Jelas ciemats, kurā padomju laikos ik mēnesi izraka līdz pat astoņiem kilogramiem zelta. Arī tagad tūristi var mēģināt skalot zeltu upes ūdenī caur vilnu.
Jelas ciemats, kurā padomju laikos ik mēnesi izraka līdz pat astoņiem kilogramiem zelta. Arī tagad tūristi var mēģināt skalot zeltu upes ūdenī caur vilnu.
Foto – Rihards Bērugs

Latvijas norvēģis Rihards Bērugs apgūst gruzīnu augsto kalnu ciematu kultūru 7

Vienu no pazīstamākajiem Latvijas norvēģiem Rihardu Bērugu jau vairākus gadus saista Gruzija. Ne tikai tāpēc, ka viņš kļuvis par viesnīcas “Ušba” līdzīpašnieku, bet viņu interesē arī Svanetijas kalni un cilvēki, kas tur dzīvo, savdabīgā svanu kultūra. Lai iepazītu grūti pieejamus kalnu ciematus, pagājušā gada martā viņš kopā ar vietējo gruzīnu puisi Šako Margiani devās slēpju pārgājienā apkārt Svanetijai, un nu tapusi grāmata par šo ekspedīciju.

Reklāma
Reklāma

Āķis lūpā

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Pirms sešiem gadiem tūrisma brauciena laikā Gruzijā Rihards nejauši satika vietējo gidu, kurš meklēja naudu tūrisma attīstīšanai kalnos – sena dzimtas īpašuma pārveidošanai par viesnīcu. “Kad uzzināju, ka nepieciešamā summa ir vien pāris tūkstoši eiro, sapratu, nedrīkstu laist garām šo iespēju. Tālākais jau bija balstīts uz savstarpējo uzticēšanos – naudu tūlīt izņēmu no bankomāta, pārrunājām, kas darāms, un es aizbraucu no Gruzijas uz trim mēnešiem. Atgriežoties viss bija izdarīts, kā runāts.” Tagad Rihards jau kļuvis par savējo, iemantojis vietējo cieņu, jo iestājas par svanu kultūras saglabāšanu, tostarp pats apgūstot svanu valodu, palīdz rīkot ielejas puišeļiem slēpošanas sacensības un, ja nepieciešams, vada arī pārgājienus un pie galda apkalpo viesus. Tieši ar mērķi apzināt kalniešu dzīves apstākļus un pievērst plašāku sabiedrības uzmanību viņu valodai, kultūrai un tradīcijām tika sarīkots šis slēpošanas pārgājiens.