×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Vai un kāpēc piedalīsieties mediķu protesta akcijā? (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Attēlā: Ogres rajona slimnīcas darbinieku arodbiedrības rīkotā protesta akcija pret finansējuma samazināšanu neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai. 2011. gada 17. augustā

Vera Fedjaša, Daugavpils reģionālās slimnīcas arodorganizācijas pārstāve: “Noteikti brauksim uz Rīgu. To, ka medicīnai trūkst naudas, visvairāk izjūt pacienti. Ja ārstam ir radušās aizdomas, ka slimniekam ir nepieciešams veikt vienu vai otru izmeklējumu, tad lielākoties to var izdarīt tikai jūnija beigās. Vai tā ir normāla situācija? Tāpēc aicinu arī pacientus 20. aprīlī doties uz Rīgu. Diemžēl daudzi slimnieki aplam domā, ka ārsti vainīgi, ja viņi netiek pie speciālistiem. Medicīnā esmu nostrādājusi 43 gadus, tāpēc varu apgalvot, ka medicīnas jomas smagās finansiālās problēmas nav pārspīlējums un vienlīdz smagi skar gan pacientus, gan pašus mediķus. Ārstu alga pēc nodokļu nomaksas ir nedaudz virs 500 eiro, tāpēc viņi brauc projām uz ārzemēm, kur nopelna desmitreiz vairāk. Man nav iebildumu pret to, ka protesta akcijā varētu piedalīties arī “Saskaņa” – ja citas partijas mūs nevēlas dzirdēt, varbūt šī partija sadzirdēs.”

 

Margarita Saveļjeva, Jēkabpils reģionālās slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja: “Protams, ka piedalīsimies, jo nevar taču klusēt un ciest, ka valdība nespēj veselības aprūpei piešķirt vairāk par 3% no IKP. Jau 2012. gadā Pasaules veselības organizācija norādīja, ka finansējums medicīnas vajadzībām ir jāpalielina – vismaz līdz 4% no IKP 2014. gadā. Mediķi turpina pamest Latviju, jo nevēlas strādāt par tik zemām algām. Jēkabpilī pārsvarā ir piecdesmitgadīgi un vecāki ārsti, jaunie šurp nebrauc. Lai savilktu galus kopā, ārstiem jāskrien no viena darba uz otru. Arodorganizācijā tika izplatīta aptaujas anketa par sadarbību ar “Saskaņu”, un diezgan daudzi šo sadarbību atbalstīja, jo netic vairs, ka koalīcijas partijas iedziļināsies veselības aprūpes jautājumos. Ceru, ka LVSADA un “Saskaņas” noslēgtais līgums mudinās no Jēkabpils ievēlēto “Saskaņas” deputātu Vitāliju Orlovu kaut vienreiz atbraukt uz reģionālo slimnīcu un paskatīties, kā mēs dzīvojam.”

 

Karmena Baumane, Vidzemes reģionālās slimnīcas arodorganizācijas vadītāja: “Slimnīcā notika arodkomitejas sēde, kurā nolēmām atbalstīt protesta akciju. Jāspēj taču kaut kā parādīt, ka piedalāmies procesā par lielāku finansējumu medicīnai. Tas jau neietver tikai lielākas algas mediķiem, no finansējuma ir arī atkarīgs, cik pieejama veselības aprūpe ir pacientiem. Atbildot uz jautājumu par “Saskaņu”, slimnīcas arodbiedrības biedri uzskata, ka ar šo partiju nevajadzēja slēgt nekādu sadarbības līgumu. Bet vēl jau nav skaidrs, kā tur būs – piedalīsies partija vai ne. Tur, kur ir “Saskaņa”, vienmēr klāt ir politika. Protesta akciju nevajadzētu politizēt. Šis ir slidens jautājums, un par to domas dalās.”

 

Marita Šteingolde, Liepājas reģionālās slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja: “Nolēmām atturēties no šāda veida protesta akcijas, jo bez visiem piketiem un sapulcēm pats par sevi ir saprotams, ka medicīnai trūkst naudas. Protestēt jādodas pacientiem, nevis medicīnas darbiniekiem – mēs darām savu darbu.”

 

Velta Bērtule, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas arodorganizācijas vadītāja: “Noteikti piedalīsimies. Nesen izskanēja, ka Rīgas Austrumu slimnīcai draud maksātnespēja. Ja papildu naudas nebūs, tad tā maksātnespēja patiešām iestāsies. Kad politiķi nolēma apvienot vairākas slimnīcas, arodorganizācija asi nostājās pret šo procesu, rakstīja vēstules Veselības ministrijas valsts sekretāram, tikāmies, paudām savus argumentus… Esmu nostrādājusi slimnīcā 38 gadus un pārāk labi zinu, pie kā ir novedušas šeit veiktās reformas, tāpēc arī protestēsim. Atgādināšu, ka “Saskaņa” bija vienīgā partija, kura pirms Saeimas vēlēšanām reaģēja uz veselības aprūpes samilzušajām problēmām, par kurām runāja arodbiedrība. Ar to arī viss ir izteikts, atbildot uz jautājumu par sadarbību. Nekā politiska tur nav. Visām partijām bija dota iespēja celt savu reitingu, bet atsaucās vienīgi “Saskaņa”. Ja vienošanās līgums mūs neapmierinās, to var lauzt mēneša laikā.”

UZZIŅA

 Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) nolēmusi 20. aprīlī, kad notiks Eiropas Savienības veselības ministru neformāla sanāksme, rīkot protesta akciju.

 LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris izteicies, ka protesta akcijā varētu piedalīties arī politiskā partija “Saskaņa”, ar kuru arodbiedrībai noslēgts sadarbības līgums par sociālo jautājumu risināšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. LIELĀKS IZSMIEKLS NEVAR BŪT – LATVIEŠI ATBALSTA SC UZPIRKTO ARODBIEDRĪBU RĪKOTO PRETLATVISKO BALAGĀNU !

  • Kāpēc Jāņis izsaka apgalvojumus, par kuriem nāktos saukt pie atbildības par neslavas celšanu!

   Ja arodbiedrība cīnās pret latviešu tautas iznīdēšanu, tad iznāk, ka tā ir pretlatviska?

   Vai tas ir normāli, ka Vienotība laužoties pie varas solīja veselības aprūpei 4,5% no IKP, bet pie siles esot, katru gadu veselībai finansējumu samazina, toties to dāsni novirza apšaubāmiem projektiem?

   Jāni, ja Tev ir informācija par uzpirkšanu, lūdzu publisko, bet nevajag izplatīt melus!!!

   Lai nu kā ar to Jāni nebūtu, novēlu viņam labu veselību. lai nebūtu jānožēlo – Vienotībā visi ir vienoti savā cinismā pret tautu.

   Mums būtu jābūt vienotiem savu pamattiesību aizstāvēšanā!

  • Kāpēc Jāņis izsaka apgalvojumus, par kuriem nāktos saukt pie atbildības par neslavas celšanu!

   Ja arodbiedrība cīnās pret latviešu tautas iznīdēšanu, tad iznāk, ka tā ir pretlatviska?

   Vai tas ir normāli, ka Vienotība laužoties pie varas solīja veselības aprūpei 4,5% no IKP, bet pie siles esot, katru gadu veselībai finansējumu samazina, toties to dāsni novirza apšaubāmiem projektiem?

   Jāni, ja Tev ir informācija par uzpirkšanu, lūdzu publisko, bet nevajag izplatīt melus!!!

   Lai nu kā ar to Jāni nebūtu, novēlu viņam labu veselību. lai nebūtu jānožēlo – Vienotībā visi ir vienoti savā cinismā pret tautu.

   Mums būtu jābūt vienotiem savu pamattiesību aizstāvēšanā!

 2. Gribētos uzzināt, vai Saskaņa naudu gādās no lielā kaimiņa dāsnās rokas? Nebiju domājusi, ka arodbiedrības vada , acīmredzot, bijušie partorgi un komsorgi, citādi taču neparakstītu līgumu ar Saskaņu. Kauns par manas dzimtās Valmieras mediķiem, bet faktiski Valmiera jau Latvijas brīvvalsts laikā tika dēvēta par Sarkano Valmieru. Kam tad nu ņemsiet nost to naudiņu, kuru gribat dabūt sev. Saskaņieši varbūt atteiksies no algām un palīgiem. Siliņš varētu ierosināt apcirpt pensionārus,vēl tik daudzi kavējas šai saulē, kuri ar grib ēst. Nav dzirdēts, ka valdībai glabātos lieka nauda, ja pat neparedzētiem gadījumiem domātā nauda arī būs izlietota. Medicīnas sistēmā vajadzētu pašiem ieviest kārtību gan algu sistēmā, gan iepirkumos utt.

  • Dīvaina tautiņa – skatās televizoru, atgremo informāciju, bet savas smadzeņes neiedarbina! Arodbiedrība ir noslēgusi vienošanos, lai mēģinātu aktualizēt un izkustināt jautājumu par veselības aprūpi Latvijā visu iedzīvotāju interesēs! Ar vienošanās tekstu var iepazīties jebkurš un tur nav nekā tāda, kas kaitētu valsts vai pilsoņu interesēm!!!
   Sāciet lūdzu paši domāt! Saprotu, ka vidusmēra pilsonim ir grūti saprast valsts budžeta skaitļus, kur nu vēl izdevumu posteņus! Bet vai nav dīvaini, ja apšaubāmiem miljonu projektiem nauda atrodas, bet veselības aprūpei tā tiek samazināta?
   Daudziem var patikt vai nepatikt kāds konkrēts ārsts, bet jāatgādina, ka nozarē strādā ne tikai ārsti! Vai Jūs varat atbildēt, kapēc nesertificēta māsa saņem mazāk nekā sanitārs?

   Un vēl tāds dīvains jautājums -“pašiem vajadzētu ieviest kārtību”? No mūsu nodokļu naudas tiek algota gan valdība, gan kontrolējušās institūcijas, gan iepirkumu birojs. Kā Jūs stādaties priekšā, kā mediķis (lielākā daļa strādā 1.5 slodzi un vairāk) pēc darba brīvā laikā ievieš kārtību algu sistēmā, iepirkumos – to ierēdņu vietā, kuri par to saņem atalgojumu?

   Un vēl, kapēc pacienti, kā tādas aitas, kas lopkautuvē iet uz kaušanu, neko nedara savu interešu aizstāvībai?
   Viens nav cīnītājs, bet mums beidzot vajadzētu sākt ko darīt, lai pierādītu, ka esam saimnieki savā zemē. Ja turpināsiet liekt muguras, baidos, ka to sapratīs savādāk un beigās būs jāpārvietojas rāpus!

Draugiem Facebook Twitter Google+