×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2017
Drukāt

Arābs un viņa nafta: Sadama Huseina ceļš (6)

1. Kā piedzīvojumu romānā

1no14
Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Tikrīta Irākā ir izteikta sunnītu pilsēta, ko no visām pusēm ieskauj šiītu apdzīvotās teritorijas. Paši irākieši uzskata, ka nepārtraukta dzīvošana naidīgā ielenkumā attīstījusi Tikrītas iedzīvotājos virkni sevišķu īpašību – kareivīgumu, maskēšanos, cietsirdību un viltību. Šajā pilsētā dzimušā Sadāma Huseina ceļš uz varas virsotnēm Irākā patiešām ir līdzīgs piedzīvojumu romānam, kura sižetā ir viss – grūta bērnība, pārliecība un cīņa, vajāšana, ieslodzījums, ievainojumi, brīnumaina izglābšanās un, visbeidzot, ilgi gaidītais triumfs. Pietrūka tikai viena elementa – laimīgu beigu…

Pilnā vārdā Sadāms Huseins Abdels Madžīds at Tikrītī dzimis 1937. gada 28. aprīlī Irākā Tikrītas apgabala Alaudžas ciematā trūcīga sunnītu zemnieku ģimenē. Savu tēvu Huseinu Abdelu al Madžīdu Sadāms nekad nav redzējis, un īsti nav skaidrs – viņš vai nu vienkārši pazudis, vai pat esot nogalināts vēl pirms Sadāma nākšanas pasaulē. Savukārt Sadāma māte Subha Tulfaha al Musalata vienkārši nevēlējās redzēt savu jaundzimušo, jo neilgi pirms viņa piedzimšanas ar vēzi bija miris viņas vecākais dēls, un tā iespaidā viņa ieslīga smagā depresijā.

Sadāma audzināšanu uzņēmās viņa tēvocis pa mātes līniju – Irākas armijas virsnieks Heirallāhs Tulfahs. Taču pēc dažiem gadiem tēvocis par piedalīšanos pret britu okupantiem vērstā sazvērestībā nokļuva cietumā. Tad viņu pie sevis beidzot paņēma atguvusies māte, kura, atbilstoši musulmaņu tradīcijai, bija apprecējusies ar bijušā vīra brāli Ibrahīmu. Ģimene dzīvoja trūkumā, patēvs jau agri sūtīja Sadāmu ganīt lopus un piespieda arī zagt vistas un aitas, lai vēlāk tās pārdotu. Par nepaklausību Ibrahīms iekaustīja mazo Sadāmu ar lipīgā piķī izmērcētu nūju. Desmit gadu vecumā Sadāms nemācēja ne lasīt, ne rakstīt. Taču ap to laiku no cietuma iznāca tēvocis Heirallāhs, kurš atkal paņēma Sadāmu pie sevis un sāka laist viņu skolā.

Sadāms bija slikts skolnieks – negribēja mācīties, uzvedās bravūrīgi un atklāti huligāniski. Tostarp Heirallāhs ļoti spēcīgi ietekmējis Sadāmu, un viņš arī kļuva par cīnītāju pret valdošo okupantu režīmu un pieteicās Arābu sociālās atdzimšanas partijā “Baas”, kas propagandēja sociālo reformu nepieciešamību valstī. Tādā pašā trūkumā ritēja tūkstošiem citu bērnu dzīve Irākā, kuru mirstība sasniedza 35%, savukārt vismaz 70% lauku iedzīvotāju vispār nemācēja ne lasīt, ne rakstīt. Vēlāk Sadāms mēģināja iestāties elitārā militārajā akadēmijā Bagdādē, taču viņu tur neuzņēma.

 1. Kā piedzīvojumu romānā
 2. Sadāms izplāno atentātu
 3. Ar tanku prezidenta pilī
 4. No pagrīdes uz reālu varu
 5. Diktators ir dzimis!
 6. Kārtības ieviešana reģionā
 7. Uzbrukums Kuveitai
 8. Visaptverošā korupcija
 9. Iebrukums Irākā
 10. Amerikāņi vairs nevarēja apstāties
 11. Sadāma arests un tiesāšana
 12. Sadāma sindroms
 13. Skopās ziņas par privāto dzīvi
 14. Spekulācijas par Sadāma bagātībām

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. kādam vajadzīgs antiamerikānisks noskaņojums

 2. Raksts īsti antiamerikānisks, bet ja dažām Latvijas amatpersonām tajā laikā nebūtu labi kontakti ar “aprobežoto” Bušu junioru, šobrīd Latvija nebūtu NATO dalībvalsts. Ne jau visas NATO valstis Eiropā bija sajūsmā par Baltijas iestāšanos šajā organizācijā. Un ja ne tā, tad var tikai minēt kāds karogs tagad varētu plīvot Baltijas valstīs. Bet ja par morāli, tad tā kā Sadams ir sākuši un agrāk vai vēlāk beiguši, visi diktatori, varmākas un slepkavas.

 3. Kas šito murgu sarakstījis? Tasītes kautkads kremļa skatījums uz sadamu? Kas tie par murgiem, ASV kaldināja agresijas plānus,, ASV militāristi bombardēja (tiešām, uz savu galvu ņēma un bombardēja, jeb bija senāta lēmums par Kuveitas atbrīvošanu) utt. te ne viena kas pārlasa rakstus pirms publicēšanas?

 4. kā pentagopotas-volstyrītas bandas salašņas sadalīja Irākā nolaupīto? Sāksim ar Bagdādes bankas aplaupīšanu, kur 2005. gadā nolaupīja vairāk kā 4,5 MILJARDUS eiro šodienas izteiksmē.
  Nemaz nerunājot par naudas pārdrukāšanu…

 5. Jaanomelno Sadams par kuru katru cenu. Nozheelojamie kranchi. Bet tomeer, taa ir un paliek ARAABU nafta!!! Un Golana Augstumu nafta ir un paliek SIIRIJAS nafta.

Draugiem Facebook Twitter Google+