×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2015
Drukāt

Arhitekte Gaile sākusi vākt parakstus pret Nākotnes nama celtniecību (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Arhitekte Zaiga Gaile sākusi parakstu vākšanu Latvijas Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā saglabāšanai tās esošajā veidolā.

Kā aģentūru LETA informēja Gailes birojā, parakstu vākšana sākta, jo gan valdība, gan citas atbildīgās institūcijas ir noraidījušas iespēju projektu pārskatīt. Iniciatīvas pārstāvji gan nav pārliecināti par to, vai savāktajiem parakstiem būs kāds juridisks spēks un ietekme. “Tādu cilvēku, kas negrib un nevar palikt vienaldzīgi, ir daudz. Darām, ko varam.”

Manifestā, kuru iespējams parakstīt, aicinot nebūvēt Okupācijas muzeja piebūvi, atzīmēts, ka Okupācijas muzeja ēka kopā ar citām būvēm veido tādu objektu virkni, kas simbolizē Latvijas valsts centienus un ciešanas visā tās simts gadu pastāvēšanas laikā. Šīs vietas ir deportāciju piemiņas vieta Torņakalnā, Uzvaras monuments, Gaismas pils, Okupācijas muzejs, Brīvības piemineklis, Brīvības iela un Stūra māja. Manifesta autori ir pārliecināti, ka, ja tās noklusētu vai pārveidotu, tā būtu faktu sagrozīšana un pat nācijas vēstures noliegšana. “Pieprasām sakopt un saglabāt Latvijas Okupācijas muzeja ēku esošajā veidolā. Pārbūvēta un pārdēvēta, tā zaudētu arhitektūras vērtību un savas sūtības simbolisko svaru. Tā saucamais Nākotnes nams – baltā piebūve – ir formāls un viltots simbols,” norādīts manifestā.

Manifests aicina vienotā Okupācijas muzeja attīstības koncepcijā iekļaut Stūra māju, kas ar savu emocionālo slodzi ir izmantojama okupācijas mantojuma izstādīšanas, dokumentēšanas un pētniecības mērķiem. Atzīmēts, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā sabiedrība ar milzu interesi šo ēkas statusu un izmantojumu jau pieņēma.

Parakstīt manifestu iespējams Zaigas Gailes birojā, Žaņa Lipkes memoriālā un drīzumā, iespējams, arī fonda “Mākslai vajag telpu” “Vasaras mājā”, Kalnciema ielā 36/38.
Kā ziņots, 30.jūnijā valdība atkārtoti pauda atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijas turpināšanai. Šajā pašā dienā notika arhitektu diskusija par Okupācijas muzeja nākotni, kurā izcēlās asa viedokļu apmaiņa

Gaile uzsvēra, ka Okupācijas muzeja piebūve “Nākotnes nams” sastāv no birojiem, krātuvēm un koridoriem. “300 kvadrātmetri atvēlēti birojiem, 300 kvadrātmetri krātuvēm un vēl 485 kvadrātmetri koridoriem,” skaidroja arhitekte, norādot, ka piebūves projekts ir neracionāli izvietots. Gaile uzskata, ka muzeja vajadzības varētu īstenot, arī nebūvējot piebūvi. Viņasprāt, jaunā piebūve ir nevis muzeja attīstība, bet birokratizācija. Atvainojoties par argumenta aizvešanu līdz absurdam, Gaile norādīja, ka valsts naudu nevajadzētu izniekot piebūvei, jo par to varētu uzbūvēt bērnudārzu. Pēc tam, kad kolēģi kritizēja viņas pausto, Gaile diskusiju pameta.

Kā ziņots, 20 arhitekti iebilst pret Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu. Vēstuli, kurā tiek rosināts neveikt muzeja rekonstrukciju, parakstījuši tādi profesionāļi kā Gaile, Aldis Sīlis, Uldis Lukševics un citi. Arhitekti uzsver, ka bijusī Sarkano strēlnieku muzeja ēka atstājama kā modernisma arhitektūras piemineklis, bet Okupācijas muzeja pārbūvei domātie līdzekļi jānovirza Stūra mājai. Arhitekti savus viedokļus pauduši ne vien Latvijas sabiedrībā, bet arī izplatījuši ārzemēs – starptautiskajā modernās arhitektūras tīmekļa vietnē “www.docomomo.com”.

Vēl cita arhitektu-pilsētbūvnieku grupa lūgusi kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) ēku atzīt par aizsargājamu kultūras pieminekli. Melbārde uzsvērusi, ka Okupācijas muzeja nozīmi ietekmē tā saturs un sabiedrībai sniegtie pakalpojumi, nevis tā arhitektūra. Viņa arī norādījusi, ka ēkas piebūve neapdraud Rīgas vēsturisko centru kā UNESCO Pasaules mantojumu. Tāpat Okupācijas muzeja biedrība iebilst, norādot, ka rekonstrukcijas projekta apturēšana varētu apdraudēt muzeja darbību. Muzeja biedrības pārstāvji uzsver, ka, apturot projektu, tiktu pazaudēts ne tikai jau ieguldītais darbs un līdzekļi, bet arī padarīta neefektīva muzeja darbība, kas jaunajos ģeopolitiskajos apstākļos ir nozīmīga Latvijas un ārvalstu sabiedrības informēšanai par vēstures notikumiem.

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma (V) apliecinājusi, ka valdība lēmumu par Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu nemainīs. Arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pauduši, ka Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Es atvainojos,bet Latvijā bijuši,IR un būs tik daudz neliešu,morālu kropļu,nodevēju,koloborantu un politiski ētisku prostitūtu,ka kārtejā SĪLGAILES banda nav izņēmums.Zaigai ievajadzējies bērnu dārzs uz Gulaga kauliem.Neļaujat Zaiga šķiest naudu pagaidu kārtējam “uzvaras”monstram Zolitūdē.Nekas jau nenotiks pa tiem pāris gadiem līdz īstajam.MĒS latvieši to ķēmu Trņkalnā gaidījām vismaz 50 gadus!!Un sagaidījām kaut ko tik kroplu,stulbu,nepiemērotu ,ka būtu jālūdz čečeniem tur padarboties.Zaiga,ko jums sovjeti piesolīja par Birkerta projekta noniecināšanu?Ne jau mūžīgi RD tupēs okupants Ušaks ar SC !!
  Droši ka cenzēsiet pēc Stepaņenko murgiem.

 2. Zaigas ģimenei nauda aptrūkusies , ,jo aiz tā OM , ir paredzēts celt lielu viesnīcu un Zaigas ģimene ir projekta autors! Sīlis ar Jūli jau ir Jūrmalu piecēluši ar dzīvokļiem priekš iebraucējiem un trako ,lai atļaujas var tirgot krieviem , vecais Gaiļu Māris arī ir viens no tiem bļāvējiem …ka latviešiem būs laba dzīve – varēs strādāt par apkopējām , auklēm, dārzniekiem pie iebraucējiem no ārzemēm , tāda ir viņu politika , pataisīt mūs par pakalpiņiem!

 3. letiņš, vienkārši letiņš Atbildēt

  Ja man būtu teikšana, es OM ar visu apkalpi pārceltu uz Stūramāju, KASTI nojauktu un turpinātu atjaunot Rātslaukuma vēsturisko veidolu. Man OM ideja šķiet mazohistiska, bet termins Nākotnes nams liek domāt, ka okupācija atkārtosies. Bet man jau nav teikšanas …

 4. Zaiga pret Birkertu!!!! Nav par augstu uzlekusi!? Pēc būtības piekrītu piebūvei- Stabu iela filiāle…
  Bet ja man dotu iespēju, muzeju nojauktu un uzceltu turpat no jauna, bet paralēli ielai. Tad sanāktu liels laukums pasākumiem (atslogojot Doma laukumu) un muzejs arī būt tur pat- Vecrīgā.

 5. Kur bija klaigātāja Gaile, kad plānoja jaukt nost skaistāko tā laika ēku Daugavas krastos un būvēt bibliotēkas stikla monstru? Varēja saglabāt veco skaito ēku, restaurēt un blakus piebūvēt jauno bibliotēkas ēku (protams ne tik murgainu kā sanācis) ar mazāku skaitu konferenču zāļu, bez “Bibliotēku attīstības institūta”. Lai gājējiem nav jāspraucas gar auto straumēm un ievedod garāmgājējus it kā bibliotēkā, varēja izveidot gājēju ielu kā u/v “Centrs”.
  Bet Okupācijas muzejam telpas vajag, tam jābūt tur pat un piebūve ir harmoniska tumšā un gaišā apvienojums. Stabu ielā jābūt filiālei.

 6. Piebūvei jābūt!

 7. Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina!

 8. Es parakstos. Muzejam ir vieta Stabu ielas namā.

 9. Protams, vai tad var salīdzināt latviešu ciešanas ar Lipkes nozīmīgo veikumu. Zem tā manifesta parakstus vislabāk meklēt aiz Zilupes. Noteikti būs liela atsauciba.

 10. Vispirms PSRS laika arhitekti saskaitiet cik daudz MURGU Jūs esat jau saprojektējuši? Kauns skatīties!

 11. kur var parakstīties PAR piebūvi? Zaigai plāns dabūt latviešiem nozīmīgas vēstures liecības prom no centra, Vislabāk uz Koknesi, bet var arī uz Stabu ielu.

Draugiem Facebook Twitter Google+