×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

Ar teleskopu rudens debesīs jeb ko var novērot Latvijas observatorijās (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Baldones observatorijā medī arī asteroīdus, jo atklāta vien desmitā daļa no tādiem, kas var apdraudēt Zemi.

Skaidrās oktobra naktīs, kad netraucē mēnessgaisma, debesīs ar neapbruņotu aci var ieraudzīt desmitiem zvaigznāju. Vēl aizraujošāka aina paveras, lūkojoties caur teleskopu, apmeklējot kādu no Latvijas observatorijām.

Baldones teleskops – lielākais Baltijā

Kādreizējās kūrortpilsētiņas Baldones tuvumā meža ielokā atrodas Latvijā vienīgā profesionālā observatorija optikā, kurā uzstādīts Šmita teleskops – unikāls liela redzeslauka teleskops, divpadsmitais lielākais pasaulē. Teleskops ir paredzēts gan tiešajiem, gan spektrālajiem debess ķermeņu novērojumiem arī optiskajā diapazonā.

Līdztekus pētījumiem Baldones observatorija pieņem arī ekskursantus – gan grupas (līdz 20 cilv.), gan ģimenes, kuras planetārijā ar zvaigžņotās debess uzbūvi iepazīstina profesionāli astronomi. Iespējams ielūkoties arī renovētajā 55 cm (sfēriskā spoguļa diametrs) teleskopā, taču Baldones observatorijas vadītājs, fizikas zinātņu doktors Ilgmārs Eglītis iesaka debess pētīšanu sākt tieši ar planetāriju, jo atmosfēras traucējumu dēļ zvaigznes mirgo, kas ierobežo Zemes teleskopu palielinājumu un mūsu acu uzbūves īpatnības dēļ pat caur teleskopu nevaram dabiskos apstākļos saskatīt ļoti vājus objektus – miglājus un tālās galaktikas.

“Interesentus mēs pieņemam visas dienas garumā, arī sestdienās un svētdienās, no plkst. 8 līdz 20. Pēc plkst. 20, skaidrā laikā, strādājam ar savu lielo 1,20 m teleskopu. Mūsu planetārijs, kas izvietots lielā teleskopa paviljonā, ne tikai rāda debess spīdekļu izvietojumu, bet var arī palielināt attēlu līdz 10 000 reizēm, proti, 20 reizes vairāk, nekā spēj jebkurš uz Zemes izvietots teleskops, un ļauj aplūkot debesis jebkuros laika apstākļos, izņemot ekstremālās situācijās, kad pārtrūkst elektrības padeve. Ceļojumu kosmosā sākam ar vienkāršām lietām, atrodam Lielā un Mazā Lāča zvaigznāju, Polārzvaigzni. Tagad rudens un ziemas debesīs ļoti labi redzams viens no slavenākajiem un skaistākajiem Oriona zvaigznājiem, kā arī Vērša zvaigznājs, kurā atrodas latviešu dainās apdziedātais Zelta sietiņš. Turpinājumā apceļojam Saules sistēmas planētas.

Jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem, jo planetārija kupolā būs pavēss un ekskursija ilgs līdz pusotrai stundai.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vieta ,tepat Latvijā, ko vērts apskatīt, pirms klejot pa svešām zemēm!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+