×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
6. janvāris, 2018
Drukāt

Ārlietu ministrs Rinkēvičs pirmoreiz apmeklē Meierovica dzimtas mājas (9)

Ārlietu ministrs pie "Druķiem". Foto-Artis DrēziņšĀrlietu ministrs pie "Druķiem". Foto-Artis Drēziņš

Piektdienas, 5.janvāra, pēcpusdienā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pirmoreiz apmeklēja Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica dzimtas mājas Tukuma novada Sēmes pagasta “Druķus”. Tās ir mājas, kurās saimniekoja ministra brālēns un uz kurām 1925. gada 22. augustā pie saviem bērniem un šķirtās sievas, kas tur pa vasaru mita,  brauca Z. A. Meierovics un pāris kilometrus pirms mērķa sasniegšanas gāja bojā autoavārijā Brizules ciemā.

“Šodien biju Tukumā, kur novembrī plānots atklāt pieminekli Zigfrīdam Annai Meierovicam, lai saprastu, kā tur sokas, un nolēmu atbraukt arī pie jums, lai aplūkotu māju un uzzinātu par jūsu plāniem,” Spiču ģimenei sacīja ārlietu ministrs. Tukumnieki Spiči īsumā ministram pastāstīja, kā meklējuši vasaras māju un 2013. gadā nopirkuši “Druķus”, tikai pēc tam saprotot, pie kā īsti tikuši (par to “Latvijas Avīze” jau rakstīja 2017. gada 4. maijā).

“Sākot apkopt māju un apkārtni, atrodot vairākus vēsturiskus fotoalbumus, runājot ar vēl dzīvo Meierovica radinieci, kaimiņiem, kuri joprojām ļoti palīdz, kultūrvēstures speciālistiem, sapratām, ko esam ieguvuši. Kā teica būvinženieris Juris Skujāns un arhitekte Aija Ziemeļniece: tā māja nepieder jums, bet Latvijas vēsturei! Ik pa laikam nāca cilvēki, kas gribēja apskatīt mājas. Es teicu: “Kauns jau rādīt, cik te nolaists, bet nu, lūdzu, nāciet, skatieties…” Profesori izpētījuši katru siju, katru mājas detaļu, daļa no kurām ir ap 250 gadu vecas. Manteļskursteņa vecums pat ir ap 450 gadiem. Diemžēl iemeties brants un rekonstrukcijas izmaksas ir milzīgas. Top pārbūves skices un plāni, kurus saskaņoju ar profesoriem. Esam sagādājuši 120 paletes ar seniem ķieģeļiem, izbūvējuši ceļu un sakopuši apkārtni, bet visu pavilkt nevaram. Sievai saku: atdodam māju valstij, mums jau te zemes apkārt pietiks. Varam slēgt ilglaicīgu līgumu ar valsti kaut vai uz 200 gadiem, “Druķus” par brīvu varētu izmantot pašvaldība, valsts, Ārlietu ministrija. Nojaukt “Druķus” mums neļauj sirdsapziņa. Te jābūt muzejam, ko varētu izmantot arī konferencēm un citiem pasākumiem,” ministram teica J. Spičs.

E. Rinkēvičs norādīja, cik sarežģīti valstij ir pārņemt privātīpašumu. “Tas, ka “Druķi” kā vēsturiska ēka ir interesanta, ir skaidrs. No mana viedokļa būtiski, cik daudz šīs mājas var saistīt ar diplomātijas un ārpolitikas vēsturi – apsolu pakonsultēties ar šīs jomas speciālistiem, un tad domāsim, ko darīt tālāk. No tūrisma viedokļa varētu skatīties, kā savienot Meierovica bojā iešanas piemiņas vietu ar ”Druķiem”,” atbildēja ministrs.

Kopā ar ministru bija atbraukuši arī Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks Arvīds Driķis, Sēmes un Zentenes pagastu pārvaldniece Silvija Rabkēviča.

“Šī apkaime ir bagāta vietām, kuras vērts apmeklēt, un ļaudis to arī dara. Tikai septiņus kilometrus no “Druķiem” atrodas viens no populārākajiem valsts lauku tūrisma objektiem  Pastariņa muzejs – rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša dzimtas mājas, kas ir pašvaldības īpašums un kura iekopšanā un uzturēšanā ieguldīti lieli līdzekļi. Tāpat netālu ir Kaives Senču ozols, Dzirciema luterāņu baznīca. Arī apkaime ir gleznaina – pauguraine, līkumaini zemes ceļi, mežu un pļavu ainavas. Bet, kā mēs jau šodien dzirdam, lai attīstītu un uzturētu tūrisma objektus, tos popularizētu un rīkotu pasākumus, nepieciešama arī nauda,” norāda S. Rabkēviča.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Tas ir jauki, ka LR politiķi ir sākuši interesēties par Latvijas vēsturi, jo daudziem viņiem līdz šim likās, ka Latvijas vēsture ir sākusies ar L(ps)R AP, pasludinot 4.maija deklarāciju, un tāda Latvija ir bijusi tikai tāpēc, lai pierādītu, ka tagadējā LR ir kaut kā turpinājums, paši nezinot – kam? Tāpēc jau mums tagad iet kā pa buļļa d.

 2. Kas ir viduvējība nabagmājā? Atbildēt

  Ministram nav kauns par tik izļurkātu iekrecelēto rokrakstu Viesu grāmatā? Skolā bija no nesekmīgo gala? Šodienas viduvējība krecelē kā ar vistas kāju pat par tik izcilu personību kāds bija ministrs Meierovica k-gs! kura uzvārdu protams nav iespējams izlasīt! Cik tas ir nožēlojami! Lai gan krecelējums atbilst šodienas nabagmājas statusam!

 3. Pieminiot Ārlietu ministru Zigfrīdu Annu Meierovicu Atbildēt

  Izcilais valstsvīrs Zigfrīds Anna Meirovics ((1887—1925)
  bija Ārlietu ministrs no 1918. gada 19. novembris — 1925.gada 22.augustam,
  kad notika tā traģiskā avārija ceļā uz šīm mājām – Tukuma novada Sēmes pagasta “Druķiem”…

  Visu cieņu Tukuma novada domei, kas novembrī plānot atklāt pieminekli Zigfrīdam Annai Meierovicam!

 4. KURĀ caurumā bija iestrēdzis ministrs, ja tikai tagad atrada šis mājas?
  Kad stāvēja nevienam NEVAJADZĪGAS, tad gan neviens no ministrrijas nerādījās…
  par MĪKSTU bija pauti, lai spētu godināt par sevi IZCILĀKU personību!
  Z.A.Meirovics bija IZCILĀKAIS Ārlietu ministrs Latvijas 100-gades vēsturē!
  Tā ir liela VEIKSME, ka neskatoties uz ministrijas TRULUMU, māju 2013.gadā nopirka Spiču ģimene.
  Lūk ko viņi saka:
  —Sākot apkopt māju un apkārtni, atrodot vairākus vēsturiskus fotoalbumus, runājot ar vēl dzīvo Z.A.Meierovica radinieci, kaimiņiem, kuri joprojām ļoti palīdz, kultūrvēstures speciālistiem, sapratām, kādu vēsturisku vērtību esam ieguvuši. Kā teica būvinženieris Juris Skujāns un arhitekte Aija Ziemeļniece: tā māja nepieder jums, bet Latvijas vēsturei! Ik pa laikam nāca cilvēki, kas gribēja apskatīt mājas. Es teicu: “Kauns jau rādīt, cik te nolaists, bet nu, lūdzu, nāciet, skatieties…”

 5. vai tajos Druķos metamie uz žoga sakārti ka latvijas galvenais pid—rs tur rosās?

 6. Nu tad piemiņas plāksni un neaizmirstiet sakopt, atjaunot karavīru kapus, kas ir Latvijas paši galvenie varoņi-Latvijai -100.

 7. Latvijai 100!!!

 8. Kārtējie, kas mēģina savu īpašumu pasludināt par nez kādu vēsturisku vērtību un uzgrūzt valstij. Vai katru mēnesi kāds tāds uzrodas. Varētu padomāt, ka esošos muzejus un memoriālās mājas apkārt gāž, ka jauni šādi veidojumi vajadzìgi. Pilnīgi pietiek ar goda plāksni. Nekur pasaulē mājas, kam bijusi aptuvena saikne ar sen mirušiem ministriem, par muzejiem nepasludina un valsts neuztur. Ārlietu ministrijai vispār tādas naudas nav. Pat darbiniekiem cilvēcīgas algas maksāt un virsstundu darbu kompensēt nav nauda.

 9. Iespējams, ka nebija laika apmeklējumam, jo praidi svarīgāki, viņš taču ir ārlietu ministrs un ārzemjēs daudz geju….

Draugiem Facebook Twitter Google+