×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
18. novembris, 2017
Drukāt

Arhibīskaps Vanags: Tauta mīl un atbalsta savus miljonārus, kuri par tādiem kļuvuši smagā darbā (53)

Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis VanagsLatvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags

Foto - LETA

Tauta mīl un atbalsta savus miljonārus, kuri par tādiem kļuvuši smagā darbā, ar sviedriem un asinīm, un galvenais – ar vēlēšanos caur pašu panākumiem iedvesmot tautu un likt tai noticēt savām spējām, sestdien svinīgajā dievkalpojumā Doma baznīcā sacīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags.

Vanags atgādināja, ka nesen Latvijas sabiedrībā raisījās diskusija par to, vai ir pareizi, ka skolās obligātajā literatūrā jaunatnei tiek likti priekšā tādi jūtīgi, trausli un savā ziņā vārgi literārie varoņi kā Cibiņš, atraitnes dēls vai dullais Dauka. Diskusija par to vairāk ievirzījās aizrādījumos, ka skolās vairs nav tādas obligātās literatūras, taču jautājums vienalga ir interesants – kādi varoņi ar savu priekšzīmi mūs iedvesmo, vaicāja arhibīskaps.

Viņš uzsvēra, ka nesen par īsti iedvesmojošu personību kļuva viens no latviešu sportistiem – Mairis Briedis, kura uzvaras daudziem lika justies pacilātiem un priecīgiem. “Taču es to šodien nepieminētu, ja tur nebūtu bijis kas vairāk. Esmu redzējis, kā bokseri pēc čempiona jostas iegūšanas sauc mikrofonā – es valdu pār planētu! Mairis turpretī teica – mēs to izdarījām! Tā ir Latvijas uzvara,” pauda Vanags.

Vanags uzskata, ka tas ir ievērības cienīgi, ka savā “zvaigžņu stundā” latvieša pirmā doma bija nevis par iegūto slavu un naudu, bet par Latviju. “”Es to darīju Latvijas dēļ, lai pierādītu, ka latvieši ir ne tikai dziedātāju un dejotāju tauta, bet cīnītāju tauta!”, Mairis teica. Ar viņa muti runāja pirmā mīlestība,” skaidroja arhibīskaps.

LELB galva norādīja, ka nemaz nevar iedomāties, cik daudz darba jāiegulda un sviedru jāizlej, lai kļūtu par pasaules čempionu, taču, viņaprāt, Briedis paveica kaut ko vēl grūtāku – viņš apgāza uzskatu, ka tauta ienīst miljonārus.

“Nevaru iedomāties, ka ziņas par izcīnīto, lielo naudas balvu kāds uztvēra ar dusmām vai rūgtumu. Domāju, ka visi novēl Mairim jaunas uzvaras un vēl lielākas balvas. Tas rāda svarīgu patiesību – tauta mīl un atbalsta savus miljonārus, kuri par tādiem kļuvuši smagā darbā, ar sviedriem un asinīm, un galvenais ar vēlēšanos caur pašu panākumiem iedvesmot tautu un likt tai noticēt savām spējām,” teica arhibīskaps.

Viņš pauda cerību kaut vairāk būtu tādu “pirmās mīlestības cīnītāju, kas, tiecoties pēc izcilības, gribētu parādīt, ka Latvijā dzīvo izcilu cīnītāju, uzņēmēju, valstsvīru, zinātnieku, skolotāju, amatnieku, zemkopju un jūrasbraucēju tauta”. “Mūsu čempiona priekšzīmei vajadzētu daudziem būt par klikšķi galvā un par pavērsienu domāšanā,” viņš teica.

Taču ne mazāk zīmīgi, kā pauda Vanags, bija tas, ka uzvara, kuru Briedis veltīja Latvijai, “daudziem deva iemeslu izklaigāties par to, kā viņiem kauns par Latvijas valsti un cik ļoti viņiem tā riebjas”. “Jo, lūk, lai cīņu noskatītos, bija drusku jāpapūlas un jāsamaksā desmit eiro par telekanāla abonementu. Nu kā te lai cilvēks neienīst Latviju?!” ironizēja Vanags.

Viņš brīnās, cik krasi var atšķirties cilvēku izturēšanās viena un tā paša notikuma dēļ – viens dodas cīņā, lai pagodinātu Latviju un iedvesmotu savu tautu, savukārt otrs viņa uzvaru un jebkuru citu ieganstu izmanto, lai Latvijas valsti noniecinātu un no tās atteiktos. “Vieni lej sviedrus un pūlas, lai Latviju celtu. Citi runā par tās nožēlojamo eksistenci un apsola neraudāt tās bērēs. Un visi taču no latviešu mātēm dzimuši. Visi ir redzējuši tos pašus Latvijas laukus un dzīvo tajā pašā 4.maija republikā ar tās sasniegumiem, neveiksmēm un pagātnes ievainojumiem,” teica arhibīskaps.

Viņš uzsvēra, ka ar pirmā veida latviešiem Latvijai ir nākotne, bet ar otra veida latviešiem nav nākotnes. “Ar vieniem Latvija savos simt gados ir jauna, ar otriem – veca un norietoša,” skaidroja arhibīskaps.

Runa nav par to, ka nebūtu notikušas nejēdzības un pat noziegumi, teica Vanags, piebilstot, ka runa ir par to, ka Latvijas valsts ir mūsu, latviešu Noasa šķirsts, kurā patverties no nogrimšanas pasaules okeānos.

“Nebūs nacionālas Latvijas valsts, drīzi vien nebūs arī latviešu. Aizmest Latvijas valsti prom sarūgtinājumā, pat ja pamatotā sarūgtinājumā, nozīmē aizmest savu tautu, valodu un visu, kas latviešiem ir bijis dārgs. Šai apziņai vajadzētu disciplinēt mūsu rīcību nākotnē,” pauda Vanags.

Jau vēstīts, ka šodien tiek svinēta Latvijas Republikas 99 gadu jubileja. Latvijas Republika tika proklamēta 1918.gada 18.novembrī plkst.16 Otrajā pilsētas teātrī, tagadējā Latvijas Nacionālajā teātrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (53)

 1. miljonāra nauda pelna naudu Latvijai, čekista pūst Gērnsiju salās

 2. Tev nav ko uztraukties,tev nebus jaraud,jo Latvijas beres nesagaidisi un Latvija tavas beres tevi neapraudas.

 3. Cik tu esi devis Latvijas baznicas uzturesanai?Latvijas baznica zemi citplanetiesiem nepardod,pardod tikai tiem,kas to spej kopt un apsaimniekot ta vecinot Latvijas labklajibu.

 4. Nju diez vai šo afēristu un čekas ielikteni?

 5. Arhibīskapa kungs, droši vien Jums taisnība, runājot par Latvijas mīlēšanu. Bet es esmu tik nogurusi no formālā pseidopatriotisma, no trekniem ierēdņiem, kas vārdos Latviju apdzied kā rubeņi riestā, bet darbos vai nu kaitē Latvijas tautai, vai to vienkārši ignorē… Es esmu nogurusi mīlēt šo valsti, kura nemīl cilvēkus, un tai allaž piedot, piedot, piedot – tik nogurusi, ka tiešām neraudāšu tās bērēs.

 6. Ak tauta tautiņa, cik smagiem dzirnakmeņiem cauri dzīta, ka pat gudra cilvēka rakstu nespēj izlasīt, tik savu dzird, kā mednis riesta laikā.

 7. patiešām, kad Latvijā talantīgs un gudrs skolotājs vai labs ārsts kļūs miljonārs sava talanta dēļ, tad šī valsts sāks iet augšup.Šobrīd topā ir milzīgu summu dāvāšana sportistiem, jo valstij laikam nepieciešama slava. Toties talantīgs skolotājs gandrīz vienmēr ir strādājošs NABAGS, un arī talantīgs ārsts kaut turīgāks par skolotāju, tomēr diezin vai miljonārs, un ne vienu ne otru valsts neatalgos ar milzu naudām. bet gladiatorus u.c. …. vai tas nav slimi? vai tas neliecina, ka ar vērtību sistēmu valstī nav kārtībā?

 8. Mūsdienu gladiatoriem dod miljonu, bet skolotājiem un/vai ārstiem…..Reiz jau tā bija:
  “Ir teiciens: Roma gāja bojā nevis tāpēc, ka barbari iekaroja Romu, bet tāpēc, ka romieši bija kļuvuši par barbariem. Viņi tiešām bija zaudējuši savu kultūru, varonības un citus ideālus.
  Šis process labi atspoguļots avotos: romiešu autori liecina, ka, jau sākot ar II gs., kultūrā sāka dominēt destruktīvi procesi – pieauga sociālās un ekonomiskās problēmas, korupcija un birokratizācija, zuda interese par mākslu, literatūru, filozofiju un zinātni, bibliotēkas stāvēja tukšas, toties milzīgā cieņā bija izklaides un šovi – gladiatoru cīņas, ratu braukšanas sacīkstes, cirka spēles utt. Tad skolotājs gadā saņēma tikpat lielu atalgojumu, cik ratu braucējs – analogs mūsdienu šovmenim, sportistam vai kinozvaigznei – saņēma vienā dienā… Tie visi ir nopietnas krīzes simptomi, un tālāk mēs redzam, ka slavenais pax romana nespēja vairs iedvesmot ne tikai barbarus, bet arī pašus romiešus.”
  Harijs Tumans: varonība nav kolektīvais fenomens.

 9. Žēl, ka Vanags nepateica savu sakāmo līdz galam. Daļa mūsu tautas jau netieši pausto nesaprot. Bet šoreiz sprediķis bija tiešām par aktuālo. Protams, tiem kas domā.

  • tauta saprot. manuprāt, neizdevies sprediķis, jo līdzības neizdevušās, neveiklas. man patiktu, ja viņš būtu tik drosmīgs, ka runātu STINGRI UN TIEŠI – NOSAUKTU LIETAS ĪSTAJOS VĀRDOS. tādus cilvēkus var cienīt – par viņu drosmi.

 10. PALDIES arhibīskapam par sacīto rīta dievkalpojumā! Tauta mīl savus miljonārus, KURI SAVUS MILJONUS IEGUVUŠI AR DARBU nevis kā citādāk izkropļot viņa sacīto! RIEBJAS! Skatījos boksa maču un atceros Māra Brieža vārdus, jo tos ierakstīju dienasgrāmatā! KO VAR ČAKARĒTIES NAIDĀ UZ VISU, KO KĀDS PASAKA??? VAI MUTI PAŠI NEVARAT AIZVĒRT??? LABU VĀRDU TRŪKST?

  • Lūk, piemērs ar “trakums”…līdzko kāds nedzied slavas dziesmas un atļaujas domāt kritiskāk, un kur nu vēl to pateikt vai uzrakstīt, tad sarosās glorificētāji vai pietuvinātie, vai tie, kas ērti iekārtojušies labos amatos un, dabiski, ir mierā ar visu, negrib un neredz sirmgalvju postu un to postu, kas ik dienas jāpiedzīvo invalīdiem, slimajiem, vecākiem…..pazemojoši mazo, neadekvāto un netaisnīgo atalgojumu dēļ, un vispār tā bardaka dēļ, kas ir teju visās frontēs Latvijā šobrīd. Nožēlojami ir to neatzīt un iebāzt galvu smiltīs.

 11. Vanags parāda BAZNĪCU stilu un būtību…
  Paldies viņam par atklātību !

 12. “Tauta mīl un atbalsta savus miljonārus.” Vai tas ir slikts joks? Vairums no Latvijas miljonāriem gan par tādiem NAV kļuvuši smagā darbā.

 13. Ja jau tas ir tā kā citētajā Emīla Dārziņa dziesmā «Pie tēvu zemes dārgās ķeries klāt, to turi ciet ar visu savu sirdi.» (skat. sprediķa tekstā), tad kāpēc Latvijas Ev. Lut. baznīca ir savos pēdējos 20 pastāvēšanas gados iztirgojusi tik DAUDZ nekustamo īpašumu un maz ko darījusi, lai tos nepārdotu un apsaimniekotu? Jo valsts vispirms ir tās cilvēki un zeme. Ak, vārdi, vārdi….

 14. Ja Vanags ir lasījis svētos Rakstus, tad viņš varētu tomēr nākt pie īstenās atziņas – mīl tauta miljonārus, vai nemīl.

 15. parasti miljonāri sačakarē pārējos bez sejas dauzīšanas. ko tas Vanags var ņemties par visu ko, tā vietā , lai sludinātu Dieva valstību? Ebreji savus praviešus nīdēja, Kristu sita krustā, Muhameds arī nav labs, kas vēl gaidāms?

 16. Mūsu garīgais tēvs runā par tautu un miljonāriem kā par dienu un nakti, ziemu un vasaru, it kā miljonāri nebūtu daļa no tautas. Es neņemšos spriest, vai Vanaga apgalvojums atbilst patiesībai, jo, manuprāt, svarīgāk ir uztraukties par tautas šķelšanas principu, kā tādu, jo tas neatbilst kristietības bibliskai (Jaunās Derības) patiesībai, un tas ir satraucoši, ja tas tiek nāk no Evaņģēliski – Luteriskās baznīcas galvas mutes.

 17. Kaut kāda taisnība ir , bet ne mūsu šodienas miljonāri savus miljonus pelnījuši, ne darbā ieguvuši. Jūdasa graši padomju laikā par savu līdzcilvēku izspiegošanu, alga padomijai beidzoties, ļaujot viņiem izlaupīt valsti un atalgojot par darbiņu svešas valsts labā vēl šodien.
  Kādā ticībā tad pārgājis Vanags, ka noliedz tā Kunga Jēzus Kristus principus? Nabaga Cibiņu, kas lūdz žēlastības dāvanas pasperiet ar kāju. Metiet katru grasi Vanaga kulē. Tikai par grašiem viņš par jums neaizlūgs. Sapelniet miljonus, ziedojiet kā pieklājās tad.

 18. dumjā tauta mīl miljonārus vatikānā

 19. Re,kā Vanags lumpeniem iekodis!Ķērc it kā uguns zem astes būtu pielikts.

 20. Dzejniekam Eduardam Veidenbaumam 150.
  “Tauta, tauta, gaišā latvju tauta, / Slavas lauriem vaiņagota tu!
  Brīvība no augšienes tev ļauta, / Centies izlietot šo brīvību!”
  Tā pa laikrakstiem un ballēm klaigā, / Resni blēži tautai laimes sauc.
  Tauki baznīckungi lišķu vaigā / Manās līdz un vēl jo vairāk kauc:
  “Latvji, latvji, dievbijīgu garu / Dievs lai uztura ir turpmāk jums!
  Tad mums miers būs, tad vēl mūžu garu / Skaistā krēslībā būs zvejojums.
  Un mēs, jaunā audze, tautas ziedi, / Skrienam, kliedzam līdz ar tumsoņiem,
  Un “kā maizi ēd, tā dziesmu dziedi!” / Likums iesāk palikt studentiem.
  Kauns bezgalīgs! Jo mēs skaidri redzam, / Kāds ir nolūks tautas vadoņiem:
  Strādāt, kalpot, ticēt kā pa vecam, / Cienīt kungus – programs visiem tiem.
  Un mēs sekojam, un godu dodam / Naudas maisiem, blēžiem riebīgiem,
  Un, ko mazāk turīgu mēs rodam, / Pieskaitām pie rupjiem “knubiķiem”.

 21. Lūdzu, kungs, manā vārdā nerunāt un neizteikt aplamus apgalvojumus par to, ko es mīlu vai nemīlu!

 22. ko Tu zini vispār – ko kurš mīl un ko nemīl. Tā ir liela lepnība – atļauties TAUTAS VĀRDĀ publiski izteikt šādus apgalvojumus.

 23. GADA TEICIENS: “TAUTA MĪL SAVUS MILJONĀRUS..” Bravo, Vanaga kungs! Neko negantāku ilgi nav nācies dzirdēt, jo kungs runā arī manā vārdā, sakot “tauta”. un es saku – tie ir meli, jo ES NEMĪLU “SAVUS MILJONĀRUS”, un nemīlu “miljonārismu kā tādu”. IR AMORĀLI tas , ka kādam ir MILJONI, kamēr miljoniem cilvēku MIRST BADA NĀVĒ NABADZĪBAS DĒĻ. Nekādu “godīgu miljonāru”nav, ir CILVĒCES tāds attīstības līmenis, ka miljonārisms tiek pieļauts un radīts mākslīgi, tāpat kā BADS. Vanag, nerunājiet manā vārdā, lūdzu!

 24. Pārsvarā ir vieglā darba miljonāri.Izgudroja OIK , noraidīja progresīvo ienākumu nodokli,notur augstu iedzīvotāju ienākumu nodokli,augstu PVN,sociālo un akcīzes nodokli.Ar nodokļiem aplikti 90 % ienākumu no jau tā trūcīgās darba ļaužu algas.Kā lai uz šādas augsnes nerastos miljonāri?
  Pat Pasaules iekarotājs Čingizhans uzlika nodokli desmito daļu t.i.10%,bet te viss otrādi.

  • Kāpēc tu melo nosaukdams 90%? Naida dzeguze tu!

   • Neesi vēl dzirdējis bada dzeguzi? Pēdējais laiks sadzirdēt!

   • Ja skolā esi mācījies saskaitīšanu, tad saliec kopā visus nodokļus, gan tiešos, gan netiešos. Un ļoti daudziem tie ne tikai sastādīs 90% no ģimenes kopīgiem ieņēmumiem, bet pat pārsniedz tos. Cik cilvēku tādēļ nav zaudējuši īpašumus, laimīgākie no tiem paguva pārdot savus īpašumus par sviestmaizi. Ja esi mucā audzis un pa spundi barots, tad tāda veida dzīves uztvere piedodama.

  • pareizi - Čingizhans uzlika nodokli desmito daļu Atbildēt

   Te tagad ATKLĀTI novelk 40 %, vai cik tur,
   un sākas NOKLUSĒTĀ atvilkšana —
   % no :
   – tirgotāja;
   – transportētāja;
   – ražotāja;
   – pusfabrikātu ražotāja;
   – izejvielu iegūšanas;
   – izejvielu sagatavošanas;
   … … u.t.t.
   Visi tie procenti aiziet valstij NEAFIŠĒTI,
   pirms tu tiec par savu naudu pie vajadzīgā !
   To visu TU apmaksā !!!
   .
   No kopējā katla(valsts) šitādi miljonāri iemanījušie ļoti veikli makšķerēt ar abām rokām un pliku āķi.

 25. Tagad piemēri būs kaut kādi atdauzīti bokseri??
  Vanag,. atrodies savā senilumā
  Pretīgi klausīties
  Ceru, ka Vanagu beidzot nometīs

  • noziedzīgā melnsvārču būtība, Atbildēt

   Vanagu nemetīs, jo visi noziedzīgie režīmi turās uz tādiem varturu dirsu laizītājiem(protams, par naudu un ar absurdiem “argumentiem”).

 26. Man arī nav nekādu pretenziju pret šādiem miljonāriem ! Man ir pretenzijas pret tiem miljonāriem , kuri savus miljonus ieguvuši noniecinot padoto darbu !

 27. Viņš droši vien domāja sevi….

 28. Laikam zālīti esi sapīpējies, ja te gvelz muļķības. Vanagam taisnība!

 29. Vanags pareizi runā,bet vai viņa baznīca visu pareizi dara? Baznīcai ar ir jāiet laikam līdzi un mēs sen zinām ka zeme nav visuma centrs…..un sievietes nav sliktàkas macītājas nekā Vanags….

 30. Ko vakar Vanags bij dzēris,un pa virsu uzpīpējis?

Draugiem Facebook Twitter Google+