×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. novembris, 2013
Drukāt

Arī turpmāk kultūras projektu finansējumā ievēros konkursa principu

Foto-LETAFoto-LETA

Kultūras ministres amatā apstiprinātā līdzšinējā Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Saeimas ārkārtas sēdes.

Arī turpmāk finansējums labākajiem kultūras projektiem tiks noskaidrots konkursa ceļā, aģentūrai LETA sacīja Kultūras ministre Dace Melbārde.

Vienlaikus Melbārde atbalsta finansējuma piešķiršanu filmai “Dvēseļu putenis”, jo viņa to vērtē kā parlamenta vēlmi sniegt ieguldījumu kultūrā, nevis kāda konkrēta politiskā spēka tēla veidošanas akciju.

Melbārde savu vērtējumu pamatoja ar to, ka Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijā, kas rosināja, bet Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kas atbalstīja finansējuma piešķiršanu filmas uzņemšanai, darbojas visu Saeimā pārstāvēto partiju deputāti. Viņa uzsvēra, ka arī parlamentāriešu starpā tas nav izraisījis liekas diskusijas vai iebildumus.

Melbārde norādīja, ka piešķirtais finansējums filmai ir iespēja kultūras nozarei sākt gatavošanos Latvijas simtgades svinībām.

Jau ziņots, ka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšlikums par finansējuma piešķiršanu filmai “Dvēseļu putenis” izraisīja pretrunīgas diskusijas nozares ekspertu starpā. Daļa uzskatīja, ka politiska naudas dalīšana grauj finansējuma sadales sistēmu, kas balstās uz mākslinieciskām kvalitātēm, bet citi priecājas, ka nozarei jebkādiem līdzekļiem izdevies piesaistīt papildu finanses.

Saistībā ar domstarpībām par finansējuma piešķiršanu filmas “Dvēseļu putenis” veidošanai Latvijas kino veidotāju vidē tapa petīcija, kurā tika pausts satraukums par finansējuma sadales politizēšanu. Viena no tās parakstītājām kino žurnāliste Kristīne Matīsa nesaprata, kāpēc Saeima, ja tā ir pieņēmusi kārtību, kā nozarē tiek piešķirts finansējums, šo kārtību nerespektē. Arī režisors Jānis Nords atbalstīja noteiktas finansējuma kārtības vajadzību un izteica neizpratni par finansējuma piešķiršanu filmai “Dvēseļu putenis”.

Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova un režisors Aigars Grauba nesaskatīja finansējumā piešķiršanā šai filmai nekādas problēmas, norādot, ka Saeimai ir tiesības lemt par finansējuma piešķiršanu, jo Nacionālais Kino centrs nav vienīgais, kas to var darīt.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, vērtējot priekšlikumus nākamā gada budžetam, 4.novembrī vienojās atbalstīt 200 000 eiro (140 400 latu) piešķiršanu spēlfilmas “Dvēseļu putenis” veidošanai.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija bija iesniegusi valsts 2014. gada budžetā pieprasījumu par 938 699 latu piešķiršanu spēlfilmas “Dvēseļu putenis” ražošanas sagatavošanai un filmēšanas pirmajam posmam. Komisijas iesniegtais priekšlikums paredzēja, ka 2015. gadā filmas veidošanai jāpiešķir 920 275 lati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+