×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. decembris, 2014
Drukāt

Juka Rislaki: Uzturēšanās ārzemēs nemaina visu cilvēku pasaules uzskatu (30)

Foto - Dainis BusmanisFoto - Dainis Busmanis

Juka Rislaki

Dažādas domas nāk prātā, kad vēroju manas agrākās dzīvesvietas tuvumā Kāpu ielā pacēlušos pili, kura piederot, kā runā, Krievijas bagātākajam cilvēkam. Šī ēka, protams, nav vienīgā savas sugas pārstāve; daudzviet pludmales tuvumā Jūrmalas kāpās sabūvētas stikla un betona kastes, kas atšķirībā no iepriekš minētās piepilda visu grunti. Lielvalsts turīgākajam cilvēkam, dabīgi, pienākas atbilstoša, plašāka apkārtējā teritorija.

Gribētos zināt, kā šie cilvēki te jutīsies – varbūt kā Jaunkrievijā, Novorosijā? Mani ukraiņu draugi stāsta, ka Jomas ielā viņi izraisījuši krievvalodīgo agresiju, jo runājuši ukrainiski.

Kādudien, kad (un ja) dzims jaunā demokrātiskā Krievija, arī latviešiem nāksies atbildēt uz neērtiem jautājumiem. Kāpēc krievu miljonārus uzaicināja izklaidēties un apmesties uz dzīvi Latvijā, kāpēc bankām un nekustamā īpašuma biznesam pievilināja netīros, ar korupciju iegūtos līdzekļus? Kādas morālas tiesības Latvijai un citām rietumvalstīm ir bāzt savā kabatā krievu nodokļu maksātājiem nozagto naudu, katru gadu desmitiem miljardu eiro? Vai naudu nāksies atdot? Starp citu, vai ir daudz tādu žurnālistu, kuru dzīvība Krievijā apdraudēta un kuri būtu ieguvuši patvērumu Latvijā? Un kā ar rakstniekiem un citiem kultūras darbiniekiem?

Nesaprotu divus argumentus, kurus dzird bieži:

1. Uzturēšanās atļauju pircēji Latvijā, iespējams, ir Putina pretinieki.

2. Tie krievi, kuri kādu laiku uzturējušies Rietumu demokrātiskās un tiesiskās valstīs, kļūst iecietīgāki, ar plašāku redzesloku un pēc atgriešanās Krievijā varētu mainīt dzimtenes virzību.

Daudzi Krievijas politikas pētnieki uzskata, ka šajā valstī mūsdienās pastāv kleptokrātija, citiem vārdiem sakot, uz zagšanu balstīta sabiedrība, ko vada antidemokrātiska grupa. Ja tā tiešām ir, tad kādā veidā, kaut teorētiski, Putina grupai nepiederošam iespējams saraust bagātību? Politoloģe Karena Daviša savā jaunajā grāmatā “Putin’s Klepto­cracy” raksta, ka dažādu līmeņu oligarhi un biznesmeņi, kuri nespēlēja pēc Putina noteikumiem, tika iznīcināti.

Otra argumenta sakarā var jautāt: kāpēc lai Krievijas sistēmu gribētu reformēt cilvēki, kuri bauda visas privilēģijas, ko elitei piederīgajiem piešķir pašreizējais stāvoklis valstī: studijas Rietumu labākajās augstskolās, kur semestra maksa ir desmitiem tūkstošu dolāru, lidojumi biznesa klasē uz savām “dāčām” Rivjērā un Floridā un tā tālāk? Turklāt daudzi no tiem, kuri studējuši Rietumos, nemaz nevēlas atgriezties Krievijā.

Par savu stratēģisko ienaidnieku Krievija noteikusi rietumvalstis. Tie paši vīri, kuri tagad savu karjeru balsta uz naidu pret Rietumiem, iemetuši savas sievas un bērnus tieši ienaidnieka apkampienos. Ārvalstu medijos var izlasīt, ka prezidenta Putina meita dzīvo Holandē (vai dzīvoja; Putins nav apstiprinājis šo ziņu). Ārlietu ministra Sergeja Lavrova meita studēja ASV labākajās augstskolās un lielāko daļu mūža dzīvojusi Ņujorkā. Atklājies, ka Valsts domes ētikas komisijas priekšsēdētājam Vladimiram Pehtinam Floridā pieder īpašumi divu miljonu dolāru vērtībā, par kuriem viņš klusējis; viņa bērni un mazbērni dzīvo ASV. Krievijas bērnu tiesību aizstāvja Pavela Astahova jaunākā atvase dzimusi Francijā, kur joprojām dzīvo viņa sieva un trīs bērni – villā kaut kur Nicas tuvumā. Krievijas dzelzceļu izpilddirektora Vladimira Jakuņina dēli dzīvo Londonā, un Rietumos mīt arī domes priekšsēdētāja vietnieka Sergeja Žeļezņaka un antihomoseksuālisma likuma “mātes” Jeļenas Mizuļinas bērni. Domes deputātes Irinas Rodņinas meita strādā par žurnālisti ASV; māte Krievijā ievietoja tviterī rasistisku karikatūru par Baraku Obamu.

Man nekas nav pret studēšanu ārzemēs, tieši otrādi. Esmu pats mācījies ārzemēs. Tomēr uzturēšanās ārzemēs automātiski nemaina visu cilvēku pasaules uzskatu. Ceru, ka Latvijas “oligarhu” bērni, ja viņi kādudien atgriezīsies dzimtenē, būs pārliecināti demokrātijas, vienlīdzības un tiesiskas valsts aizstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Tie Latvijas politiķi,kuri atbalstīja uzturēšanas atļauju tirgošanu ir Latvijas kauna un negoda traips ar šleseristiem priekšgalā. Nožēlojamie,alkatīgie latvieši! Mātei zemei no šādu cilvēciņu rīcības tiek nodarītas lielas sāpes. Tas nav piedodams.

 2. Škībus pamatus mūsu valsts mājai 90,gados ielika ar prezidenta Gunta Ulmaņa rociņām,kurš 1994.gadā padevīgi aizbrauca uz Maskavu un parakstīja attiecīgus papīrus,kas atļāva Latvija palikt demobilizētie PSRS armijas virsniekiem ar ģimenēm-no50-70 tūkstošiem skaitā. Precīzs skaitlis jau nav nekur pieejams. Bet Igauņu prezidents Meri spēja pateikt Nē šādai kolaborācijai. Mums nelaimējās ar pirmo prezidentu. Uzvārds jau bija tikai attiecīgu burtu salikums,tāpat kā šodien SC ir deputāti ar it kā latviskiem uzvārdiem,bet runa un rīcība ir īsti čekista Putina garā.
  Lūk, šie bijušie PSRS armijas virsnieki arī ir tā Krievijas impēriskās dziņas sēkla,kura veiksmīgi tādā pašā garā audzina jauno paaudzi.Tas labi redzams 9.maijā pie okupantu piemiņas pieminekļa Uzvaras laukumā.Paldies Guntim Ulmanim!

 3. Piekrītu Ojāra domai,Tādu patriotu, kā Berklavs bija ļoti maz.1959 gadā uz Rīgu atbrauca Hrushovs un Honikers.Viņi uzstājās Mežaparka estrādē.Kas darījās tur ? Apkārt žogam policijas kēde.Krievietes ,ar varu lauzās pāri žogam ar sūdzībām ka,Latvijā aizliegts pieraksts.Visu to mēs redzējām būdamas jaunas meitenes ,Mežaparkā.Drīz ,pēc vizītes,Berklavs tika noņemts,Pieraksts -atcelts! Sākās vervēšana no plašās Krievzemes uz Latvijas rūpnīcām….

 4. Vēsturi der mācīties. Tad varbūt uzzināsit par 1959.g., kad Latvijas kompartiju iztīrīja no latviešiem (represēja ap 5000). Līdzīgas tīrīšanas nākošajos gados veica visos līmeņos (sāka ar žīdu šāvēju prāvu inscinēšanu un nāves sodiem, atbrīvoja namu pārvaldes utt.). Vietā salika ne jau latviešus un pēc tam tālāk visu reglamentēja. Tā kā mīts ir jau tas, ka latvieši varēja sastāties komunistu partijā. Partijā nestājās, tur uzņēma. Lietuvā bija spēcīgāka partizāņu un katoļu kustība. Tāpēc ideoloģiski vajadzēja radīt pretsvaru – nacionālas partijas veidolā. Igauņi partijā sastājās, uztaisīja olimpiādi un pēc tam igauņi gandrīz jau bija mazākumā. Ja pilnīgi neko vēsturē nejēdz, tad nevajag ļurināties un pūst čekas stabulē. Bet ideja, ka Rislaki vajag piedalīties vēlēšanās, ir laba.

 5. Iedzimtais jūrmalnieks Atbildēt

  Juka Rislaki ir gudrs cilvēks ar skaidru skatienu. Viņam ka ES pilsonim vajadzētu kandidēt nākamajās pašvaldību vēlēšanās (saskaņā ar Satversmes 101.pantu tas tagad ir iespējams).
  Tikai muļķi vai Latvijas nodevēji var laizīties ap amorālajiem krievu oligarhiem. Ja tas politiski un tiesiski būtu iespējams, es būtu par viņu Jūrmalā sabūvēto (t.i., sazagto) piļu nacionalizāciju!

 6. Paldies par rakstu!

 7. … Faktiski, ‘studet’ ari nozimeja, siem komunistu isa kursa graduentu berniem ‘izstudet’ trimdas latviesu dasnumu … un sie nomenaklaturas berni braukaja apkart no pilsetas uz pilsetu, no gimenes uz gimeni, rados un pazinas, savakdami tukstosiem dolaru lielus ziedojumus, jau sakot no 1980′ jiem ….

  … Ne jau parastaim letinam bija izdeviba iegadaties arzemes pasi un vizu sadiem celojumiem …

  … No personigiem piedzivojumiem, neviens no viniem nav pateicis pat paldies, vai atcerejies devejus

  … Un ka tika izlietots sis milzigais ieguvums un kuriem tas naca par labu, pasi zinam … ta ari prihvatizetaju, banksteru un spekulantu rokas pazuda tie simtiem miljonu liels valutas iepludums no diasporas …

  … Tie amerikanu dolarini ir devusi nomenaklaturas monopolistu elitei neizsakamas prieksrocibas, kas sodien ir tik krasi izteikta sabiedribas milzigaja labklajibas plaisa !!!

  … Tamdel vecas nomenaklaturas un tas nakamas IZGLITOTAS paaudzes ELITES politikani VEL SOBRID ir spejigi nobloket PROGRESIVA NODOKLA PRINCIPA IEVESANU NOZAKTAJA VALSTI …. BET TAM JANAK !!!

 8. … Oligarhijas un Nomenaklaturas jaunaudze, kuri studeja arvalstis valsts atjaunosanas pirmajas dekades, tur paradija sevi tikai no sliktas puses … tos vareja atpzazit trimdas sabiedriba, ka ‘vesos’ jauniesus, kuri reti paradijas taja … jo tiem nekas vairak neintereseja ka iegut izglitibu un speju paturet vecaku ‘savakto’ bagatibu un varu, tadejadi turpinot Primakova iedestito politisko, ekonomisko un elites sistemu Bezabrene …

  … Bet laiki mainijusies un brivaka pieeja pasaules gudribai visai jaunaudzei ir jau radusi nacionali domajoso paaudzi … ka tas paradas visos interneta kuluaros, un atklati 18.nov. ‘Lapu gajiena’ dalibnieku milzigaja jaunatnes parsvara, un neatgriezama 4. Atmodas manifestacija …!

 9. Attiecībā uz komunistisko partiju palasiet visu par LIetuvu!!! Viņi masveidā stājās partijā, lai paši pārvaldītu savu valsti!!!Mums notika PRETĒJAIS: Pelše darīja visu, lai šeit masveidā ieplūstu ļaudis no kaimiņvalstīm, jo pats bija latvietis, kurš savu bērnību un skolas gadus dzīvojis un audzis Krievijā!!! KO GRIBAM?? MUMS TAGAD JĀBAUDA SEKAS… UN ESAM MAZĀKUMĀ LATVIJAS – SAVĀ- VALSTĪ…MĒS KĀ NO SĒRGAS BAIDĪJĀMIES NO KOMUNISTU PARTIJAS…Tādēļ PLAUJAM SAVU SĒTO ZĀLI…

  • Okupētajā Lietuva lietuvieši savu valsti nepārvaldīja, jo valsti bija sagrābuši un kontrolēja krievu agresori. Neatkarīgā Lietuvas valsts bija iznīcināta. Valsti pārvaldīja Maskava ar lietuviešu kolaborantu rokām. Un tas ir mīts, ka lietuvieši baigi un masveidīgi stājās komunistos.

   • Nav gan mits bet taisniba Atbildēt

    Ka lietuvisu

    • komunistos bija daudz daudz lielaks nacionali orienteti cilveki ka piemeram Berklavs pie mums. Lietuviesiem ari palidzeja sava antikomunistiska Katolu ticiba un lepnums par savu vesturi.

     • Aizbrauc uz Lietuvu un parunā ar leišiem. Leiši uzskata, ka komunistos bija nodevēji un kolaboranti. Lietuvā jau gadus 15 pieņemts Lustrācijas likums, kas rūpejas par to, lai bijušie komunisti un čekisti nenonāktu pie varas.

  • Ne jau tas ka leiši stājās komunistos, bet latvieši itkā nestājās ir svarīgākais, bet gan tas, ka leiši stingri turējās pie savas baznīcas un to turēja godā, bet latvieši centās savējās nopostīt un izdemolēt. Latvieši tā arī nesaprata, ka kopība ap baznīcu veido tautas kopības sajūtu un ticību patiesi gaišākai nākotnei. Un arī šodien redzam ka tautas kur baznīcas ir godā dzīvo daudz labāk un saticīgāk Kompartijā stājās pietiekoši daudz latviešu, bet tie bija pašlabuma meklētāji kuri par specveikaliem bija gatavi nodot savu tēvu izcīnīto brīvību. Ulmaņlaikos iegūto izglītību apmainīja pret kompartijas biedra karti. Tikai tos latviešu komunistus pie varas nelaida, jo tur bija priekšā gan krievi, gan PadKrievijā saglabājušies komunistiski noskaņoti latvieši, kurus pat 1937 gada holiokausts nespēja padarīt par cilvēkiem. Nodevējiem nodevēju alga un vienmēr jātrīc, ka kaut ko noslēpuši no komisāra par savas dzimtas pārkāpumiem,kuri varētu nākt gaismā.

 10. labs raksts,paldies

 11. Jauna demokrātiska ,Krievija nebūs nekad ,jo Krievija un krievi nevar pastāvēt bez apziņas ka nav impērija.Iespējams ,ka Krievija uz kādu laiku zaudējusi Somiju,Poliju,Baltijas valstis,bet ja tā zaudēs Ukrainu,tad impērijas atdzimšana būs gandrīz neiespējama.Krievijas likteni noteiks kam piederēs Ukraina.

 12. Slava troļļiem! Kremlis ar Putinu ir pamatīgi apmācījis un apgādājis tos ar naudu… Vai Latvija spēs atsijāt graudus no sēnalām? Spēs slēgt troļļu kontus? Vai ir gribēšana? Varēšana jau ir.
  Juka Rislaki parāda to , ko spogulī var labi redzēt – tas karalis ir pliks un galma lišķi to tikai ir apģērbuši ar vārdiem.

 13. krieviski runajoso daudzumu nekad neskiroja -ukrainis vai krievs.Tagad tadi ukrainu aizstavi uzradusies Latvija ,ka gribetos jautat- vai ukraini Latvija runa ari pa latviski ?

 14. Mizuļina dara labu darbu – neļauj *** bērnus

 15. Juka, lai iepazītu latviešus, nevajag tikai akli pieņemt, ko viņi paši par sevi saka, bet der arī ieklausīties , ko sacījuši vāci, zviedri, krievi. Palasi Blaumani, Upīti – tur arī tādi tipiņi, ka nekādas ilūzijas par tautu nevar rasties.

  • pārējiem nezinu,bet ko par latviešiem saka krievi-to redz un dzird katru dienu tepat uz vietas.Ja to pieņem par patiesibu,tad vispār latviešiem nav tiesību dzivot.

  • Tadu noliedzosu valodu Atbildēt

   jau var vienmer sagaidit no truli augstpratigas valdosas skiras kad ta smalki izsakas par saviem niggeriem. Par to var tikai pasmieties un likt pie vienas vietas!

 16. padomiešus ārā ! Atbildēt

  Dombrovskis & Āboltiņa nestiprināja latvisku Latviju.

 17. Tapec, ka Latvija nekad nav atguvusi savu pilnigu neatkaribu no Imperijas okupacijas. Tas nekad nav bijis iespejams jo 4. maija republikas administrativa struktura netika izjaukta un uzsakta uz jauniem pamatiem bet turpinaja ar saviem esosiem birokratiem kuru lojalitate daudzi daudzos gadijumos vienmer ir bijusi austrumu orienteta vai airi viegli uz to pusi novirzama.

  • Tieši tā – 4.maija Latvijas prezidents Andris Bērziņš ir kolaborants un augsts okupācijas varas darbonis, kurš okupācijas gados darbojās pret latviešu tautu. Arī Laimdota Straujuma brīvprātīgi iestajās komunistu partijā, cēla komunismu un tādējādi darbojās pret latviešu tautu.
   Latviešiem ir jāatbild uz šādiem papildus jautājumiem: 1) kāpēc Latvijā joprojām pie varas ir komjaunieši, komunisti un kolaboranti; 2) kāpēc nav veikta deboļševizācija, deokupācija un dekolonizācija?

   • Pirmos īstos komunistus sastapu, kad 90-tajos aizbraucu uz Rietumiem. PSRS kopš 1937.g. komunistu nebija – par tādiem tikai izlikās

   • Ar to stāšanos partijā svulaik- prātīgi – ja gribēji būt kolhoza vai padoju saimniecības priekssēdētājs, tad obligāti !!! lika iestāties PSKP biedru rindās. Ja nestājies, tad amatā neapstiprināja. Un tā-ne viens vien kārtīgs tautu dēls, lai tik tiktu amatā, stājās partijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+