Ar veģetāru ievirzi 0

Māksliniece Līga Ķempe ar meitu Rūtu un dēlu Kaju ir veģetārieši. Viņu ēdienkartē nav gaļas, zivju, olu, taču tādēļ maltītes nav kļuvušas vienmuļākas. Māmiņas radošums izpaužas ne tikai gleznojot, bet arī rosoties pa virtuvi. Līga labprāt nododas dažādiem eksperimentiem, lai bagātinātu savu un bērnu ikdienas un svētku ēdienreizes.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

– Veģetāriešiem nav nekādu problēmu sarūpēt nepieciešamo maltītēm. Paskatieties, cik lielveikalos neliels ir stends ar gaļu un zivīm un cik bagātīgi piekrauti plaukti ar piena produktiem, miltu izstrādājumiem un dārzeņiem, – norāda māksliniece.

Tuvojoties Mātes dienai, Līga modelē, kādus ēdienus viņa varētu celt galdā šim notikumam par godu. – Ja laiks būs jauks, gribēsies ar bērniem doties tuvāk dabai – sarīkot pikniku pļavā vai pulcēties piemājas dārziņā. Un tad neiztikt bez grilēšanas, dārzeņu plates un kāda našķa. Gaļas vietā mēs grilēsim soju, ko marinējam tāpat kā šašliku. Kopā ar dažādām mērcītēm grilēta soja garšo lieliski. Turklāt šīs mērcītes labi sader ar dārzeņiem, kā arī cepumiņiem, piemēriem, krekeriem.

 

Grilēta soja

CITI ŠOBRĪD LASA

Palieli sojas gabaliņi, lai var uzdurt uz iesma, marinādei – sīpoli, ķiploki, citroni, sarkanvīns vai nedaudz balzametiķa, olīveļļa, sāls, pipari.

Soju uzbriedina karstā ūdenī, kuram pievienots sāls, pipari vai citas garšvielas pēc izvēles (Līga izmanto maisījumu Garam masala ar jogurta, ingvera un kajenas piparu garšu ēdienu pagatavošanai indiešu gaumē). Uzbriedinātos sojas gabaliņus liek marinādē, kas pagatavota tāpat kā šašlikam – sīpolus un citronus sagriež ripiņās, ķiploku daiviņas izspiež caur spiedi, uzbārsta sāli, piparus, uzspiež citronu sulu, pārlej ar vīnu vai uzslaka balzametiķi un nedaudz olīveļļas. Vakarā iemarinē, no rīta var cept. Sojas gabaliņus dur uz iesmiņa un cep ugunskurā vai liek sietiņā un grilē. Ilgi nav jācep, tikai mazliet jāapbrūnina.

 

Svaigu gurķu raita

500 ml bezpiedevu jogurta,

5 svaigi gurķīši,

2 tējkarotes citronu sulas,

1/4 tējkarotes melno malto piparu,

1/2 tējkarotes ķimeņu,

nedaudz ingvera pulvera,

brūnais cukurs,

šķipsniņa muskatrieksta,

jūras sāls,

zaļumi (dilles, piparmētra, baziliks, pētersīlis).

Gurķus sagriež mazos gabaliņos, ķimenes saberž vai sa­blendē, ingveru un muskatriekstu sarīvē, zaļumus sasmalcina un pievieno jogurtam. Ja vēlas, var pievienot kaltētus tomātus.

 

Pesto

Svaigs pušķis bazilika,

4 ēd. k. sarīvēta Parmas siera,

100 ml olīveļļas,

2 ēd. k. ciedru riekstu (var izmantot arī nedaudz apgrauzdētus valriekstus, Indijas riekstus vai lazdu riekstus),

2 – 3 ķiploka daiviņas,

malti melnie pipari,

jūras sāls.

Sablendē baziliku, riekstus, ķiplokus, eļļu un garšvielas. Pašu pēdējo pievieno sarīvētu sieru.

Riekstu vietā var ņemt ķirbju sēklas vai saulespuķu sēklas, bet baziliku aizstāt ar kinzu, lociņiem vai pētersīļiem, piespiest citronu sulu. Nav jābaidās variēt, lai atrastu sev tīkamāko garšas niansi.

 

Humoss

200 g turku zirņu,

40 g sezama sēklu,

100 ml olīveļļas,

2 ēd. k. citronu sulas,

2 ķiploka daiviņas,

1 ēd. k. sezama eļļas,

pipari,

sāls.

Turku zirņus uzbriedina un izvāra (var izmantot arī konservētus). Visas sastāvdaļas sablendē, līdz veidojas vijīga masa. Ziež uz maizes kā pastēti vai izmanto kā piedevu kādam ēdienam.

 

Marmelāde

Vietējie āboli,

banāni,

žāvētas dateles,

žāvētas vīģes,

žāvētas aprikozes un rozīnes,

sezama sēklas,

magoņu sēklas,

ķirbju sēklas,

linsēklas,

dažādi rieksti,

1 – 2 tējkarotes kanēļa un kardamona.

Ābolus nomizo, sagriež gabaliņos un pasautē sviestā. Pievieno banānus, sagrieztus žāvētos augļus, grauzdētus lazdu riekstus, mandeles (tās iepriekš noblanšē un noņem miziņu) un vāra 20 – 30 minūtes. Ja nepieciešams, pievieno nedaudz ūdens. Ja šķiet, ka masa ir par šķidru, var pievienot želatīnu vai agaru. Sabiezējušo masu ar karotīti liek uz cepampapīra, kas izklāts uz pannas, un ļauj, lai sastingst. Pēcāk sagriež gabaliņos.

Reklāma
Reklāma

 

Citronu pīrāgs

Mīklai:

200 g saldā krējuma,

200 g skābā krējuma,

1/2 tēj­karotes kurkumas,

1/4 tējkarotes sāls,

2 tējkarotes cepamā pulvera,

500 g kviešu miltu.

Pildījumam:

2 citroni,

glāze cukura,

1 tējkarote kanēļa.

Sajauc mīklas sastāvdaļas, kārtīgi izmīca un liek ledusskapī, lai atpūšas. Tad sadaļa divās daļās un izrullē. Vienu daļu ieklāj cepamformā tā, lai mīkla būtu pāri tās malām. Liek pildījumu, kam citronus samaļ ar visu mizu, pievieno cukuru un kanēli. Liek pāri otru izrullēto mīklas daļu un rūpīgi aizloka maliņas, lai pildījums neiztecētu no pīrāga. Cep 25 – 30 minūtes 180 grādu temperatūrā. Kad pīrāgs gatavs, uzbārsta pūdercukuru vai kokosriekstu skaidiņas. Ēd ar putukrējumu vai saldējumu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.