×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
28. augusts, 2012
Drukāt

Arī liepājniekiem savs leksikons


liepajnieku_42

Pagājšnedēļ galvenajā Rīgas Rozes grāmatnīcā nopirku (V. K.) “Liepājnieku biogrāfisko vārdnīcu” (Ls 12,95), kā man paskaidroja, pēdējo, kas grāmatnīcā vēl bija. Pavisam svaigs izdevums. “Liepājnieku biogrāfisko vārdnīcu” (391 lappusi) sagatavojis Viljars Tooms.

 

Pēc tādiem pašiem principiem un mērķiem veidotu grāmatu autors jau pirms desmit gadiem laida klajā ar nosaukumu “Vidusvidzemnieku biogrāfiskā vārdnīca”, bet izdevēja nopelns pieder kultūras biedrībai “Harmonija” Cēsīs. Liepājā kā izdevēja uzrādīta biedrība “Optimistu pulks”. Iespējams, ka šajā cienījamajā biedrībā piedalās arī izdevuma finansiālie atbalstītāji Kirovs Lipmans, Iļja Gerčikovs, Juris Aizezers un Valērijs Agešins. Liepājnieku grāmatā pavisam apkopotas ziņas par aptuveni 1600 personām! Man šķiet, ka visi kopā – sastādītājs, atbalstītāji un apgādnieki – pelnījuši krietnu paldies. Šādu vietēju biogrāfisku izziņu krājumu izdošana ir vērtīgs darbs, īpaši vietējās kultūras kopšanā. Vietējās biogrāfiskās enciklopēdijas spēj aptvert pulka plašāku personu loku, nepieturas pie šauri klasiskiem metodoloģiskiem principiem, kas ļauj dzīvāk stāstīt par aprakstāmajiem cilvēkiem pagātnē un pat laikabiedriem. Tātad vērtīgs vietējs izdevums, iespējams, tam radīsies sekotāji – kā sastādīšanas un izdošanas, tā naudas atbalsta lietās. Vietējām kultūras aktivitātēm jāizpaužas valsts mērogā!

Sastādītājs izdevumā iekļāvis arī cilvēkus, kuri nav un nekad nebūs nevienā enciklopēdijā, bet kā personības devušas ieguldījumu un bijušas ļoti svarīgas Liepājai. Īpaši akcentētas liepājnieku dzimtas un ģimenes. Tāpat grāmatā atrodamas ziņas par vairākiem Liepājas savādniekiem ‒ piemēram, Ādolfu Roni un Avīžu Jāni.

Biogrāfiskie dati iegūti arī no tik retiem avotiem kā cariskās Krievijas laikā izdotā “Krievijas ebreju enciklopēdija”. Grāmatas vāka dizainu, kurā izmantots Liepājas himnas tēls – cilvēku mežs – veidojis jaunais mākslinieks Gaits Burvis. Grāmata iespiesta SIA “Jelgavas tipogrāfija” 800 eksemplāru lielā metienā.

Grāmatas atvēršana notiks piektdien, 31. augustā, pulksten 16 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā K. Barona ielā 14, Liepājas himnai skanot.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+