×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
7. augusts, 2015
Drukāt

Gunārs Nāgels: Hibrīdkarš pret Latvijas Okupācijas muzeju arī nav bez sava humora (30)

Projekta vizualizācijaProjekta vizualizācija

Jurista Māra Burberga ASV atrodamā mājaslapā “mugurkauls.lv” ir aicinājums “sakopt un saglabāt Latvijas Okupācijas muzeja ēku esošajā veidolā”, jo jebkāda pārveidošana būtu “faktu sagrozīšana un pat nācijas vēstures noliegšana”.

Tad uzreiz jāprasa par daudziem arhitektes Zaigas Gailes projektiem, kuri gaumīgi un asprātīgi pārveidojuši vecas ēkas. Vai tie ir “faktu sagrozīšana un pat nācijas vēstures noliegšana”?


Arī jāprasa par Zaigas Gailes biroja projektēto Jaunā Rīgas teātra pārbūvi un piebūvi. Pretstatā Latvijas Okupācijas muzeja ēkai, kurai Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) jūlijā atkārtoti piešķīra vērtējumu 7 no 10 – tātad ēka saglabājama, bet nevar pretendēt uz kultūrvēsturiska pieminekļa statusu, Jaunā Rīgas teātra Lāč­plēšielas ēka ir patiešām aizsargāta. Bet Zaigas Gailes biroja projekts paredz to pārbūvēt, iznīcinot daļu no fasādes pagalma pusē un tur piebloķējot jaunu ēku. Tāpat saimniecības ēka pagalmā, kura ir atzīta kultūrvēsturiska vērtība, tiks pārbūvēta, un daļa tās fasādes tiks iznīcināta, piebloķējot to pašu jauno ēku.

Kur ir petīcija glābt Jauno Rīgas teātri no “nācijas vēstures noliegšanas”?

Humors šai visā ir tas, ka Latvijas Okupācijas muzeja ēka ir sen jau pārveidota. Grūti ticēt, ka arhitekti aizmirsuši, ka 1996. gadā, atjaunojot Melngalvju namu, tika nojaukta puse no muzeja ēkas ziemeļaustruma spārna. Lai atsvaidzinātu atmiņas, aicinu arhitektus apmeklēt Okupācijas muzeja izstādi par ēkas vēsturi un nākotni – izstāde atrodas muzeja vestibilā Latviešu strēlnieku laukumā.

Tur arī varēs redzēt, ka uzceltā ēka ir tikai ēna no oriģināli paredzētās plašās ēkas ar divstāvīgu memoriālu zāli.

Vēl humors ir argumentā, ka, neceļot balto piebūvi un pārceļot tās funkcijas uz Stūra māju, tiks glābta Stūra māja. Lai šo pierādītu, lapā “facebook.com/mugurkauls” ir publicēta fotomontāža, kur Okupācijas muzeja ēka ir nolikta blakus Stūra mājai, un muzeja ēka izskatās pat lielāka.

Īstenība ir graujoši citāda. Muzeja ēka patlaban aizņem (ieskaitot pagrabus) ap 1340 kvadrātmetru, bet Stūra māja aizņem ap 8500 kvadrātmetru. Neceļot muzeja piebūvi un pārvietojot tur paredzētās funkcijas uz Stūra māju, muzejs aizņemtu vēl atlikušo daļu no Stūra mājas pirmā stāva un mazu daļu no pagrabstāva. Vēl pilnīgi neapdzīvots paliktu Stūra mājas 2., 3., 4., 5. un 6. stāvs – kopā ap 6000 kvadrātmetriem. Tātad nekas netiktu glābts. Tikai muzeja darbība būtu nopietni traucēta.

Vai arhitekti patiešām ir aritmētikas analfabēti vai ļaunprātīgi noklusē šo telpu platību milzīgo atšķirību?

Cilvēktiesību jurists Māris Burbergs prasa atbalstītājiem ievadīt mājaslapā savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un nodarbošanos, bet nebrīdina, ka mirklī, kad nospiež pogu “Parakstīt”, visi šie dati tiek nosūtīti apstrādei ārpus Eiropas Savienības – uz firmas “Weebly” datoriem Kalifornijā un nezin kur vēl. Pati Zaiga Gaile “Rīta panorāmā” 23. jūlijā atzīst, ka šie dati nav arhitektu tiešā pārraudzībā: “Mēs nevaram reģistrēt, cik ir parakstījušies, bet tie ir vairāki simti.” Humors, analfabētisms…?

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Hm 7. augusts, 2015 09:14

  Var jau būt, ka Rīgas domei ir kāds projektiņš ar Zaigu. A ja nu Zaiga dabū prom Okupācijas muzeju no domes priekšas, Ņil iešķiebj kādu labu gabalu Ķīpenē priekš kādas kārtējās “gaiļu fabrikas”. Visādi var būt. Vai ta maz mums te Rīgā inteliģences ar vati kabatās un ausīs.

 2. iesaistīdamies cīņā par nekam nederīgu ēku, muzejs apdraud pats savu eksistenci. Nožēlojami.

 3. Naivis Kvadrātā
  23.07.2015 23:38
  Es to Gaili nepazīstu, bet lai saprastu notiekošo, biju klāt publiskajā O.M. piebūves apspriešanā. Un varu jums pateikt, ka gan te, gan citur tiek izplatīta melīga, nepatiesa informācija par Gailes ideju un veco “arhitektūras buku” progresīvajām “nacionālajām” intresēm! Jo Gaile tieši otrādi – rosināja neaiztikt Okupācijas muzeju, bet saglabāt, nenosprostot jau tā šauro Vecrīgas Strēlnieku placīti ar nevajadzīgām un dārgām piebūvēm, ja var izmantot esošo muzeja ēku, rekonstruējot lietderīgāk telpu izvietojumu un galvenais -manuprāt labākais ierosinājums – veikt telpu paplašinājumus pagrabstāvā. Jo Izbūvējot pazemē visas nepiciešamās telpas muzeja ēka tiek saglabāta un laukums netiek pieblīvēti apbūvēts. Un vēl – atkrīt lielās un dārgās celtniecības izmaksas, kādas paredz otras ēkas- “baltās kastes” būve, bet… lielākis iemesls šim skandālam un uzbrukumi Gailei šķiet ir tieši peļnas un “otkatu” zaudējumi-šķiet tāpēc te un citur parādās meli par viņas prasību – okupācijas muzeja likvidēšanu, lamas par kremļa aģenti utt, lai sabiedrību maldinātu par čaklo muzeja jaunās un dārgās piebūves būvnieku īstenajiem mērķiem!

  Un vēl…ja Vecrīgā tomēr kaut kā izdodas uzpirkt Būvvaldi, arhitektus viesnīcas vai kā cita būvei, tad tam ir jābūt vizuāli atbilstošajām senajām ēkām, kādas tur reiz bijušas. Iekštelpas var būt ar modernu santehniku un tikai to modernu, jo arī interjers var būt un vajadzētu būt pieskaņots senatnei. Tam vajadzētu būt kā NORMAI , tad Vecrīgas izskats neradītu to riebumu, ko izjūtam mēs daudzi, redzot “modernās” , bet drausmīgi neiederīgās celtnes mūsu senajā vecpilsētā un saprotot vadošo arhitektu pērkamību un korupcijas apjomus tik nekaunīgi demonstrētus!

 4. Tieši par tēmu! Atbildēt

  Klausītājs
  01.07.2015 00:30
  Diskusijā tika kāda eksperta piedāvāts vienkāršs risināums – izmantot būvniecībā pazemi,kas tam ir piemērota, vizuāli un faktiski netraumējot jau tā blīvi piebāzto Strēlnieku laukumu.
  Arī Z.Gailes projektā tas bija piedāvāts, tā nodrošinot ar vajadzīgajām telpām Okupācijas muzeju,bet neceļot vēl vienu neglītu kasti.
  Ernis Purnis
  01.07.2015 02:09
  Kad okupācija NAV BEIGUSIES, kad nav līdzekļi vissvarīgākajam nākotnē (drīzāk nepiešķir) reālai demogrāfijas uzlabošanai, tad šis nav steidzamākais ,kur līdzekļi jāiegulda. Jo šāds muzejs ir viltus izkārtne tiem, kas okupācijas sekas – okupantus nodevīgi saglabā! Visus līdzekļus jāgulda bērnos un valsts atbrīvošanā no naidīgajiem kolonistu elementiem un tad brīvības cīņu simbols – Okupācijas muzejs var tik rekonstruējams un tiešām labākais variants ir pazemes izmantošana.

  • Zaigai taisnība,- ja paskatamies vizionāra acīm 10gadīgā nākotnē, diez vai tur būs daudz sērotāju par diskutablo okupāciju un nesvarīgām represijām pret tāpat izzūdošu tautību. Tāpēc tā būtu liela kļūda būvēt piebūvi. Vispirms vajag apturēt piebūves projektu, un tad būs tikai laika jautājums nobrucināt arī pašu muzeju. Cik atceros, bija pat entuziasti, kas gribēja pie mūsu dārgā Brīvības pieminekļa uzcelt sienu ar bojā gājušo tautiešu vārdiem, tas nu patiešām būtu spļāviens sejā daudziem palicējiem. Šinī ģeopolitiskajā situācijā kaut kādu vēstures atraugu producēšana Rīgā ir nepieļaujama, latviešiem ir Litene, Lestene, Koknese – lai brauc uz turieni un ņemas.

   • Krieviem protams citu zemju okupācija tiek aprakstīta ar vārdiem atbrīvošana, brīvprātīga pievienošanās. Izvarotāji arī parasti apvaino savus upurus, ka tie paši gribēja, tā arī krievi apvaino savus upurus, ka tie paši gribēja lai tos pievieno Krievijai.

  • Re kur ir gailes atbalsta grupa ar “diskutablo okupāciju un nenozīmīgām represijām”. Tādi asinsuņi arī sūtīja Latvijas sievas un bērnus nāvē Sibīrijā. Nu tik cels sienas ap Brīvības pieminekli un dzīs tautas piemiņu pazemē. Kukiš tev!

 5. Man kā rīdziniekam, kurš varbūt ne pārāk orientējas arhitektūras stilos, to vērtībā u.t.t. ir tomēr savi nosacījumi jebkādai šīs teritorijas apbūvei.

  Man primāri svarīga ir cilvēku ērta pārvietošanās. Un nevis tikai pārvietošanās ikdienā, bet arī “pīķa” reizēs. Tie, kuri apmeklē pasākumus krastmalā, tie kuri apmeklē 18.novembra salūtu būs ievērojuši, ka neskatoties uz it kā platām ielām, ietvēm un vēl spraugu zem okupācijas muzeja, cilvēku drūzmēšanās ir milzīga. Cilvēku masas, kas virzās uz Krastmalu pasākuma sākumā, vai no Krastmalas pasākuma beigās ir tik lielas, ka “nepareizā virzienā” ir apgrūtinoši iet. Nedod dies kādreiz notiktu kaut kas ekstremāls, kāds sprādziens vai cits panikas iemesls – bez pietiekošas iespējas pārvietoties tur būtu nospiestu cilvēku gūzma.
  Agrāk šai rajonā, salīdzinoši ērti bija pārvietoties pa Grēcinieku ielu. Taču pēc Melngalvju nama parādīšanās uzradās arī norobežota autostāvvieta, tad vēl dažādi šķēršļi, kas jau apgrūtina cilvēku plūsmu.
  Ja tagad taisās būvēt balto piebūvi, kas izskatās pietiekoši liela, lai stieptos līdz pašai Grēcinieku ielai, tad cilvēku plūsma tiks saspiesta vēl vairāk!

  Cienījamie arhitekti, speciālisti, lēmēji!
  Lemiet muzeja likteni, pārbūvi kas nepieciešams. Tomēr mans, kā rīdzinieka nosacījums ir neapgrūtināt cilvēku pārvietošanās plūsmu šajā rajonā. Ja tā ēka ir tik nepieciešama, tad celiet kaut uz stabiem, nevis radot apgrūtinošu un potenciāli bīstamu situāciju, kas saistīta ar pārmērīgi saspiestu cilvēku plūsmu.

 6. krievam galvenais dabūt tos okupācijas un represiju atgādinātājus prom no savas Rīgas vēsturiskā centra. Tagad arī kā sadeguši ņemas ar Koknesi – tas tāds vēja projekts vien sanāks – kam nav savas ābeles, zem kuras pameditēt, tie jau brauc uz Indiju vai pie rev.Rubeņa.

  • Ko nu šlupsti!@
   neviens negrasās Okupācijas muzeja veco ēku kaut kur pārvietot!
   Lai nevajadzētu tērēt jau tā trūcīgo LV budžeta naudu priekš Amerikas onkuļa Birkerta plānotās piebūves pie Okupācijas muzeja celtniecībai, ierosināts Okupācijas muzejam izmantot arī Stūra mājas ēku/ telpas… Tur taču ir vēl vairāk LV vēstures liecinieku par padomju laiku…
   Vai tad lai Stūra mājā labāk sāk piešķirt dzīvokļus pastalniekiem???

  • RD kungu trubadūri atstrādā jau saņemtos un vēl nesaņemtos labumus ar putām uz lūpām! Okupācijas muzejs paliks kur bijis un ar jaunu piebūvi, vai tur dažādi fufaiku jeb vateņu gaiļi kladzina vai nē.

 7. Labs raksts. Tad nu gailei zalo cilvecinu grupa pievienojies vel kads burbergs

 8. Kā nav kauna tik diltantiskai arhitektei kā Gailei mēģināt laupīt mūsu daudzcietušajai tautai tik mākslinieciski augstvērtīgu arhitektūru kā baltā piebūve! Kaut ko tik neatkārtojamu nespēj radīt neviens, ja nu vienīgii Ušakova mākslas lietpratēji, kas RĪGA simbolam pielipināja sirsniņu domes karoga krāsās!

 9. Piekrītu “aborigēnam”, domāju ka arhitektei ir vajadzīgi līdzekli, lai vel reiz palaistu pasaules ceļojumā savu “Gailīti”. Ja viņa būtu īsta Latvijas patriote, tad gan tā nerīkotos, kā pašreiz Laikam ar gadiem, tas prātiņš iet mazum`.

 10. Tā gribās celt, tā gribās būvēt un apgūt līdzekļus, kas nav pašu nopelnīti! Tāpēc var arī pamuldēt par zaļajiem cilvēciņiem un hibrīdkaru! Balto piebūvi varēs nemazgāt lai redz, ka nākotne ir tāda sūdaina!
  Bet ja godīgi – muzeja ēka prasītos pēc nojaukšanas, jo ir kā spļāviens Vecrīgas sirdī!

 11. Izskatas ka “kikeregu”… dzied to pasu veco sovjetistu stabules, kuri valdija un valda Latvija, kuru saimniekam trauce viss, kas atgadinatu par ta noziegumiem ne vien pret Latviju, bet pret Cilveci kopuma.
  Un tapec ari joprojam tiem veiksmigi izdodas slept savejos cekas maisos, gan uzturet segregetu divvalodigu sabiedribu, nodrosinot KOLONISTIEM nepamatotas privilegijas un atskirtu vidi no vietejiem “bauriem”, jo “vatniki” iedomajusies sevi par augstakiem…, nezin kapec, vai “mates valodas” lietojuma del…, saulespuku grausanas “kulturas” ieks “Maskackas firmas” trenuzenem…, kas tiem skaitas loti “kruta”..

  • Tikai idiots(!!!) kā tu, var iedomāties, ka pēc 25 gadiem kaut kas vērtīgs ir saglabājies tajās speciāli atstātajās t.s. čekas kulēs. Ja jau 1990.gadā viss vērtīgais no čekas arhīva tika aizvests uz Maskavu vai pat sadedzināts uz vietas visās čekas nodaļās visā Latvijā.
   Beigsim vienreiz MURGOT par tiem “čekas maisiem”!@
   Ja MĒS PAŠI, kad nelabā balsī gaudojām: kaut pastalās , bet brīvā Latvijā! bijām apr IMPOTENTU, LAI NEPIEĻAUTU to izvešanu.
   Tas, ka esam STULBI, liecina 25 gados IZZAGTĀ Latvija …25 gados neesam bijuši spējīgi SASNIEGT pat 1990.gada ekonomisko līmeni …

 12. Piekrītu Uldim Šmitam: Gaiļi dzied, bet karavana iet tālāk!

 13. nu jau aiziet – kādam labi neizgāja vēders un aiziet – hībrīdkarš!
  tur runa ir par arhitektūras kvalitāti. un tad gaiei ir vairāk taisnība.

 14. Var jau būt, ka Rīgas domei ir kāds projektiņš ar Zaigu. A ja nu Zaiga dabū prom Okupācijas muzeju no domes priekšas, Ņil iešķiebj kādu labu gabalu Ķīpenē priekš kādas kārtējās “gaiļu fabrikas”. Visādi var būt. Vai ta maz mums te Rīgā inteliģences ar vati kabatās un ausīs.

 15. Vai Zaiga Gaile greizsirdīga palikusi?

 16. Johnson & Sethmoor advokāts Atbildēt

  kas nu burbergs par juristu, – vīreļa uzdevums ir atnest virtuļus un iznest papīrkurvi…Pat algas nav, skaitās , ka praktizējas:)

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+