Foto – LETA

Arī mājas cūkām konstatē bīstamo klasisko cūku mēri 0

Pārtikas un veterinārais dienests arī mājas cūkām ir konstatējis klasisko cūku mēri, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja PVD pārstāvji. Lai sniegtu vairāk informācijas par tālāko PVD rīcību, šodien plkst.16 tiek sasaukts preses brīfings, kas notiks Rīgā, Peldu ielā 30, 1. stāva konferenču zālē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Par uzsākto epidemioloģisko izmeklēšanu un noteiktajiem slimības ierobežošanas pasākumiem informēs PVD ģenerāldirektors Māris Balodis un PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Kā ziņots, līdz šim klasiskā cūku mēra antivielas, kuru klātesamība asinīs liecina par saskarsmi ar klasiskā cūku mēra ierosinātāju, konstatēta 16 mežacūkām, bet klasiskā cūku mēra vīruss ir konstatēts astoņām no tām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādējādi klasiskais cūku mēris ir konstatēts astoņām mežacūkām. Kopumā laika posmā no 17.novembra 24.novembrim Latgalē – Krievijas un Baltkrievijas pierobežā – nomedītas un izmeklētas 94 mežacūkas.

Pagājušās nedēļas laikā PVD karantīnas zonā ir pārbaudījis 551 saimniecību, konstatējot, ka 161 no tām tiek turētas mājas cūkas. Vispārīgais veselības stāvoklis pārbaudīts vairāk nekā 900 cūkām, 363 cūku asins paraugi nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai. Līdz šim nevienai mājas cūkai ne klasiskais cūku mēris, ne šīs slimības antivielas nebija konstatētas.

Kā vēstīts, mājas cūku novietņu pārbaudes turpināsies vēl vairākas nedēļas. Pārbaužu veikšanu apgrūtina tas, ka ne visi cūku turētāji ir informējuši Lauksaimniecības datu centru (LDC) par to, ka saimniecībā tiek turētas cūkas, tādēļ PVD nav ticamas informācijas par reālo cūku novietņu skaitu reģionā, un inspektoriem nākas iegriezties katrā lauku sētā, lai pārliecinātos, vai tajā netiek turētas cūkas.

No 161 pārbaudītās saimniecības, kurās tika turētas cūkas, tikai 37 saimniecības cūkas ir reģistrējušas LDC.

Nepilnīgā informācija sagādā problēmas ne tikai PVD, bet var sagādāt arī saimniecībām, ja tajās tiktu konstatēts klasiskais cūku mēris, jo kompensācijas no valsts, lai segtu klasiskā cūku mēra radītos zaudējumus, varēs saņemt tikai cūku īpašnieki, kuri cūkas būs reģistrējuši LDC.

Tikmēr Baltkrievijas Veterinārās un pārtikas uzraudzības departaments no 23.novembra ir noteicis pagaidu ierobežojumus dzīvu cūku, mājas un meža cūku gaļas un gaļas produktu, ādu, bioloģiskā materiāla, dzīvnieku barības un barības piedevu, kā arī medību trofeju importam no Dagdas novada Latvijā, kur mežacūkām tika konstatēts klasiskais cūku mēris. Par to liecina Baltkrievijas kompetentās institūcijas mājaslapā internetā publicētais rīkojums. PVD pagaidām nav saņēmis oficiālu informāciju no Baltkrievijas.

Reklāma
Reklāma

Neviena Dagdas novadā reģistrēta dzīvnieku novietne cūkas uz Baltkrieviju neeksportē. Arī šajā novadā reģistrētie cūkgaļas un gaļas produktu ražotāji produkciju uz Baltkrieviju neeksportē.

Kā ziņots, Baltkrievija 23.novembrī aizliegusi cūkgaļas importu no Latvijas un Krievijas Maskavas apgabala, paziņoja Baltkrievijas Lauksaimniecības un pārtikas ministrijas Veterinārās un pārtikas uzraudzības dienests. Krievijas cūkgaļai importa aizliegums ieviests tādēļ, ka Maskavas apgabalā atklāta Āfrikas cūku mēra izplatība.

Savukārt cūkgaļas importa aizliegums Latvijai noteikts sakarā ar meža cūkām atklāto saslimšanu ar klasisko cūku mēri.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga mājas un meža cūku infekcijas slimība, kas rada milzīgus ekonomiskos zaudējumus cūkkopības industrijai. Āfrikas cūku mēris nav ārstējams, un saslimšanas gadījumā ir jālikvidē viss ganāmpulks. Pret slimību nav izstrādāta arī vakcīna. Turklāt slimības uzliesmojuma gadījumā valstij tiek noteikti tirdzniecības ierobežojumi.

Āfrikas cūku mēris ir izplatīts Āfrikas kontinentā, taču slimība reģistrēta arī Gruzijā, Azerbaidžānā, Krievijas Federācijā, Ukrainā, kā arī konkrētās norobežotās zonās Itālijā.

Lai nepieļautu slimības ievazāšanu un pasargātu meža un mājas cūku populāciju no inficēšanās, Latvijā jau pērn ir ieviesti drošības pasākumi.

Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā, tikmēr Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.