×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
14. septembris, 2012
Drukāt

Arābu pasauli pāršalc protesti


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vardarbīgi protesti Lībijā, Ēģiptē, Jemenā, Irānā, Tunisijā, Sudānā, Marokā – tādu atbildes reakciju izpelnījusies kāda pagaidām nezināma cilvēka Amerikā veidots un vairākās interneta vietnēs publicēts videomateriāls “Musulmaņu nevainība”, kurā tiek izsmiets pravietis Muhameds. Demonstrācijas, kurās piedalās simtiem cilvēku, noris pie ASV vēstniecībām, protestētājiem mēģinot tajās ielauzties. 


 

Obama: vardarbība nav attaisnojama

Lībijas pilsētā Bengazi protesti pret zemās kvalitātes videoklipu par pravieti Muhamedu beidzās ar ASV vēstnieka Krisa Stīvensa un vēl trīs citu diplomātu nāvi. Pret šo videomateriālu, kas interneta vietnes sāka apceļot jau jūlijā, demonstrācijas aizsākušās arī citās arābu valstīs. Pie ASV vēstniecības Kairā demonstranti norāva karogu un tā vietā uzvilka melnu islāma karogu, informē ziņu aģentūra “AFP”. Pie Savienoto Valstu vēstniecības Jemenas galvaspilsētā Sanā vairāki tūkstoši demonstrantu dedzināja riepas, bet karstasinīgākie ielauzās arī vēstniecības teritorijā. Kad vietējie drošības spēki gaisā raidīja brīdinājuma šāvienus, demonstranti atkāpās, ziņo ASV raidsabiedrība “ABC News”. Jemenas drošības spēki atklājuši, ka sadursmēs ievainoti vismaz 15 cilvēki, daži pēc šāvieniem, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Vēstniecības pārstāvji apstiprinājuši, ka neviens no tās darbiniekiem uzbrukumos nav cietis.

 

ASV prezidents Baraks Obama solījis vēstnieka Lībijā slepkavas saukt pie atbildības. “Neviens terorakts nespēs aptumšot tās vērtības, kuras mēs nesam visā pasaulē, un neviens vardarbības akts nespēs satricināt ASV nelokāmību,” pauda Obama.

 

Telefonsarunā ar Ēģiptes prezidentu Muhamedu Mursi viņš nosodīja mēģinājumus nomelnot islāmu, taču vienlaikus uzsvēra, ka vardarbība un uzbrukumi nevainīgiem cilvēkiem nevar tikt attaisnoti. Ziņu aģentūra “Reuters” arī informē, ka, protestiem pieņemoties spēkā, Lībijas krastiem pietuvojušies divi amerikāņu karakuģi. ASV amatpersonas šādu soli skaidro ar nepieciešamību “administrācijai piešķirt lielākas iespējas dot atbildi iespējamajiem uzbrukumiem Lībijas teritorijā nākotnē”.

 

Pravietis kā pedofils un homoseksuālis

Filma, kas tik ļoti saniknojusi arābu pasauli, ir četrpadsmit minūšu gara un amatieru veidota. Tajā pravietis Muhameds tiek atainots kā homoseksuālis, kurš aicina cilvēkus uz pedofiliju un stāties dzimumattiecībās pirms laulībām. Videoklips dažādās interneta vietnēs ievietots jau kopš jūlija, taču musulmaņu plašāku uzmanību izpelnījās vien pirms dažām dienām, kad tas tika iztulkots arābu valodā, informē ASV laikraksts “The New York Times”. Kaut arī līdz šim ziņas par videoklipa izcelsmi ir visai miglainas, izdevums “The Wall Street Journal” apgalvo, ka ir atradis tā autoru – izraēliešu nekustamo īpašumu uzņēmēju Semu Basili. Intervijā viņš stāsta, ka videomateriāla uzņemšanai iztērēti pieci miljoni dolāru, kurus viņš ieguvis no aptuveni simts ebreju organizācijām. Tās gan Basili atteicās nosaukt. Filmas autors arī stāstījis, ka tās uzņemšanā piedalījušies 60 aktieri un 45 cilvēku liela filmēšanas grupa, kura trīs mēnešus strādājusi Kalifornijā. Basili atrašanās vieta nav zināma. Viņš pats atklājis, ka slēpjoties un nevēloties nonākt sabiedrības uzmanībā, informē ziņu aģentūra “Associated Press”.

 

Atsaucoties uz Izraēlas amatpersonām, “AP” informē, ka nekādu ziņu par Izraēlas pilsoni Semu Basili nevarot atrast. Kāds iespējamais filmēšanas grupas dalībnieks Stīvs Kleins savukārt izteicies, ka videoklipa veidotājs, iespējams, slēpjas aiz segvārda.

 

Afganistānas prezidents Hamids Karzajs filmas izveidi nodēvējis par “velnišķīgu darbu”, bet vienlaikus norādījis, ka tās veidotāji ir margināļi. Tikmēr ASV bruņoto spēku štābu priekšnieku komitejas vadītājs Martins Dempsijs spēris netipisku soli – piezvanījis Floridā dzīvojošajam radikālajam kristiešu mācītājam Terijam Džonsam, liekot viņam atsaukt pausto atbalstu videoklipam. Iepriekš Džonsa darbības, piemēram, publiska korāna dedzināšana, arī izraisīja vardarbīgus protestus dažās arābu valstīs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+