×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Arī “Fitch” paaugstina Latvijas kredītreitingu uz “A-” līmeni

Foto: LETAFoto: LETA

Eiro banknotes.

Arī starptautiskā reitingu aģentūra “Fitch” paaugstinājusi Latvijas kredītreitingu – reitings ilgtermiņa saistībām vietējā un ārvalstu valūtā ir paaugstināts no “BBB+” uz “A-”. Nākotnes prognozes  vērtējums ir noteikts stabils, informē Finanšu ministrijā.

“Šis ir trešais Latvijas kredītreitinga paaugstinājums pēdējā mēneša laikā, kas ir augsts novērtējums mūsu valsts un visas sabiedrības panāktajam. “Fitch” savu lēmumu pamato ar Latvijas pozitīvo ekonomikas izaugsmi, labiem valsts finanšu rādītājiem un panākumiem publisko finanšu sakārtošanā,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi 2012.gadā “Fitch” prognozē 3,6%, bet 3,8% apmērā – 2015. gadā. Budžeta deficīts arī turpmāk sagaidāms zemā līmenī – vidēji 0,9% no IKP līdz 2016. gada beigām. Kā turpmāko ekonomiskās izaugsmes dzinējspēku aģentūra saskata valsts iekšējo pieprasījumu, privāto patēriņu un investīciju aktivitātes atlabšanu.

Aģentūra atzīst, ka reitingu stiprina pozitīvā valsts parāda dinamika. Valsts parāda līmenis ir zem vidējā “A” reitinga grupas valstu līmeņa, un tā samazināšanos prognozē arī turpmāk.

Banku sektors ir novērtēts kā stabils. Iestāšanās eirozonā ir mazinājusi valūtas risku un radījusi bankām papildus likviditātes iespējas.

Aģentūra norāda, ka tomēr Latvijai saglabājas ilgtermiņa izaicinājumi, galvenokārt, lai tuvinātu iedzīvotāju ienākumu līmeni līdz Eiropas Savienības valstu vidējam līmenim. Arī lielais ārējā parāda līmenis ir viens no trūkumiem, kaut arī tas mazinās un to lielākoties veido finanšu institūciju parādi mātes bankām.

Reitinga paaugstinājums varētu sekot, ja ekonomikas izaugsme turpinātos ilgākā laika periodā bez jaunu makroekonomikas  nelīdzsvarotību parādīšanās un pasliktinājuma valsts finansēs vai ārējā parāda līmenī. Reitingu var samazināt, ja ārējs šoks radīs nestabilitāti banku sistēmā, pasliktinās ekonomiskās izaugsmes, fiskālos, vai valsts parāda rādītājus.

No krīzes zemākā punkta aģentūras ir paaugstinājušas reitingu par sekojošiem līmeņiem: “Fitch” četras pakāpes; “S&P” piecas pakāpes; “Moody’s” – divas pakāpes.

Pēdējo reizi “A-” kredītreitinga līmeni “S&P” un “Fitch” Latvijai noteica 2007. gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+