×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2016
Drukāt

Arhitekts: Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts ir arhitektoniska muļķība (27)

Foto: Ilze PētersoneFoto: Ilze Pētersone

Profesors Jānis Krastiņš.

Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts, kurā paredzēta arī piebūves “Nākotnes Nams” celšana, ir arhitektoniska muļķība, aģentūrai BNS teica arhitekts, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras vēstures un teorijas katedras vadītājs Jānis Krastiņš.

“[Gunāra] Birkerta projekts ir arhitektonisks pārpratums, arhitektoniska muļķība, bet kādi ir ieņēmuši galvā, ka to ir radījis ģēnijs. Tiek predeterminēti pieņemts, ka šī projekta autors ir ģēnijs. Viņš ir piedāvājis absolūti diletantisku risinājumu, kas ir kaitīgs Rīgai, muzeja kā tāda idejai un izslēdz Vecrīgas sakārtošanu, un iznīcina esošo, jau par kultūras vērtību atzītas celtnes daļas,” norādīja Krastiņš. Viņš piemetināja, ka ir cilvēki, kas šo “dilentatisko projektu ar jebkuriem paņēmieniem mēģina izdzīt cauri”.

Pēc Krastiņa domām, grozījumi Okupācijas muzeja likumā, Rīgas pilsētas būvvaldes pildītās funkcijas nododot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), ir “absolūts nonsenss, jo pilsētai ir jāattīstās pēc pilsētas attīstības plāna”. Arhitekts norādīja, ka, attīstot pilsētu un veicot būvdarbus, ir jāņem vērā vietējais normatīvs. “Izņemt no konteksta vienu gabaliņu ārā, ka ar to nodarbojas cita institūcija. Tas ir absolūts nonsenss, kur nu vēl pilsētas vēsturiskā centra pašā sirdī. [Paredzot], ka šai ēkai ir jāattīstās pēc kaut kādiem citiem noteikumiem, nevis pēc vēsturiskām likumsakarībām, nu, tā ir vienkārši bezatbildība. Citādi to nevar nosaukt. Tā nevar lietas attīstīt. Ja ir viena kaut kāda sistēma, tad tā ir jāievēro. Nevar mainīt spēles noteikumus, spēles laikā,” norādīja Krastiņš.

Arhitekts norādīja, ka to varētu salīdzināt ar cilvēka iekšējo orgānu ķirurģisko operāciju, kuru veic pediatrs, zobārsts vai psihologs. Pēc Krastiņa teiktā, ja VARAM arī nodarbojas ar būvniecības jautājumiem Latvijā, tas nenozīmē, ka konkrētos pilsētas attīstības plānos viņi no malas var jaukties iekšā.

Eksperts gan atzina, ka pilsētas attīstības plāns ir kaitīgs Rīgai. “Pašreizējais attīstības plāns ir maigi sakot diskutabls atšķirībā no tā, kas darbojās līdz 2005.gadam. Viņš ir diezgan kaitīgs Rīgai. Tas nav attīstības plāns. Tas drīzāk ir kādu ieinteresētu personu biznesa plāns. Bet tas ir vietējais normatīvs, kas ir jāņem vērā, attīstot pilsētu,” teica Krastiņš. Viņaprāt, veicot grozījumus Okupācijas muzeja likumā, “kādi cilvēki mēģina it kā šķietami likumīgi apiet likumu”.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas būvvalde nav izsniegusi būvatļauju Okupācijas muzeja rekonstrukcijai, tai skaitā piebūves “Nākotnes nams” celtniecībai. Būvvaldes lēmumu neatcēla arī Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, nododot būvvaldei atkārtoti vērtēt muzeja rekonstrukcijas ieceri. Valsts nekustamo īpašumu pārvaldītājs “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) apsver šo departamenta lēmumu pārsūdzēt tiesā, ja tas būs iespējams.

Paralēli Saeimā tiek virzīti grozījumi Okupācijas muzeja likumā ar mērķi piešķirt muzejam nacionālā interešu objekta statusu, lai turpmāk nerastos šķēršļi muzeja rekonstrukcijas gaitā. Likumprojektā atbalstīti deputāta Ritvara Jansona (NA) priekšlikums, kas paredz, ka par rekonstrukcijas būvniecības procesa kontroli un tiesiskumu atbildīgā institūcija līdz būvniecības sākumam ir VARAM , bet pēc – Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).

Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts, kura autors ir arhitekts Gunārs Birkerts, ietver ēkas Latviešu strēlnieku laukumā pārbūvi, tajā skaitā jaunas piebūves “Nākotnes nama” būvniecību, un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Šito Krastiņu ar steigu jālaiž pensijā, jo ekskomunisti nevar ciest, ka viņiem degungalā izrāda komunistu
  briesmu darbus Latvijā. Šī pļāpāšana par vēsturiskām likumsakarībām jau pietiekoši skaidri demonstrē
  viņa pārliecību. Bet neko darīt, rokas par īsām, jo padomju plānveida arhitektūra Rīgā ir noiets etaps un “Nākotnes nams” būs. Tā gan ir liela muļķība, ka šādi “ģēniji” Krastiņa personā vēl maisās pa Latvijas augstskolām.

 2. Tu jau pietiekoši esi smadzenes kustinājis okupācijas laikā, ceļot “gaišo rītdienu”, tagad vari paklusēt, jo taviem iebildumiem ir pelējuma smaka. Sevi esi labi atmaskojis, stāstot, ka Okupācijas muzejs Latvijā esot svētās govs statusā. Lūk, kur tas suns aprakts, ne jau arhitektūrā, bet nepatikā, ka tiek atmaskoti
  komunistu noziegumi!

 3. Garā neveseli ir vakardienas funkcionāri un okupantu pakalpiņi, kas tagad sacēluši troksni ap Okupācijas muzeju, izspēlējot arhitektūras kārti. Un šie piesauktie epiteti arī ir labi pazīstami un dzirdēti. Labi, ka vairs nevari kādu ar citādu viedokli iespundēt psihiatriskajā iestādē (“garīgi neveselos” uz psihušku, citādi domājošos uz Gulagu) vai aizsūtīt uz Sibīriju. Tieši šo noziegumu dēļ jau Okupācijas muzejs arī pastāv!
  Protams, ka tev un krastiņiem ir pavisam cita izpratne un patiesība par vakardienu, tas nu ir pilnīgi skaidrs. Bet jūsu laiks, par laimi, ir pagājis!

  • Nav runa par okupācijas muzeja nepieciešamību, bet veidu, kā lietas tiek bīdītas. Vcrīga, kā UNESCO mantojums jau tā 21. gadsimta laikā pamatīgi “pietaisīta” un viss, kas tur arī tagad notiek, ir dažu alkatīgu tipu virzītas rebes. Okupācijas muzeji ir arī citās zemēs (piem. Dānijā), bet tur tas nav svētās govs statusā. Un neesmu ne SC, ne kremlins, bet jālūkojas, ka pagātnes sāpes nav nākotnes mērķis. Līdzībai, ko viens ārzemnieks izteica – jūs 20. gs. sākumā ieguvāt brīvību un tīulīt pat Brīvībai un Tēvzemei uzcēlāt pieminekli…. pēc tam brīnieties, kas ar Jums notiek. Varbūt var pakustināt vietu, kur jābūt smadzenēm, un padomāt, par ko ir runa.

 4. Patiesību saka Krastiņa k-gs. Tikai garā nevesels var piedāvāt nākotni būvēt uz okupācijas bāzes! Kā vispāt kaut kas tāds var ienākt prātā, un kas ir tie, kas to atbalsta!

 5. Tātad Krastiņš drīkst uzbrukt un apsaukāt citus, lietojot komunistu iecienīto leksiku, kā – diletants,
  arhitektoniska muļķība, ģēnijs, u.c., lai publiski pazemotu savu amata brāli, bet ja kāds iebilst pret to, tad tas uzreiz ir trollis vai trollings? Vai Birkerta kungs arī tā dara? Uzskatu, ka tieši viņš domā ar savu galvu un tā nedara, jo acīmredzot, šajā dialogā nevis arhitektūra, bet ” tirgus sievu” līmenis ir tieši Krastiņa stiprā puse. Tautas valodā tā ir prasta lamāšanās profesora līmenī, bet lamāties sāk tad, ja pietrūkst argumentu. Lai kā andriem un krastiņiem nepatīk, Okupācijas muzejs bija un būs tur, kur viņš ir – Vecrīgā, lai atgādinātu tūristiem un arhitektūras mīļiem par latviešu tautas traģisko vēsturi. Jo šinī gadījumā (un ne tikai) saturs ir daudz svarīgāks par ārējo formu.

  • nu gluži jau tirgussievas līmenis nav gan Atbildēt

   Krastiņš lietas sauc īstajos vārdos, tā tieši un latviski. starp citu izņemot ieintresētos kā Nāgelu, un vesalu strīpu politiķu, kas veido urāpatriotisma kampaņu ap šo slotu skapi pie okupācijas muzeja, citu aizstāvju šim projektam nav. nev gadijies dzirdet/lasit neviena arhitekta slavinošu rakstu par šo tēmu. nu kaut vai neitrālu vērtejumu ka tas butu labi vai kaut vai normāli. toties pret ir izteikušies visu iespejamo kalibru arhitekti. bet pret netiek pieņemts, to uzreiz pieraksta ka ir pret muzeju, ka to grib slēgt…. kaut neviens par to pat neieminas. viss ir plikas politiskas un mantiskas spēlites piesegtas ar pseidopatriotismu un skaļiem saukļiem un protams projektēt’ja ģeniālismu. kaut visi redzam ka gaismas pils ir briesmigs klucis pilsetas ainavā ne tuvu kā projekta skicēs, un nepārtraukti mazgājama parbargu naudu. tāpat baltā piebūve vienmer bus dzelena/pelēka, notecējusi un katru gadu jāuzfrišina kas ar naudu maksās……

 6. Pēc komentāriem spriežot, spilgtāk skaidrs, kas ir trollings: samesties kopā un apēst to, kas domā ar savu galvu. Nav pirmā reize, kad mēslu kanonāde aizstāj sarunu. Jānis liekas sevišķi skaists no vaiga, ja tik augstprātīgi uzbrucis Krastiņa sejai.
  Tas notiek tad, kad nekā nav ko likt pretī ARGUMENTAM.
  Nav pirmā reize arī tur, kur apakšā ir alkatība, kur par neliešu (naudas rausēju) pēdējo patvērumu noangažēts “nacionālais patriotisms”…

  • nu pareizi, Andrjok, – tev savu žulti vairs nav ko saudzēt…! Kad visā Eiropā pie varas nāks nacionālisti, tad būs par vēlu! Bet – viņi jau nāk….

 7. visi šie revanšistiskie “arhitekti” var tikai pasteidzināt savu aiziešanu politiskā nebūtībā…Un lai viņiem veicas!

 8. .., jāsaka, ka viņš pats ir pilnīgs nonsenss RTU Arhitektūras vēstures katedrā un šim padomju laika produktam jau sen bija laiks iet pensijā. Viņš Birkertu nosauc par diletantu arhitektūrā, bet kas ir viņš pats? Cik pasaules mēroga projektus viņš ir izstrādājis un realizējis? Pēc savas leksikas viņš atgādina kompartijas 1. sekretāru, kurš parasti audzināja tos, kuriem bija savs, neatkarīgs skatiens uz lietām, uzskatīja viņus par muļķiem un publiski noķengāja. Tieši tā viņš arī uzvedas, tāpēc brīnos, ka šādi “kadri” vēl māca studentus un turpina potēt viņiem savu vienīgo, pareizo viedokli.

 9. krastiņa norējejs te viens pats un ar personibas dubultošanos slimo. pats ar sevi diskutē , izgāž žulti un pie.. tik komentārus. nevar īsti saprast vai personigs naids pret autoru, vie vienkārši lec no biksēm ārā ka nāgelam nepiekrīt un iesaka nebuvet to slotu skapi

 10. tiesi TA KRASTINA KUNGS-pilniba piekritu- pietiek jau ar birketa meslu cupu – kas izmaksa miljonus- / pietiek ar pazemojumu- lietuvisu/ krievu gaumes- euro remonta izpratni- valsts makslas muzejaa/// visam ir vieta stabu ielaa/

 11. Un, savukārt, Latvijas okupācija ir politiska muļķība, un deportācijas ir sadzīviskas muļķības, un vislabāk ir sēdēt arhitektūras katedrā , notiesājot sievas līdzdotās brokastmaizītes, un pa reizei gudri publiski papurkšķināt, lai studenti redz, ka docents tūlīt atradīs naudu Vecrīgas totālai pārbūvei pēc grieķu-romiešu arhitektūras klasikas koncepcijām.

 12. Krastiņa kungs jau aizmirsis, kā reiz mainīja spēles noteikumus, kad no RTU ēkas norāva plāksni ar Pelšes vārdu?

 13. RTU iemetusies PSRS smaka.

 14. Laikam jau Krastiņš pats to “vietējo normatīvu” samurgojis un tagad plēš spalvas no pakaļas laukā ?

 15. VARAM? nevaram ... Atbildēt

  Kvēlie streļķiem atņemtā ARHITEKTŪRAS PIEMINEKĻA aizstāvji – pavērtējiet taču reiz uz to kasti ar redzīgu un politikas neaizlietu aci! Pašlaik muzeja ēka izskatās pēc Melngalvju nama būvlaukumā celtnieku atstāta gružu konteinera. Un nedz PIEKABE, nedz svētvietas statuss vai pat pilnīgs zeltījums to spēs uzlabot …

 16. muļķim jau viss liekas muļķīgs, ko nav pats samačkājis !!

 17. Vai Krastiņa kungs varētu nosaukt, cik un kādas starptautiski atzītas, augsti vērtētas sabiedriski nozīmīgas ēkas ir projektējis viņš pats? Vai nebūtu par “stipru” teikts, nodēvējot cien. Birkarta kungu par diletantu?

 18. Ko tad orākuls pats uzprojektējis? Kādas balvas arhitektūrā saņēmis?
  Kādos žurnālos to atrast?
  Vai tik nav vien vecs lūzeris?

Draugiem Facebook Twitter Google+