Praktiski
Manas tiesības

Ar skaidru naudu pāri robežai: cik daudz drīkst vest, lai nebūtu problēmu?0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto – Shutterstock

Pagājušajā gadā apglabāju vīru, bet mūsu vienīgā meita aizprecējās uz Krieviju un dzīvo tur. Nolēmu vecumdienās dzīvot pie viņas, palīdzēt audzināt mazbērnus. Jau noskaidroju, ka savu pensiju Krievijā varēšu saņemt. Tagad vēl gribu pārdot māju un zemi. Pircēju esmu atradusi. Vai, braucot pāri robežai, neradīsies kādas problēmas ar lielāku naudu? Vai ir vajadzīgi kādi dokumenti, lai pierādītu, ka nauda ir mana? Cik daudz naudas es drīkstu pārvest? V. KUČINA DAUGAVPILS NOVADĀ

Ja jūsu rīcībā būs skaidras naudas līdzekļi, kas ir 10 000 eiro vai vairāk, tad, šķērsojot Eiropas Savienības (ES) ārējo robežu, tie obligāti ir jādeklarē. Šāds skaidras naudas deklarēšanas pienākums attiecas uz jebkuru fizisku personu, kura šķērso ES robežu ar 10 000 eiro vai lielāku naudas summu neatkarīgi no tā, vai viņa ir naudas īpašniece vai tikai naudu pārvadā.

Skaidra nauda ir ne vien banknotes un monētas, kas laistas apgrozībā un ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, bet arī čeki, vekseļi, maksājuma uzdevumi, ceļojuma čeki un citi finanšu dokumenti, kas dod tiesības saņemt naudu, ja tie ir parakstīti. Deklarēšanas pienākums attiecas arī uz nepilngadīgām personām, un tas īstenojams ar viņu vecāku vai likumīgo aizbildņu starpniecību. Ģimenei ceļojot kopā, 10 000 eiro ierobežojums attiecas uz katru personu atsevišķi.

Šķērsojot robežu, jums būs jādodas pa tā dēvēto sarkano koridoru (lidostas muitas kontroles punktā) vai jāvēršas pie muitas amatpersonas (tajos muitas kontroles punktos, kas atrodas uz autoceļiem un dzelzceļa) un jāaizpilda deklarācijas veidlapa skaidras naudas deklarēšanai. Latvijas Republikas robežas šķērsošanas vietās, kā arī VID mājaslapā internetā deklarācijas bez maksas ir pieejamas trīs valodās: latviešu, angļu un krievu. Tātad šo dokumentu varat pirms tam izdrukāt no VID mājaslapas, aizpildīt un robežas šķērsošanas brīdī iesniegt VID muitas amatpersonai vai Valsts robežsardzes amatpersonai.

Deklarācijā būs jānorāda ziņas par sevi un naudas īpašnieku, paredzēto naudas saņēmēju, naudas summu un veidu, tās izcelsmi, izlietošanas mērķi, maršrutu (valsti, no kuras izceļo, un galamērķa valsti), transporta veidu un robežas šķērsošanas vietu. VID muitas amatpersona pieņems no jums aizpildītu un parakstītu veidlapu divos eksemplāros. Pēc muitas atzīmju veikšanas deklarācijas veidlapas kopija paliks jūsu īpašumā.

Ja jūsu rīcībā būs kādas citas valsts valūta, tās vērtība tiks pārrēķināta eiro, piemērojot grāmatvedībā izmantojamo ārvalstu valūtas kursu, kas ir spēkā robežas šķērsošanas dienā. Ja muitas amatpersonai rodas šaubas par deklarācijā norādītajām ziņām, tai ir tiesības lūgt personai uzrādīt skaidro naudu, lai veiktu naudas faktisko salīdzināšanu ar de­klarācijā norādītajām ziņām.

SVARĪGI

• Pienākums deklarēt nav izpildīts, ja sniegtā informācija ir nepareiza vai nepilnīga. Atbildība par skaidras naudas nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu ir noteikta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz naudassodu 5% apmērā no nedeklarētās vai nepatiesi deklarētās summas.

• Skaidra nauda nav jādeklarē uz Latvijas Republikas valsts robežas ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

UZZIŅA

• Skaidras naudas līdzekļu obligātas deklarēšanas pienākumu nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 1889/2005 par skaidras naudas kontroli, kuru ieved Kopienas teritorijā vai izved no tās. Latvijā to nosaka arī likums Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas.

• Jautājumu vai neskaidrību gadījumā zvaniet uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000 vai konsultējieties visos muitas kontroles punktos.

LA.lv