām nevarēja sniegt atbildi, cik varētu izmaksāt vienas kilovatstundas saražošana. Paredzēts pasūtīt tehnisko projektu, kura izstrādes laikā tiks izvēlēts tehniskais risinājums un veikts atmaksāšanās laika aprēķins, kas ietvers arī saražotās elektroenerģijas pašizmaksas noteikšanu.

“Rīgas siltums” plāno izvērtēt iespējas uzstādīt līdzīgas sistēmas arī citos uzņēmuma objektos.

Arī Ventspils pašvaldības uzņēmums SIA “Ventspils siltums” izvērtē iespējas ražot enerģiju, izmantojot videi draudzīgus risinājumus, tostarp saules enerģiju ar saules kolektoru palīdzību. Kolektoru iespējamā atrašanās vieta ir katlumājas Talsu ielā 69 brīvā teritorija un katlumājas jumts. Kopējā teritorija, kur varētu izvietot saules kolektorus, – apmēram 5 tūkst. m2. “Ventspils siltums” šovasar izsludināja konkursu šīs idejas tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādei, taču vēlāk to pārtrauca.

Ventspilniekiem plāni ir varenāki nekā rīdziniekiem, proti, viņi saules siltumu grib izmantot pilsētnieku nodrošināšanai ar karsto ūdeni vasarā. Lai vasaras sezonā vienlaikus strādātu tikai viens šķeldas katls ar minimālo jaudu 2,5 MW un pārējo siltuma jaudu nodrošinātu saules kolektori. Tie ir paredzēti saules enerģijas pārveidošanai siltumenerģijā. Šobrīd Talsu ielas katlumājā siltuma ražošanai izmanto gan šķeldas un ogļu katlus, gan arī dīzeļdegvielas katlu avārijas brīžiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Tas viss atmaksājas ar uzviju, tikai parastajiem neatmaksājas iepludināt kopējā tīklā. Sākumā saules baterijas izmanto karstā ūdens ieguvei. Nav nepieciešamas papildus automātikas, ierīces ko nebūt regulēt. Pilnīgi pietiek ar universālajiem ūdens sildīšanas boleriem. Tajos jau iemontēta termo aizsardzība. Ar laiku paplašinoties iegādājas aklumātorus, izmanto lietotus startera tipa aklumātorus, uzlādēšanas ierīces, strāvas pārveidotājus. Tas viss ir darāms, ja tikai ir kur izvietot saules paneļus. Ja vēl izmanto saules paneļu uzstādīšanai grozāmus stabus, tad nepieciešami uz pusi mazāk saules paneļi aprēķinātās elektroenerģijas iegūšanai. Automātisku paneļu sekošanu saulei izbūvēt sarežģīti, bet, ja ir kas to dara, ar rokām darbināmus pagriešanas mehanismus būvēt var bez galvas sāpēm. Ja divu stundu laikā ejot garām pagriezīsi paneļus pret sauli, pilnīgi pietiek.

 2. Sen jau saskaitīts ka tas pasākums neatmaksājas

 3. Pareizais risinājums, lai nav jāmaksā OIK un visas pārējās piemaksas.
  Šādi ceļot elektroenerģijas maksājumus drīz vien strāvu ražot ar dīzeļģeneratoriem būs lētāk nekā pirkt no Latvenergo sadales tīkliem, nerunājot nemaz par saules batarejām. Bet tad jau politiski uzliks kārtējo nodokli un iniciatīva čušš

 4. Dieviņš izdomājis nelietību lai bremzētu “spicās idejas”: saule spīd tikai dienā !
  Enerģijas uzkrāšana naktij prasa ne mazus ieguldījumus, kuri noēd to ieguvumu !
  Lūk tā !

  • Ne nu tā noēd nekā… Tikai vajadzīga nauda, lai to visu korekti uzbūvētu. Ja darīs ķap ļap tad gan var iznākt visādi.

Draugiem Facebook Twitter Google+