Foto: archaeology.org

Arheologu atradums apstiprina Bībelē aprakstīto cīņu pret daudzdievību 2

Izraēlas arheologu atradums senajā Lahišas pilsētā, Izraēlas vidienē apstiprinājis Bībeles Vecajā Derībā aprakstīto Jūdejas valsts ķēniņu vēršanos pret daudzdievību par labu vienam dievam – Jahvem. Vecajā Derībā cita starpā aprakstīts, kā ķēniņi Jahus un Hiskija likuši demolēt elku tēlus un tempļus reliģisko reformu laikā, kas notika aptuveni 800 – 700 gadu p. m. ē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Veicot izrakumus ap 2800 gadu sena tempļa vietā Lahišā, arheologi uzgājuši masīvu kaļķakmens bluķi. Tā vidū izcirstais caurums un noteka norāda, ka tā bijusi tualete, atsaucoties uz Izraēlas Antikvāro lietu pārvaldi, vēsta portāls “seeker.com”. Tualetes bluķis bija novietots vienā no tempļa istabām, kur tam, ņemot vērā svētnīcas statusu, nevajadzētu atrasties.

Taču Vecās Derības 2. Ķēniņu grāmatā par jūdu valdnieka Jahus cīņu pret pavalstnieku elkdievību un īpaši pret dievu Baālu ir šādas rindas: “Un viņi sadragāja Baālam celto tēlu, noplēsa Baāla templi un no tā iztaisīja atejas bedri, kas ir līdz šai dienai.” Izrakumu vietā atrastais zīmogs un kāda ierēdņa vārds liecina, ka konkrētajā gadījumā gan ir runa par valdnieka Hiskija jeb Hizkija (716.- 687. p.m.ē) laiku, taču skaidrs, ka tualetes ievietošana templī bijis apzināts vietas desakralizācijas akts, un šajā laikā sadauzīts arī tempļa altārs. Nav noskaidrots tieši kādai no dievībām tur savulaik ziedots.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā pašā 2. Ķēniņu grāmatā par Hiskija darbību teikts: “Viņš nopostīja augstieņu svētnīcas, un viņš salauza elku stabus, nocirta elku kokus un sadragāja vara čūsku, kuru Mozus bija darinājis, līdz tam laikam Israēla bērni bija tai kvēpinājuši, un viņi to sauca par Nehuštanu.”

Izraēlas Antikvāro lietu pārvaldes pārstāvji uzsvēruši, ka šis ir pirmais gadījums, kad Bībelē aprakstītā seno svētvietu desakralizācija ar atejas vietu ierīkošanas palīdzību ir apstiprinājusies arheoloģiski. Analīzes liecina, ka Lahišas tempļa tualetes bluķis paredzētajiem mērķiem nekad nav lietots. Tātad tā novienošana bijusi tīri simbolisks akts.