×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. jūlijs, 2012
Drukāt

Arī bāreņi grib mācīties

students13

Esmu bārene. Mācos universitātē 3. kursā. Pagājušā gada decembrī palika 24 gadi – pensiju un apliecību sociālo garantiju nodrošināšanai man vairs neizsniedz. Lai es saglabātu budžeta vietu, universitātē pieprasa uzrādīt bāreņa statusu apliecinošu dokumentu, bet man jau tādu vairs neizsniedz…

Universitātes darbinieki apgalvo, ka es savu budžeta vietu esmu zaudējusi. Bet man ir palicis tikai pēdējais studiju kurss. Dzīvoju pie vecmāmiņas, naudas mums nav daudz. Vai tiešām universitātei ir tiesības mani atbrīvot no budžeta vietas? Vai man vairs nesaglabājas nekādas priekšrocības? Studiju līgumā nekas par to nebija teikts, iepriekš neviens nebrīdināja. Vai man nesaglabājas budžeta vieta līdz bakalaura iegūšanai? 
Gunita

 

Diemžēl apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai, ko izsniedz atbilstoši Ministru kabineta “Noteikumu par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās” 7. punktam, patiesībā jau nenodrošina bāreņa vai bez vecāku gādības palikuša bērna statusu.

Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta speciāliste Baiba Abersone skaidro, ka šādas apliecības vienīgā funkcija ir ļaut bērnam izmantot braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā. Jā, ikdienā gan ir iegājies, ka iestādes, lai apliecinātu bāreņa vai bez vecāku gādības palikuša bērna statusu, parasti lūdz uzrādīt tieši apliecību. Tas ir ērtāk gan pakalpojuma sniedzējam, gan pašam bērnam. Tomēr bāreņa vai bez vecāku gādības palikuša bērna statusu pamato nevis šī apliecība, bet gan bāriņtiesas pieņemtais lēmums.

 

Lai apliecinātu bāreņa statusu, kas nebeidzas, sasniedzot 24 gadu vecumu, bet gan paliek uz visu mūžu, ir jāvēršas tās pašvaldības bāriņtiesā, kura ir pieņēmusi lēmumu par ārpusģimenes aprūpi, un jālūdz izsniegt īsto šo statusu apliecinošo dokumentu – izziņu, lēmuma kopiju, izrakstu vai norakstu.

 

Taču jāņem arī vērā, ka “Bērnu tiesību aizsardzības likuma” 43. panta otrajā daļā ir teikts, ka tiesības uz neizmantotajām sociālajām garantijām ir bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam tikai līdz 24 gadu vecumam. Pēc šī vecuma sasniegšanas tātad varar saņemt atvieglojumus vienīgi tad, ja universitāte (šajā gadījumā – Liepājas Universitāte) šādu iespēju paredz, jo normatīvie akti neuzliek tai par pienākumu šādu palīdzību obligāti sniegt.

Ja tomēr neizdodas palikt valsts budžeta apmaksātā studiju vietā, varat doties arī uz savas deklarētās dzīvesvietas sociālo dienestu, lai lūgtu palīdzību problēmas risināšanā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+