×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
10. novembris, 2017
Drukāt

Jānis Grasis: Arī doktoriem būtu jāpalasa Satversmes preambula! (6)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Kikboksers Zaurs Džavadovs

Labprāt paužu savu viedokli par aktuāliem sabiedriski politiskiem jautājumiem, tomēr aizņemtības dēļ nesanāk tik bieži uzrakstīt. Tomēr šī gada pirmdiena, 30. oktobris, neatstāja mani vienaldzīgu. Emocijas radīja divi cilvēki, Latvijas pilsoņi, kas pēc etniskās izcelsmes nav latvieši: viens krievs, otrs azerbaidžānis. Lai arī pēc emocionālās būtības krievi it kā ir tuvāki latviešiem, tomēr tieši krievs radīja negatīvas emocijas, savukārt ekspresīvais azerbaidžānis tikai pozitīvas jūtas.

Runa ir par bijušo Saeimas deputātu un ministru (izglītības un zinātnes) Vjačeslavu Dombrovski un Zauru Džavadovu – pasaules čempionu kikboksā. Atzīšos, neesmu nekāds kikboksa fans, tāpēc par Zauru līdz minētajai pirmdienai neko iepriekš nebiju dzirdējis. Tomēr raidījumā “Sporta studija”, kurā tika intervēts Zaurs Džavadovs, uzzināju par šo Latvijas pilsoni. Zaurs ir dzimis Rīgā azerbaidžāņu ģimenē, lieliski runā latviešu valodā un ir Latvijas patriots. Intervijā viņš atklāja, ka viņam ir bijuši piedāvājumi pārstāvēt Azerbaidžānu starptautiskajā arēnā (pieļauju, ka Azerbaidžāna ar saviem naftas resursiem varētu piedāvāt daudz lielāku finansiālu atbalstu nekā Latvija), tomēr viņš atteicies. Nedaudz savā valodā pārfrāzējot intervijā Zaura teikto, lai arī pēc izskata un bārdas viņš ir vairāk līdzīgs azerbaidžānim, tomēr mentāli viņš ir latvietis. Prieks par šādiem Latvijas pilsoņiem, kas ir integrējušies Latvijā un rāda priekšzīmi citiem, kas iebrauc vai jau sen ir iebraukuši uz dzīvi Latvijā.

Savukārt Vjačeslavs Dombrovskis vienkārši pārsteidza ar savu publikāciju portālā “Delfi” par izmaiņām Latvijas izglītības sistēmā. Vai tiešām cilvēks ar doktora grādu nekad nav lasījis Satversmes preambulu un neatšķir nacionālu valsti no multinacionālas valsts? Runa ir par ideju vidusskolā pāriet uz apmācībām angļu valodā. Kā piemērs tiek minēta Singapūra… Singapūra ir Singapūra, tā nav nacionāla Eiropas valsts. Atskaitot Lielbritāniju un Īriju, es nezinu nevienu sevi cienošu nacionālu valsti Eiropā, kas gribētu pāriet uz apmācību vidusskolā tikai angļu valodā. Man nav iebildumu, ņemot vērā angļu valodu kā dominējošo globālo valodu pasaulē, ja vidusskolās parādītos mācību priekšmeti, kas tiktu pasniegti šajā valodā. Taču Latvija ir vienīgā saliņa uz zemeslodes, kur var attīstīt un saglabāt latviešu valodu. Atsaukšanās uz pieredzi ar Starptautisko bakalaurātu Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā ir pilnīgi nevietā. Starptautiskais bakalaurāts ir papildu iespēja tiem, kas vēlas turpināt izglītību anglosakšu valstīs, un tā nav pamatizglītība vidusskolas līmenī. Turklāt par šī diploma iegūšanu skolēnu vecāki vēl papildus piemaksā pieklājīgu naudas summu.

Laikam jau taisnība Ilzei Kuzminai: bijušā ministra maska krīt (skatīt rakstu “Latvijas Avīzē” 3. novembrī). Katrā ziņā Vjačeslava Dombrovska kompetence un reputācija manās acīs ir ļoti nokritusies.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Manās acīs Vjačeslava Dombrovska,kā ekonomista reputācija sāka kristies jau tad,kad viņš ieteica aplikt ar ienākuma nodokli pensijas virs 180 latiem! Un nokrita līdz nullei,kad viņš ierosināja atcelt samazinātās PVN likmes,nevis samazināt tās vēl vairāk-līdz Singapūras 7%!
  Cita starpā,neaizmirsīsim arī to,ka Singapūru,apmēram vienādās proporcijās,atšķirībā no Latvijas,apdzīvo malajieši,ķīnieši un indieši! Drīzāk jau Latvijā varētu ieviest Singapūrā pastāvošo veselības aprūpes sistēmu,kas skaitās viena no labākajām pasaulē! Bet par to gan Dombrovska kungs klusē. Žēl!

 2. Etot Janis, on viibshe kto takoj?! Nikoga ne slishal pro nego ranee.

 3. Lai vieglāk LV graut, savulaik aldermaņu kantoris VD iešķieba pilsonību…

  • Latvija būs latviska! Atbildēt

   Jā, VD ir par pilsoni naturalizējies civilokupants, kuram ir problēmas ar jauno identitāti un daudzi citi mazvērtības kompleksi. Viņš kā mūžīgais opozicionārs tagad grib būt “progresīvs” Latvijas angliskotājs, jo viņam kaut kas iepriekš ir traucējis iekļauties vai nu Latvijas latviskotāju (pie Dzintara iekš NA) vai Latvijas krieviskotāju (pie Ždanokas un Ušakova) pulkā. Un Vienotība (pirms sava norieta) bija un ir ne īsti latviska, ne īsti krieviska – tas arī VD nebija pieņemami.

 4. Lai vieglāk LV graut, savulaik aldermaņu kantoris VD iešķieba pilsonību…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+