×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2016
Drukāt

Arī bijušais Lietuvas Futbola federācijas boss apsūdzēts līdzekļu slēpšanā Panamā

nauda-futbolbumba

Arī bijušais Lietuvas Futbola federācijas (LFF) prezidents Ļutaurs Varanavičs savus finanšu līdzekļus slēpis ar Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” palīdzību, liecina portāla “15min.lt” pētījums.

Varanavičs ilgu laiku bija viens no svarīgākajiem cilvēkiem Lietuvas futbolā un panāca, lai pirms ievēlēšanas Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) prezidenta amatā valsti apmeklē franču futbola leģenda Mišels Platinī, kurš pats pašlaik jau ir diskvalificēts no pasaules futbola.

Atklātībā nonākušie Panamas dokumenti atklājuši, ka Varanavičs darbojies Šveices uzņēmumā, kas pārvalda Viļņas Koncertu un Sporta pili. Turklāt “Mossack Fonseca” dati liecina par vienošanos starp LFF vadītāja ēnu biznesu un bankrotējušās Lietuvas “Ūkio bankas” bijušo vadītāju Vladimiru Romanovu. Piemēram, Sporta pils pārņemšana par vairākiem miljoniem litu. Tāpat esot pierādījumi, ka Varanavičam, esot LFF prezidenta amatā, bija izveidots konts ofšora uzņēmumam Šveices bankā. Tomēr viņš negaidīti palūdza kontu slēgt un naudu pārskaitīt citur.

Pats Varanavičs atzinis sakarus ar Panamas dokumentos minēto uzņēmumu un apstiprinājis lielāko daļu no publicētās informācijas. Tomēr bijušais LFF vadītājs apgalvo, ka nav bijis faktiskais Sporta pils īpašnieks un nav saņēmis miljonus par šo īpašumu.

Laikā, kad Lietuvas futbolā dominēja Romanova klubs “Kaunas”, bet Varanavičs bija LFF prezidents, abi biznesmeņi bija cieši saistīti, ko arī neslēpa. Tagad “Mossack Fonseca” dati liecina, ka Romanova impērija slēpti finansēja Varanaviča ofšora struktūru. Kaut oficiālajā “Pallas First Investments S.A.” akciju sertifikātā, kas atrodas “Mossack Fonseca” korespondencē, uzņēmuma vadītājs nav norādīts, citi publiskotie dokumenti liecina, ka Varanavičs bija patiesais uzņēmuma īpašnieks no tā pirmsākumiem līdz pat likvidācijai.

Dokumentos pieminētās “Pallas First Investments S.A.” naudas plūsmas aizsākās tieši Romanova impērijā – “Mossack Fonseca” dati liecina, ka Varanaviča ofšora uzņēmumu finansēja “Ūkio bankas” investīciju grupas (ŪBIG) daļa Bosnijas un Hercogovinas banka “Balkan Investment Bank”. “Mossack Fonseca” dokumentos ir trīs 2003.gadā noslēgti līgumi starp šo banku un “Pallas First Investments S.A.”, kurus parakstījis ēnu biznesa oficiālais direktors Varanavičs.

Tāpat secināts, ka Varanavičs varētu būt patiesais Viļņas Koncertu un Sporta pils īpašnieks. Šī būve ir daļa no kompleksa, ko galvaspilsētas centrā pārvaldīja Romanova ŪBIG. “Mossack Fonseca” dokumenti liecina, ka ŪBIG rokās, iespējams, tas nonāca caur starpnieku Varanaviču. Starp portāla “15min” atrastajiem dokumentiem ir trasta līgums starp Varanaviča uzņēmumu “Pallas First Investments S.A.” un Šveicē reģistrēto uzņēmumu “Cofis Compagnie Fiduciaire S.A.”. Ar šo līgumu Šveices uzņēmums apņēmies Varanaviča biznesa labā iegādāties īpašumu, ko pārvaldīja biedrība Viļņas Koncertu un Sporta pils. Tiek norādīts arī pats īpašums Sporta pils, kā arī citi objekti, ieskaitot tiesības uz zemes nomu. Šveices uzņēmums apņemas darījumu veikt savā vārdā, bet no “Pallas First Investments S.A.” līdzekļiem.

Turpinājumā dažus gadus Varanaviča ofšora uzņēmums ievērojamas darbības neveica, vai arī “Mossack Fonseca” dati neietver informāciju par visiem finanšu darījumiem. Savukārt 2009.gadā pats LFF vadītājs sācis savas naudas pārvietošanu. Vēstulē vienas no lielākajām Eiropas bankām “Societe Generale” filiālei Šveicē “SG Private Banking (Suisse)” Varanavičs atzinis, ka ir kontu faktiskais īpašnieks un lūdzis naudu pārcelt uz kontu bankā “Ūkio bankas”. Tāpat dokumenta augšā parādās LFF rekvizīti.

Tieši 2009.gada pavasarī šķīrās bijušo kolēģu Romanova un Varanaviča ceļi. Nesaņemot koncesijas savam pārvaldītajam “Kaunas” klubam, pretrunīgas reputācijas apvītais uzņēmējs sāka atklātu karu ar LFF. Toreiz “Ūkio bankas” vadītājs medijos apvainoja Varanaviču un tā brīža LFF ģenerāldirektoru Juļu Kvedaru nelegālu sacensību rīkošanā un valsts futbola sagraušanā. Tolaik Varanavičs atteicās no “Ūkio bankas” padomes priekšsēdētāja pienākumiem, kā arī pārtrauca sakarus ar Romanovu.

Pats Varanavičs tagad atzīst savu saistību ar uzņēmumu, bet apgalvo, ka nav redzējis miljonus no Romanova impērijas un slēpto uzņēmumu nav izmantojis, lai izvairītos no nodokļiem.

“Nekad neesmu bijis šī uzņēmuma (“Pallas First Investments”) īpašnieks. Biju uzņēmuma direktors. Ne direktors tādā ziņā, bet atbildīgā persona par uzņēmumu. Bet ne ieņēmumus, ne izmaksas es šajā uzņēmumā neesmu saņēmis. Neko nezinu par to,” izteicies Varanavičs, nesakot arī, vai tas piederēja Romanovam. “Šis uzņēmums bija savā veidā daļa no darījuma struktūras, kurā bija daudz uzņēmumu. Un šis bija viens no tiem uzņēmumiem.”

Varanavičs LFF vadīja divpadsmit gadus, no 2000. līdz 2012.gadam, līdz viņu LFF vadītāja krēslā nomainīja Kvedars, kurš pats ticis apsūdzēts par nelikumīgu līdzekļu piesavināšanos. Savukārt šī gada sākumā LFF prezidenta amatu pārņēma Edvīns Eimonts.

Jau ziņots, ka no Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm. Dokumenti par slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Panamā bāzētajai firmai ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.

“Panamas dokumentos” atrodami pazīstami Latvijas cilvēku vārdi, tostarp Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, uzņēmējs Ainārs Gulbis un viņa dēls tenisists Ernests Gulbis, lidsabiedrības “airBaltic” jaunais investors, vācu uzņēmējs Ralfs Dīters Montāgs-Girmess, ēdināšanas uzņēmuma “Lido” dibinātājs Gunārs Ķirsons un citi, vēsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+