Kultūra
Mūzika

Ar smalku iejūtu pret kolēģiem. “Lielās mūzikas balvas” nominanti kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”0

Ieva Čīka / LETA foto

Uz Lielo mūzikas balvu 2018 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī” pretendē sitaminstrumentālistu duets Juris Āzers un Guntars Freibergs, čelliste Ilze Grudule un klarnetists Jānis Tretjuks.

Lielās mūzikas balvas 2018 laureāti tiks paziņoti otrdien, 5. martā, plkst. 19 Latvijas Nacionālajā operā balvu pasniegšanas ceremonijā, kuru tiešraidē atspoguļos Latvijas Televīzijas 1. kanāls un Latvijas Radio 3 “Klasika”.

Juris Āzers un Guntars Freibergs kopā muzicē kopš 2016. gada Sansusī festivāla, bet pērnruden pārsteidza un sajūsmināja ar spožo saspēli Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” koncertprogrammā “Texture of Groove”.

Sitaminstrumentālisti meistarību kaldinājuši ne tikai Latvijā, bet arī pie izciliem pedagogiem Krievijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā un Vācijā. Divi talanti, kuri radošo rūdījumu turpina slīpēt arī citos sastāvos, un, kamēr Guntars muzicē līdzdibinātajā sitaminstrumentu kvartetā “Perpetuum Ritmico” Latvijā, Juris piedalās Vladimira Jurovska vadītā laikmetīgās mūzikas ansambļa “unitedberlin” projektos Vācijā un citviet.

Čelliste Ilze Grudule dzimusi Rēzeknē, bet dzīvo Bāzelē, Šveicē, tomēr saikne ar Latviju ir stipra. Savai dzimtajai pilsētai desmit rudeņus viņa dāvājusi Rēzeknes Baroka mūzikas dienas un ik gadus Latvijā priecē klausītājus ar izcilu spēli dažādos mūziķu sastāvos.

“Ženēvas un Bāzeles senās mūzikas speciālistu kaldinātavās iegūtas dziļās zināšanas, aristokrātiska elegance, smalka iejūta pret kolēģiem ansamblī mūs apbūra pērngad divos koncertos,” saka LMB 2018 žūrijas priekšsēdētāja, LR 3 “Klasika” programmu vadītāja Ilze Medne.

Trio “Tempus Balticus” sastāvā klarnetists Jānis Tretjuks aizrautīgi pēta Baltijas komponistu skaņurakstus, bet “Sinfonietta Rīga” koncertprogrammās ikreiz iepriecina ar izjustu Vīnes klasicisma un daudzveidīgas laikmetīgās mūzikas lasījumu.

Saistītie raksti

Pie atzītiem meistariem apguvis ne vien mūsdienu, bet arī vēsturisko instrumentu spēli, aizvadītajā gadā Jānis pārsteidza ar neparastā basethorna un klasicisma klarnetes nevainojamu pārvaldīšanu – augustā “Rīgas svētku” ietvaros Svētā Pētera baznīcā muzicējot ansambļa “TutzFrequenz” sastāvā un decembrī saspēlē ar Māra Kupča vadīto orķestri “Collegium Musicum Riga” spoži interpretējot čehu klasiķa Františeka Ksavēra Pokornī Klarnetkoncertu Mazajā ģildē.

Lielā mūzikas balva (LMB) ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā. LMB organizē VSIA “Latvijas Koncerti” sadarbībā ar Kultūras ministriju.

LA.lv