×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

Arheologu atradums apstiprina Bībelē aprakstīto cīņu pret daudzdievību (2)

Foto: archaeology.orgFoto: archaeology.org

Izraēlas arheologu atradums senajā Lahišas pilsētā, Izraēlas vidienē apstiprinājis Bībeles Vecajā Derībā aprakstīto Jūdejas valsts ķēniņu vēršanos pret daudzdievību par labu vienam dievam – Jahvem. Vecajā Derībā cita starpā aprakstīts, kā ķēniņi Jahus un Hiskija likuši demolēt elku tēlus un tempļus reliģisko reformu laikā, kas notika aptuveni 800 – 700 gadu p. m. ē.

Veicot izrakumus ap 2800 gadu sena tempļa vietā Lahišā, arheologi uzgājuši masīvu kaļķakmens bluķi. Tā vidū izcirstais caurums un noteka norāda, ka tā bijusi tualete, atsaucoties uz Izraēlas Antikvāro lietu pārvaldi, vēsta portāls “seeker.com”. Tualetes bluķis bija novietots vienā no tempļa istabām, kur tam, ņemot vērā svētnīcas statusu, nevajadzētu atrasties.

Taču Vecās Derības 2. Ķēniņu grāmatā par jūdu valdnieka Jahus cīņu pret pavalstnieku elkdievību un īpaši pret dievu Baālu ir šādas rindas: “Un viņi sadragāja Baālam celto tēlu, noplēsa Baāla templi un no tā iztaisīja atejas bedri, kas ir līdz šai dienai.” Izrakumu vietā atrastais zīmogs un kāda ierēdņa vārds liecina, ka konkrētajā gadījumā gan ir runa par valdnieka Hiskija jeb Hizkija (716.- 687. p.m.ē) laiku, taču skaidrs, ka tualetes ievietošana templī bijis apzināts vietas desakralizācijas akts, un šajā laikā sadauzīts arī tempļa altārs. Nav noskaidrots tieši kādai no dievībām tur savulaik ziedots.

Tajā pašā 2. Ķēniņu grāmatā par Hiskija darbību teikts: “Viņš nopostīja augstieņu svētnīcas, un viņš salauza elku stabus, nocirta elku kokus un sadragāja vara čūsku, kuru Mozus bija darinājis, līdz tam laikam Israēla bērni bija tai kvēpinājuši, un viņi to sauca par Nehuštanu.”

Izraēlas Antikvāro lietu pārvaldes pārstāvji uzsvēruši, ka šis ir pirmais gadījums, kad Bībelē aprakstītā seno svētvietu desakralizācija ar atejas vietu ierīkošanas palīdzību ir apstiprinājusies arheoloģiski. Analīzes liecina, ka Lahišas tempļa tualetes bluķis paredzētajiem mērķiem nekad nav lietots. Tātad tā novienošana bijusi tīri simbolisks akts.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kas par mulkibam! Viens dievs vai simts, vienalga man. Drizak neviens. Ka vel cilveki shodien var nemt pa pilnu kadas gudribas ko safantazeja tuksnesha klaidoni kuri skraidija apkart nakstskreklos dzenot aitas un kazas. Zinatnieki pat nezin no ka sastav 95% izplatijuma! “dievs” ir simbols, ne fakts. Lielaka dala cilveces nevar apmierinaties ar nebutibas principu; nave ir nave. Vienigi zhidi un esoteriski budisti to atzist.

Draugiem Facebook Twitter Google+