×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Ar stāstu par Latvijas krieviem. Saruna ar latviešu teātra režisoru Vladislavu Nastavševu (26)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Viņi dzīvo tepat mums līdzās. Māte un dēls mitinās Imantā. Viņi ir krievi. Viņa skatās Krievijas televīziju un nevar samierināties, ka viņai nepiešķīra Latvijas pilsonību, toties dēls ir veiksmīgi iekļāvies latviešu sabiedrībā. “Tā būs izrāde par mani pašu un manu māti,” saka uzveduma “Cerību ezers” autors un režisors Vladislavs Nastavševs, jaudīgākais no šīs cunftes jaunajiem. Pirmoreiz viņš iestudē paša rakstītu lugu. Tās pirmizrāde paredzēta 5. jūnijā Jaunajā Rīgas teātrī.

Dzimis Rīgā, aktiermākslu studējis Sanktpēterburgā, režiju Londonā, bet diplomdarbu izrādījis Sidnejā. Vladislavs Nastavševs spēlē klavieres, vijoli, komponē klaviermūziku, viņam ir absolūtā dzirde. Maskavā Kirila Serebreņņikova vadītajā Gogoļa centrā viņa iestudētā, skatītājus provocējošā un kritiķu slavētā Eiripīda “Mēdeja” ar Gunu Zariņu titullomā Rīgā sacēla veselu ažiotāžu ar režisoram raksturīgo izaicinošo intonāciju. Pie Vladislava Nastavševa spilgtākajiem iestudējumiem pieder arī Ivara Buņina “Tumšās alejas” Jaunajā Rīgas teātrī, Daniila Harmsa “Vecene” Nacionālajā teātrī un tur nupat iestudētais F. Dostojevska “Idiots”, kura darbību Nastavševs pārcēlis uz 1989. gada Krieviju.

– Vai redzējāt ziemas olimpisko spēļu noslēguma ceremoniju Sočos?

V. Nastavševs: – Nē, bet zinu, kādēļ jautājat. Esmu dzirdējis – tur bija flīģeļi.

– Ne vien bija – tie aizņēma visu laukumu tāpat kā jūsu pēc Mihaila Kuzmina dzejas iestudētajos “Peldošajos – ceļojošajos” – visu skatuvi. Vienīgi Soču uzvedumā pianisti sēdēja pie instrumentiem, nevis līda flīģeļos iekšā, slēpjoties zem to vākiem kā varoņi jūsu izrādē. Pirmā reakcija – cik pārsteidzoši savāda līdzība…

– Nekā dīvaina un nekā zagta. Idejas, koncepcijas, to fluīdi virmo gaisā, it kā nejaušas, taču jau, iespējams, laikmeta diktētas sakritības. Kā tepat Jaunajā Rīgas teātrī. Kad sākām veidot “Cerību ezeru”, izrādījās, arī Gata Šmita topošajā iestudējumā uz skatuves iecerēts padomju laika daudzstāvu betona blokmājas dzīvoklis. Tā kā Gata uzveduma pirmizrāde bija paredzēta nedēļu agrāk (tagad tā pārcelta uz oktobri) un bija skaidrs – nevar būt divas izrādes vienā teātrī pēc kārtas ar vienādu telpas koncepciju –, sākām lūkot citu scenogrāfisko pieeju. Šie meklējumi aizveda pie pašas izrādes atslēgas. Uzvedums ir lielā mērā dokumentalitātē balstīts, tā varoņiem ir reāli prototipi, kurus aktieri intervēja. Un, tā kā izrāde ir dokumentāla, uz skatuves vajag daudz gaisa – tādēļ telpa ir nosacīta, ar askētisku scenogrāfiju. Liels padomju laiku skapis, tumba, televizors, viena statuete un daži zīmīgi rekvizīti – čemodāni uz skapjaugšas, pāris vatētu segu, graņonka.

– Par “Ceļojošajiem – peldošajiem” ieminējos arī tādēļ, ka tagad publika gaidīja sezonas sākumā solīto uzveduma otro daļu, kurā izrādes varoņiem vajadzēja no Rīgas atgriezties Sanktpēterburgā. Taču tiek piedāvāta pavisam cita izrāde.

– Kad tepat netālu Ukrainā karo, līst asinis, mirst, nespēju iestudēt kaut ko tik ļoti estetizētu, skaistu, smalku kā iecerētā muzikālā izrāde. Sevī ievelk skaudrā realitāte.

– Par Ukrainu gan uzzinām no avīzēm, televīzijas…

– Nesekoju līdzi ziņām, jo tām neticu. Fakti tiek grozīti, visādi interpretēti. Sajūta, ka tevi grib apmuļķot no abām pusēm, iemānīt vienā vai otrā pārliecībā. Tiklīdz sajūtu spiedienu, izvairos no tā ietekmes. Pērnvasar, būdams Pēterburgā, braucu ar taksometru. Vārds pa vārdam, šoferis saka: ukraiņi šauj nost savus pilsoņus. Man pārsteigums. Vaicāju: kā jūs to zināt? No medijiem? Nē, viņš atteic, esot no turienes. Nezinu, ticēt vai ne, neesmu tur bijis. Taču Krievijā situācija draudīga, mūs skar propagandas karš. Latvijā ir daudz krievu, un nekur viņi nepaliks. Ja šie cilvēki nekļūs lojāli valstij, agrāk vai vēlāk situāciju var izmantot pret Latviju. Neviens negrib karu. Tādēļ es taisu šo izrādi.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Man patika. Žetons par atklātību. Mēģinu iebraukt šādu krievu ģimeņu domāšanā, bet ir baigi grūti, atzīstu. Ar prieku noskatīšos izrādi! Lai veicas!

 2. nav paveicies ne ar etnisko dzimteni, ne ar māti, ne vecvecākiem ‘

  Tik stulbi vēl ir tikai Ņujorkas krievi, kas gaida, ka vietējie policisti sāks runāt krieviski.
  /Ar stāstu par Latvijas krieviem./

 3. Paldies režisoram par atklātību.Tas šokēja-nevarēju nekad iedomāties,ka cittautieši par latviešiem ir tik sliktās domās!Ārprāts-pirms pabūšanas ārzemēs,pat neiedomāties,ka pamatnācija mīl,nīst u.t.t…
  Un nesaprotu,par ko māte apvainojās?Vai tad tik grūti,latviski runājošam cittautietim,nolikt pilsonības eksāmenu?Mana sosedka pieņēma krievu pilsonību,jo savu-Baltkrievijas nevarēja dabūt,jo tur arī savi noteikumi.Un atkal apvainojās.Visi apvainojas…..smieklīgi.Bet,vai latviešiem nav jāapvainojas,ka savā zemē nevar atļauties runāt un saprasties latviski?

  • neļauj?

   /Bet,vai latviešiem nav jāapvainojas,ka savā zemē nevar atļauties runāt un saprasties latviski?/

  • tam ir dziļas saknes, jāstudē literatūra ar alternatīvu vēstures skatī’jumu (kur cenšas izdibināt patiesību), jāanalizē daudz faktu par varu,reliģiju,laikmeta maiņām.
   tīri vienkāršoti izsakoties- šī ir skaldi un valdi politika, kura vienkārši ir salauzusi kārtējo krievu un ne tikai.
   kaut vai īstenībā – krievu un latviešu sanaidošana ir līdzīga ar ukraiņu un krievu sanaidošanu – atšķirība ir tāda, ka latviešu un krievu radniecība laikam nav tik tuva.

 4. Lai tev izdodas, Vlad!

 5. Nav par ko viņiem apvainoties. Iespējas iegūt pilsonību mūsu valstī bija un joprojām ir jebkuram, kurš ir kaut cik lojāls Latvijas valstij, un spēj šo lojalitāti apliecināt. Tikai okupanti visiem automātiski izdala pases…bez brīvām tiesībām izvēlēties un lemt cilvēkam pašam.
  Ja sēž tikai pie RU TV kanāliem un gānās par latviešiem, Latviju kā valsti, šādi izrādot necieņu – nu kāpēc gan tādiem LV pilsonība? Pilsonība ir kaut kas daudz vairāk un atbildīgāk, nekā tikai deklarētā dzīvesvieta.

 6. 3. daļā intervētājs jautājumā skaidro kāpēc pēc kara iebraukušiem cittautiešiem un viņu pēctečiem pilsonību neiedeva automātā. Mistiskās bailes par tautas nākotni vai drīzāk politiķu atriebība un bailes par savās vietiņām? Varēja problēmu risināt ar sava veida maiņas darījumu, JUMS piešķiram PILSONĪBU, bet visas skolas pāriet uz apmācību latviešu valodā, kā 1940. gadā visās nelatviešu skolās (poļu, žīdu, u.c.) vienā dienā nomainīja apmācības valodu uz krievu.

  • Praktiskas dabas jautājums – vai bija tik daudz latviski runājošu, profesionālu skolotāju, kuri šādu pāreju reāli varēja īstenot?

 7. Ja tu runā latviski,nevienu latvieti neinteresē tava tautība.

 8. Labāk gudrs un lepns vergs ,nekā vājš skatītājs.

 9. Ja vectēvs bijis padomju armijas majors-protams,ka okupants.Kāpēc viņa pēcteči joprojām ir Latvijā?

  • Vai nošņurcis dzērājs kurš te dzīvo jau ceturtajā paaudzē un ir īstens latvietis Tev patīk labāk? Visu cieņu vienam inteliģentam krievam,kurš Latvijas kultūras dzīvi bagātina .

  • Neliec viņam atbildēt par tēva grēkiem. Ja viņš ir integrējies šejienes sabiedrībā,tad viņš vairs nav okupants.Okupants ir tikai tas,kurš grib šeit uzspiest SAVUS noteikumus.

   • Viņi skatās Krievijas televīziju un nevar samierināties,ka viņiem nepiešķīra pilsonību automātiski.Dēls veiksmīgi iekļāvies latviešu sabiedrībā.Neticu,ka viņi ir lojāli Latvijai.Izšķirošā brīdī var dabūt dunci mugurā.

 10. kaut jel tikai saprastu, ko valstij varēja nodarīt nekritiska pilsonības sadošana visiem šeit dzīvojošajiem. tad Latvijas valsts diez vai būtu jau šobrīd, tāpat jau redzam, kas notiek Rīgā, kur lielākā nelatviešu – pilsoņu koncentrācija. nešaubīgi būtu divvalodība (kas faktiski nozīmē vienvalodību un ne jau latviešu). un par okupāciju – nu, atzīstiet, ka tā bija okupācija. ne jau to, ka jūs esat okupanti, bet to, ka padomju savienība (nevis Krievija) okupēja Latviju, un savā ziņā arī jūs esat šīs okupācijas upuri. un tad dzīvosim mierā, ar vienu, kopīgu vēsturi.

 11. Šausmas 19. maijs, 2015 15:00 Atbildēt

  Patīkams,gudrs,izglītots cilvēks un daudz prātīgāks par vienu otru īsto latvieti. Kāpēc visu laiku jānorej krievi,ja visu laiku turpināsies tā kasīšanās ,miera nebūs.Vai tiešām jānomainās 4-5paaudzēm,lai visi justos līdzvērtīgi.Jā ,Latvija ir latviešu tautas zeme,tā ir jāmīl ,jāsaudzē,bet vietas zem saules mūsu Latvijā pietiks visiem.
  Zinu,ka būs pretreakcija manam rakstītajam par karu u.t.t. Mani vecvecāki arī cieta un zaudēja visu,kolhozi atņēma zemi,mežu,lopus,visu inventāru,ko nevarēja paņemt ,to salauza vai sameta blakus mājai esošajā ezerā.Vectēva sirds neizturēja,to visu pārdzīvojot,viņš nomira .Bet vai man visu mūžu jābūt naida nesējam,neko taču namainīs
  =======================
  Par tādiem, kā tu ir teikts: nav skata pretīgāka par vergu, kas iemīļojis savas važas!

 12. Patīkams,gudrs,izglītots cilvēks un daudz prātīgāks par vienu otru īsto latvieti. Kāpēc visu laiku jānorej krievi,ja visu laiku turpināsies tā kasīšanās ,miera nebūs.Vai tiešām jānomainās 4-5paaudzēm,lai visi justos līdzvērtīgi.Jā ,Latvija ir latviešu tautas zeme,tā ir jāmīl ,jāsaudzē,bet vietas zem saules mūsu Latvijā pietiks visiem.
  Zinu,ka būs pretreakcija manam rakstītajam par karu u.t.t. Mani vecvecāki arī cieta un zaudēja visu,kolhozi atņēma zemi,mežu,lopus,visu inventāru,ko nevarēja paņemt ,to salauza vai sameta blakus mājai esošajā ezerā.Vectēva sirds neizturēja,to visu pārdzīvojot,viņš nomira .Bet vai man visu mūžu jābūt naida nesējam,neko taču namainīs,pagājušo neatgriezīs.Vienkārši jāturpina dzīvot,cik jau ilgi mums katram lemts.

  • Pagātni var mainit un atgriezt tikai grēku nožēla un piedošanas lūgšana. Pagaidām nekas tamlīdzīgs netiek saskatīts. Pat vainas apziņa nav parādījusies.

 13. Сначала подумал-очередной йудин (праввильный русский):(
  Прочитал-ан нет-вполне вменяемый:)

 14. es to kaa krievs saku Atbildēt

  krievs ne krievs, bet ja nav latviets,ja nav iedzimta taisnibas sajuta, tad agrak, velak,buus kremla kalps tadaa vai citaa veidaa,jeb nacists, jo negribees sevi likt latviesu tautas vietaa, lai tosaprastu,izjustu

Draugiem Facebook Twitter Google+