×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. aprīlis, 2014
Drukāt

Arī šogad Latvijā apzinās balto stārķu ligzdvietas (3)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

AS “Latvenergo” sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību (LOB) šajā gadā turpina baltā stārķa monitoringu un aicina iedzīvotājus un skolēnus iesaistīties 7. Starptautiskajā baltā stārķa ligzdu uzskaitē.

Cik ligzdas šogad tiks apdzīvotas un no jauna uzbūvētas, kur šīs ligzdas tiks veidotas, kā arī cik stārķu mazuļu piedzims – uz šiem jautājumiem atbildes sniegs šā gada monitoringa rezultāti, klāsta “Latvenergo” pārstāve Sandra Vējiņa.

LOB mērķis šogad ir uzskaitīt visas Latvijas balto stārķu ligzdas. Tādēļ AS “Latvenergo” sadarbības ietvaros šim gaidāmajam notikumam arī šogad iesaista koncerna darbiniekus un aicina piedalīties arī skolas un skolēnus.

“Šis ir neparasti agrs pavasaris – daudzi gājputni, tai skaitā arī baltie stārķi, jau ir klāt, apmēram 2-3 nedēļas agrāk nekā parasti. Arī mums šis gads ir atšķirīgs no iepriekšējiem – notiek 7.Starptautiskā balto stārķu ligzdu uzskaite visā to apdzīvotajā teritorijā. Latvija ir piedalījusies visās iepriekšējās uzskaitēs kopš 1934.gada, un šī reize nebūs izņēmums. Mūsu mazā zemīte ir īstena stārķu lielvalsts, jo Latvijā savus putnēnus izaudzē aptuveni 4,7% visas pasaules svēteļu, un esam līdzatbildīgi par šī putna labklājību,” klāsta Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošā pētniece Dr.biol. Māra Janaus.

“Latvenergo” norāda, ka bioloģiskās daudzveidības nacionālās programmas mērķis ir saglabāt un veicināt vietējo savvaļas sugu daudzveidību. “Latvenergo” koncerna darbinieki jau vairākus gadus aktīvi iesaistās baltā stārķa dzīves apstākļu novērošanā. Sadarbībā ar LOB un Latvijas vadošajiem zinātniekiem atrasts veids, kā, saudzējot baltā stārķa ligzdas, “Latvenergo” var veikt savus darbus un vienlaicīgi arī izglītot sabiedrību par putnu aizsardzību.

Latvijā pēdējos gados baltie stārķi savas ligzdas visvairāk ir uzbūvējuši uz elektrolīniju balstiem, ko var skaidrot ar pielāgošanos apkārtējai videi un arī ar iedzīvotāju atteikšanos savās lauku sētās izveidot speciālas vietas stārķu ligzdošanai. Pēdējo gadu uzskaitēs noskaidrots, ka 72% no viņiem ligzdas vij uz elektropārvades līniju balstiem. Kopš 20. gadsimta 90. gadiem savus mazuļus Latvijā ik gadu izaudzē ap 10 000 pāru balto stārķu.

Piedaloties 7. Starptautiskajā baltā stārķa ligzdu uzskaitē, LOB aicina noskaidrot, cik baltā stārķa pāru pašlaik ligzdo Latvijā, cik mazuļu ir izaudzinājis katrs stārķu pāris, kur atrodas šo putnu ligzdas, cik lielā mērā cilvēki palīdzējuši tās uzbūvēt. Tuvāka informācija par iesaistīšanos uzskaitē atrodama “www.dabasdati.lv” un “www.lob.lv”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vai šie stārķu apjūsmotāji arī ir papētījuši, cik sīkās faunas pārstāvju gadā iznīcina baltie stārķi, citu putnu mazuļi, zaķēni utt, manuprāt daudzās vietās Latvijā šie putni no svētības ir pārtapuši par postu.

  2. Arī mūsu stārķis palika bez ligzdas… Novāca stabu ar visu ligzdu – stārķis atlido, bet ligzdas vairs nav! Pagājušajā gadā redzēju, ka “Latvenergo” darboņi zāģēja kokam zarus, kaut arī turpat blakus kokā bija mazie stārķēni. Laikam jau no putnēniem neviens neizauga. Tagad skaitīšot un apzināšot, lai nākamgad ir ko postīt!!!!!

  3. Marta sākumā “Latvenergo” darboņi noņēma mūsu stārķu ligzdu no vecā elektrības staba, bet ne stabu nomainījuši, ne jauno ligdzas stiprinājumu uzlikuši. Stārķi jau atlidojuši, bet ligzdas vietas vairs nav 🙁

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18.5
Alūksne +21.9
Daugavpils +21.5
Saldus +21.7
Liepāja +15.5
Jelgava +20.4
Ventspils +13.6
Limbaži +21
Madona +23.8
Rēzekne +21.7
Draugiem Facebook Twitter Google+