Foto – Andris Ozoliņš

Rotkalis Guntis Lauders: Manas rotas ir valkājamas skulptūras 0

Tallinas impresijas

Rotkaļa Gunta Laudera vecāki bija sabiedriski, inteliģenti cilvēki, ģimenē bieži ciemojās viņu draugi māk­slinieki un puisis agri pierada pie bohēmiskas vides. Māk­slinieku sabiedrība tajā laikā bija asprātīgi, dzīvespriecīgi un jautri ļaudis, kas nebaidījās teikt, ko domāja. Guntis ir daudz pateicību parādā savai mammai, kas viņu regulāri veda uz atmiņā paliekošām izstādēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Gunta brālis Andris iestājās lietišķajos (Lietišķās mākslas vidusskola, tagad Dizaina un mākslas vidusskola) un tas bija vareni! Guntis nodomāja – tur ir forši, brīvība, mācies sev, var nēsāt, kādas drēbes gribi –, un tur iestājās. Skolas ēkā mācījās metālisti, kas parasti bija puiši, un keramiķi, kas parasti bija meitenes. Arodu starpā tradicionāli uzplauka draudzības jūtas, kas reizēm pārauga mīlestībā uz visu mūžu. Tur Guntis iepazinās ar savu mūža mīlestību, sievu Ingūnu.

“Vēl šo baltu dienu viņa ir mana mūza. Domāju, 50% no manas veiksmes un nopelniem ir sievas darbs. Pati būdama laba māksliniece un apveltīta ar izcilu gaumi, viņa izstaro kolosālu enerģiju! Kad, ilgu laiku strādājot, vairs nejūtu darbu un man vajag svaigu skatu no malas, tad Ingūna ļoti precīzi pasaka, kas ir kas,” smaida Guntis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc skolas pabeigšanas sekoja mācības Tallinas mākslas institūtā, kur lietišķajos ieliktajai bāzei varēja pievienot māksliniecisko virsbūvi. Tajos laikos Tallinas mākslas institūts bija radoša kalve, pati brīvākā PSRS, piemēram, ateismu tur pasniedza budists.

“Otrajā kursā profesorei nesu rādīt skices kompozīcijā. Profesore tikai saka: nav labi, domā vēl. Galu galā uztaisīju kādas 120 dažādas skices, biju līdz baltkvēlei nokaitēts, tikai tad profesore pasmaidīja un teica – pirmās piecas jau bija gana labas, bet man bija interesanti, cik no tevis maksimāli varēs izspiest,” atceras mākslinieks.

Tallinā latviešiem bija maza kolonija. Studentu dzīve – bohēmiska un draudzīga. Guntis ar Ingūnu īrēja puspagrabiņu, drīz parādījās arī mazais Kārlītis. Tā kā studentiem sesiju laikā ir ļoti spraigs divu mēnešu darbs, ar mazuļa pieskatīšanu pašaizliedzīgi palīdzēja tikt galā Ingūnas mamma, pateicoties kurai viņi varēja pabeigt studijas. Guntis jau agri sāka aktīvi piedalīties izstādēs, jo tas palīdzēja viņam radoši attīstīties un kritiski pieiet savam darbam. Panākumi neizpalika. Studiju gados jauno mākslinieku triennālē viņš dabūju balvu kā radošākais jaunais mākslinieks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.