Mobilā versija
+4.5°C
Gunta, Ginta, Gunda
Otrdiena, 28. marts, 2017
14. marts, 2014
Drukāt

Ar spondilozi jāprot sadzīvot (3)

nujo_158900723

Kas ir spondiloze un osteohondroze? Kas šīm slimībām kopīgs un kas atšķirīgs? Vai tās iespējams izārstēt?
 ANTOŅINA DAUGAVPILS NOVADĀ

Spondiloze jeb osteohondroze ir viena un tā pati slimība – deformējošas izmaiņas mugurkaulā, kas rodas, organismam novecojot. Par osteohondrozi parasti runā tautas valodā, bet mediķi šo kaiti dēvē par spondilozi.

Šajā gadījumā ir bojāti muguras skriemeļi un starpskriemeļu diski. Ja skriemeļus savienojošais disks saplacinās un mainās tā struktūra, lai šo segmentu stabilizētu, veidojas izaugumi, ko sauc par osteofītiem jeb radziņiem. Tādējādi samazinās sprauga starp skriemeļiem, radziņi kairina no mugurkaula izejošo nervu saknītes, tāpēc rodas sāpes, kas var izstarot uz rokām, kājām vai krūškurvi.

Visbiežāk deformāciju novēro jostas un kakla daļā, kam ir vislielākā slodze. Kakla spondilozes gadījumā ir sāpes un smaguma sajūta šajā zonā, tirpšana, kas var izplatīties uz rokām. Ja bojāti jostas un krustu daļas skriemeļi, smeldze un tirpšana mēdz izstarot uz kājām.

Spondiloze lielākoties piemeklē cilvēkus, kuru darbs saistīts ar statisko slodzi jeb ilgstošu atrašanos vienā pozā, piemēram, biroju darbiniekus, šoferus un tamlīdzīgi. Mazkustība mugurkaulam kaitē vairāk nekā dinamiska slodze, kas, ja vien nav pārmērīga, skriemeļu stāvokli uzlabo.

Pavisam spondilozi novērst nevar, taču ar vairākām metodēm iespējams uzlabot pašsajūtu. Neatņemama ārstēšanas sastāvdaļa ir ārstnieciskā fizkultūra un masāža. Var līdzēt fizikālās terapijas procedūras. Daudziem sāpes uz ilgāku laiku mazina osteorefleksoterapija – metode, kad, veicot fizioloģiskā šķīduma jeb 0,9% nātrija hlorīda injekcijas, tiek kairināti kaulu nervu gali.

Lai pēc iespējas labāk sadzīvotu ar spondilozi, ļoti svarīga nozīme ir dzīvesveidam – staigāt paceltu galvu un sēdēt 90° leņķī ar atbalstu jostas daļā, lai skriemeļi būtu noslogoti pareizi. Strādājot sēdošu darbu, ik pa pusstundai jācenšas piecelties un izstaipīties. Ar atbilstīgiem vingrojumiem jācenšas nostiprināt muguras muskulatūru, lai tā spētu izturēt lielāku slodzi. Ja nepieciešams celt smagu priekšmetu, tas jādara, ieliecoties ceļos, nevis taisnām kājām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Man ir 21 gads un man konstatēja šo diagnozi jostas daļā. Teica, ka vispār nevar izārstēt un katru dienu jāiet pie fizioterapeita vai jādzer pretsāpju zāles. Kā man ar muguras sāpēm sadzīvot visu atlikušo mūžu? Vai tiešām nav iespējams to izārstēt vismaz tādā līmenī, lai nevajadzētu uz pretsāpju tabletēm dzīvot?

    • Man arī atklāja tieši so pašu vainu bet man viens no strpskriemeliem ir plaisa esmu izgājis visadas proceduras masāžas un ta talak nekas nelidz vienīgā izejā esot operācija kas jāmaksā no savas kabatas man ir 22

  2. Labdien ,
    Ārsta slēdziens Mugurkaula spondiloze kakla un jostas vietu rajonā ar skeleta sāpju sindromu.
    HLAB27 antigēna nēsātājs.
    Sūta mani tagad pie arodārsta ,vai šī slimība ir arī arodslimību sartakstā , ko darīt tālāk /? vai tiešām jāmaina darbs ?

Draugiem Facebook Twitter Google+