×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
4. novembris, 2017
Drukāt

Armijā dod arī otro iespēju. Kādi ir jauniešu atlases kritēriji? (29)

Foto - Gatis Dieziņš/Jaunsardzes un informācijas centrsFoto - Gatis Dieziņš/Jaunsardzes un informācijas centrs

Šogad profesionālajā dienestā plānots pieņemt 828 karavīrus. Savukārt profesionāli izglītotu komandējošo un militāro speciālistu sastāvu sagatavo Nacionālā aizsardzības akadēmija (NAA). Attēlā: NAA kadeti pilnveido iemaņas lauka nometnē Ādažu poligonā šā gada augustā.

Atlases kritērijus profesionālajā militārajā dienestā parasti iztur nedaudz vairāk kā 40 procenti kandidātu. Aizsardzības ministrija (AM) uzsver, ka Nacionālie bruņotie spēki (NBS) nav pazeminājuši fiziskās sagatavotības prasības, kā tas nesen izskanēja publiskajā telpā. Rekrūšiem tikšot dota iespēja – esot tuvu nepieciešamajam rezultātam, viņi tiek ieskaitīti dienestā un vēlāk kārto fiziskās pārbaudes normatīvus atkārtoti.

Aizsardzības ministrijas pārstāve kapteine Sandra Brāle atgādina, ka izslēdzošie faktori, kāpēc cilvēks nevar tikt pieņemts dienestā, ir vairāki – iepriekšējā sodāmība, neizturēti psihodiagnotiskas testi un slikts veselības stāvoklis. Tomēr rekrutēšanas speciālisti novērojuši, ka jauniešiem aizvien biežāk kā ielaistas veselības problēmas parādās mugurkaula un sirds slimības. NBS gan redz tikai nelielas jauniešu daļas veselības un fiziskās sagatavotības stāvokli. Ja runa ir par fizisko sagatavotību, tad, kā uzsver NBS pārstāve, fiziskās atlases normatīvi nav pazemināti. “Katrs kandidāts tiek vērtēts individuāli, pieļaujot ļoti nelielas atkāpes no minimālajām prasībām, tikai tiem, par kuriem atlases procesā ir redzams, ka tās spēs sasniegt. Kandidāta fiziskās sagatavotības pārbaudi veic arī sešu mēnešu pārbaudes termiņā,” skaidro S. Brāle.

Šādu pieeju atbalsta arī militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš. Viņaprāt, būtu izšķērdīgi noraidīt kandidātu, kurš ir vesels, bet nespēj izpildīt kādu fiziskās sagatavotības normatīvu.

“Bieži vien jauniešu problēma ir nevis muskuļu vājumā, bet psiholoģiskās motivācijas trūkumā – nespēj pārvarēt grūtības, sāpes, nogurumu, piepūlēties. Ja problēma ir nepietiekamā fiziskajā sagatavotībā, to varēs uzlabot un tas atklāsies pamatapmācības nometnē. Ja problēma ir motivācijas trūkumā, tas arī izgaismosies. Diez vai sabiedrība ieinteresēta iegūt nemotivētu aizstāvi,” saka M. Vērdiņš. Viņš spriež, ka nereti jauniešiem izdzīvošanas instinkts nomākts ar samērā pārtikušu, nesportisku un no riskiem pasargātu dzīvi skolas gados. Brīvprātīgs vai obligāts militārais dienests ar karavīra dzīvi kazarmas režīmā, rīta rosmēm, svaigu gaisu un zinātniski pamatotu kaloriju daudzumu spēs dažu mēnešu laikā dot labu rezultātu. Jāpiebilst, ka AM pašlaik obligātā militārā dienesta atjaunošanu neizskata kā variantu, un pašlaik tam kā alternatīva tiek būvēta Valsts aizsardzības mācības sistēma.

“Nevajag porziņģus, bet veselus bērnus”

Jaunsardzes un informācijas centra vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs vērtē, ka mūsdienās jauniešu fiziskās sagatavotības līmenis krities salīdzinājumā ar situāciju pirms 20 gadiem. “Mūsdienu jauniešiem mainījies dzīvesveids. Mēs tolaik visu laiku bijām ārā – spēlējām futbolu, basketbolu, gājām pārgājienos, cēlām bunkurus –, bet tagad man dēls jādzen vai ar varu nost no planšetdatora,” saka A. Mirbahs. Jauniešiem, kas stājas Jaunsardzē, fiziskās sagatavotības līmenis esot vidējs, tomēr arī Jaunsardzes vadītājs pārliecināts, ka fizisko formu pusgada laikā iespējams uzlabot. “Mēs liekam lielu uzsvaru uz dažādām aktivitātēm dabā. Uzskatu, ka mums ir jāpārdomā arī fiziskās sagatavotības koncepts, jo man bijuši karavīri, kas trīs kilometrus veic desmit minūtēs, bet, kad jādodas ar 20 kilogramu uzkabi garā pārgājienā, pie piektā kilometra vairs nav spēka. Tādēļ jauniešus jāgatavo, lai viņiem būtu izturība un kaut vai divas dienas varētu vēsā mierā veikt pārgājienus ar uzkabi. Mums jādomā par visaptverošu jauniešu fizisko sagatavotību, kam pamatā ir vieglatlētika un vingrošana. Vajag aizmirst par sporta komercializāciju, jo vecākiem jāsaprot, ka viņiem nevajag porziņģus, bet gan vienkārši veselus bērnus,” piebilst A. Mirbahs.

Stiprināt patriotus
Par vērtībām runā arī skautu vadītājs Nils Klints, tāpēc viņa pārstāvētā organizācija veicina veselīgu dzīvesveidu – par biedru fizisko un morālo stāju viņš nevarot sūdzēties. “Padošanās pie pirmajām grūtībām ir viena no izteiktākajām problēmām, kas jauniešiem ir galvā. Tā ir bīstama tendence. Mūsdienās vecāki aizņemti ar darbiem, bet bērni, ja viņiem arī skolā nepievērš uzmanību, sāk aizrauties ar mazkustīgu dzīvesveidu, rodas arī ideālu trūkums,” teic N. Klints. Pēc viņa domām, mūsdienās jauniešiem pietrūkst līderu, kas palīdz nostiprināt vērtību sistēmu, taču viņš sastapis arī skolotājus, kuri spēj jauniešos nostiprināt vērtību dimensiju. “Mums jāstiprina personības, kuras mīl savu valsti, ir gatavas tās vārdā ziedoties. Vislabāk to darīt ar savu piemēru. Nevalstiskajām organizācijām jāveicina piederība valstij. Nācija spēj pastāvēt, ja vismaz puse no tās locekļiem ir sabiedriski aktīvi un attīstās. Nepietiek ar to, ka noziedojam piecus eiro labdarībai vai uz svētkiem valkājam karoga lentīti. Patriotismam raksturīgs regulārs darbs un ieguldījums,” domā N. Klints. Viņaprāt, Latvijā šobrīd nevajadzētu atjaunot obligāto militāro dienestu: “Ja iesauksim 100 cilvēkus, vai visi būs mūsu valstij lojāli? Pietiek ar diviem vai trim, kas ir nelojāli. Pašlaik ir labāk, ja cilvēki iesaistās profesionālajā dienestā vai Zemessardzē. Obligāto militāro dienestu varam atjaunot pēc 10 vai 20 gadiem, ja mums izveidojas sabiedrība, kura nav divkopienu pazīmju.”

Nacionālo bruņoto spēku karavīri regulāri piedalās arī Rīgas maratonā un dažādos skriešanos seriālos. Foto - Ieva Lūka/LETANacionālo bruņoto spēku karavīri regulāri piedalās arī Rīgas maratonā un dažādos skriešanos seriālos. Foto - Ieva Lūka/LETA

Minimālie fiziskās sagatavotības normatīvi militārajam dienestam

Vīrieši 18 – 27 gadu vecumā

* Roku saliekšana balstā guļus – 33 reizes

* Vēderpreses vingrinājums – 43 reizes

* 3000 m kross – 14,29 min

Sievietes 18 – 27 gadu vecumā

* Roku saliekšana balstā guļus – 14 reizes

* Vēderpreses vingrinājums – 31 reize

* 1500 m kross – 8,56 min

Avots: mil.lv

 

Lielāka pretimnākšana 

Ziņa par to, ka karavīriem samazinātas veselības un fizisko testu prasības, izskanēja 25. oktobrī. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba priekšnieks Ivo Mogiļnijs Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā stāstījis, ka, lai šogad nodrošinātu NBS ar nepieciešamo personālu, samazinātas veselības un fizisko testu prasības, ziņoja LETA. Pēc komisijas sēdes I. Mogiļnijs aģentūrai LETA skaidroja, ka samazinātas ir sākuma prasības, taču nav samazināts galarezultāts. Ja, veicot veselības un fiziskās sagatavotības pārbaudes, tiks secināts, ka potenciālajam karavīram nedaudz pietrūkst, lai sasniegtu minimālo līmeni, tad rekrutēšanas komisija atļaus šādam cilvēkam iestāties NBS. Tad NBS strādā pie tā, lai šāds cilvēks trīs mēnešu laikā sasniegtu minimālo standartu. Ja šo mēnešu laikā prasības tiks izpildītas, tad tiks dota atļauja turpināt dienestu pamatapmācības kursā. “Ja viņš šādas prasības nesasniedz, tad diemžēl no šāda cilvēka jāatvadās,” skaidroja Mogiļnijs. Attiecībā uz veselības uzlabošanu NBS cenšas nodrošināt elementāras lietas, lai cilvēks varētu turpināt dienestu un tas iekļauj, piemēram, zobārstniecību. “Mums princips ir tāds, lai būtu lielāka pretimnākšana pret potenciālajiem karavīriem, kuri ir patrioti un vēlas kalpot savai valstij,” uzsvēra NBS Apvienotā štāba priekšnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Un vispār. Kāpēc sievietēm zemāki normatīvi? Viņām ko – džeki nesīs mugursomas, vai???

 2. Kāds sakars ar Porziņģi un sporta komercializāciju? Kuri jaunieši lidz 18 gadiem tad ir tie “komercializētie profesionāļi”??

 3. Dāmas, lūdzu nekomentējiet to, no kā neko nesaprotat un nevajag nievājoši izteikties par tiem, kas aizsargā Latviju un izvēlējušies karavīra gaitas. Es noliecu galvu Latvijas karavīru un to sabiedroto karavīru priekšā, kas ir ierindā ,lai sargātu Latviju. Gods un slava šiem vīriem. Katram no mums ir pienākums cienīt, lepoties un atdot godu armijas vīriem. Tā tauta, kas neuztur savu armiju un neciena, nevar ilgi pastāvēt.Katram no mums ir pienākums aizstāvēt savu valsti.Veiksmi visiem, kas ir dienestā un sardzē, man patiess prieks par Latvijas Armiju un Robežsardzi.

 4. Labākos atlasa, tautas genofondu un tad sūta karot svešu lielvaru interesēs. Lieliski! Runā, ka Bangerskis, kurš stāvēja klāt pie Leģiona organizēšanas esot bijis tautas nodevējs. Tieši tādi paši ir šie. Protams, kaut kā iztika ir jāpelna, tomēr ieteiktu 7 reizes padomāt, pirms padoties rekrūšu saldajām runām. Kad tur esi iekšā, tad pēc tam visu mūžu tev pavēstes sūtīs, pat tad, kad sen jau strādāsi Anglijā vai kur citur pasaulē, lai varētu cilvēka cienīgi apgādāt savu ģimeni, kā tas manam vīram tagad ir. Un vēl draud ar kriminālatbildību, ja par savu naudu nebrauks atpakaļ uz Latviju, uz apmācībām.
  Ieskaties šeit: goo.gl/7XWSD3

 5. Tauta, jūs galīgi sviestā ejat ? Ja esat tik gudri, tad pamēģiniet padienēt. Zinu draugus, kas dien, un viņi nesūdzas par to ka būtu BAIGI grūti, bet nesaka, ka ka ir viegli. Jūs sēžat dien dienā pie datora un spaidat pogas, kamēr kāds ārā lien pa dubļiem, lai vajadzības gadījumā paņemtu jūs visus sev paspārnē un aizstāvētu. Tie ir cilvēki, kam sarkanbaltsarkanais ir asinīs. Man paliek kauns apzinoties, ka mana paša tautieši tā var runāt.

 6. Virsraksts idiotisks, nomainiet lūdzu.

 7. Vikingu Laiki sāksies!
  Visiem Vajag Pumpēties…
  Tas nekas ka Latvieši iet mazumā,
  Varbūt kādreiz Kāds LāčAusis uzradīsies, kurš Latviju izglābs..

 8. tas babas armija iet tikai tapec kad cits neviens vinas nedraz aptauretas saciet domat ar galvu nevis lizt sudos

  • Tā,kā tu saki “bāba”,tev zābakam purnu atrihtēs vienos vārtos.
   Skaties ka bez olām nepaliec!

  • Es ieteiktu iemācīties latviešu valodas pieturzīmju lietošanu. Vai tiešām latvietim mīlākais ēdiens ir otrs latvietis?
   Būtu lepojušies nevis sūkstījušies un tik briesmīgas lietas runājuši par mūsu valsts karavīriem!

 9. aksti jus ne karotaji beidziet tautu smidinat jus pat nepaspesiet sev kapu izrakt labak butu gajusi stradat bet kas tadus tirlinus darba nems

 10. gatavojamies karam? slimās galvas, ražošana jāveicina rūpniecība ! tad būs laime visiem IDIOTI !

 11. pļorziņģus vajag, čekas bizness, brūkošo Romu atcerieties. Barojas no stulba zombēta pūļa jeb parazītiem

 12. Tai meičai fotogrāfijā vajag veselus 6 bērnus !

 13. ka “vajadzīgs” pasūtīts raksts..un Kristaps tiek piesaukts arī!…nozombētie mērkaķi!

 14. Es audzināju divus dēlus viena , bet mani dēli izauga par īstiem Latvijas patriotiem, jo es pati domāju, ka mūsu Latvija ir visjaukākā valsts pasaulē! Dievs svētī Latviju1

 15. No komentiem redzams, ka mūsu valstī palikuši tikai “mīkstie”, kurus nevar saukt par vīriešiem un skaudīgas bābas, kuras pašas nevar ne armijā tikt, ne bērnus piedzemdēt….Es arī lepojos ar mūsu karavīriem, gan meitenēm, gan puišiem, jo viņi grūtā brīdī “nepieliks”bikses, kā šeit komentējošie gļēvuļi.

 16. nelauj pievienot konemtaru.

 17. Kapec tiek reklamets/propogandets sieviesu varas gajiens? Jau apriebies skatities uz to nozombeto meitenu sejam – gan armijai talskatus ludzot ziedot, gan ar plintem demonstrejot varu. Ej un dzemde, nediedele svesus bernus nokausanai.

  • Kas tur nozombēts? Katram sava izvēle, es lepojos par to ka mūsu valstī arī sievetes izvēlas šo celu kā armija. Pie tam tik skaistas vēl.
   Lepojos ar mūsu valsts karavīriem!

 18. Kapec tiek reklamets/propogandets feminisms? Jau apriebies skatities uz to nozombeto meitenu sejam – gan armijai talskatus ludzot ziedot, gan ar plintem demonstrejot varu. Ej un dzemde, nediedele svesus bernus nokausanai.

 19. Kapec tiek reklamets/propogandets feminisms? Jau apriebies skatities uz to nozombeto meitenu sejam – gan armijai talskatus ludzot ziedot, gan ar plintem demonstrejot varu. Ej un dzemde, nediedele svesus bernus nokausanai.

 20. lai armija sakroplotu – ja ne fiziski, tad morali gan. Kapec latviesu berniem jajaucas svesas valsts geopolitika. Ka interes aizstav – amerikosu vai tevu setu. Kas ir tevu seta – savs pagasts vai oligarhu darinajums valsts. Vai aizstav radus, draugus pazinas, trukumcietejus, vai rinkevicus, rimsevicus, vilkus un dombrovskus kas brussele. Kada demokratija ir ista – tautas vara, ka lems ta bus vairakums. Vai tada demokratija ka Spanija/Katalonija, kur tautas griba tiek noslakteta.

  • Aizstāv savu Valsti un savus tuviniekus, idiot! Nevis rinkevičus un dombrovskus.
   Vai tiešām tu domā ka ASV armija aizstāv Trampu un Lilbritānijā Meju,nevis savas Valstis,savus tuviniekus?

 21. Virsraksts diezgan aizvainojošs…. It kā Porziņģis ko sagrēkojis, ka tik gars izaudzis…

  • Piekrītu! Un Porziņģis ir veselāks par veselu!:))
   Pēdējā laikā LA kļūst arvien dzeltenāka!:((

  • Pazudis mans iepriekš rakstītais komentārs:(, tādēļ rakstu vēlreiz!
   Piekrītu kukuu! Porziņģis ir veselāks par veselu!:))
   LA kļūst arvien dzeltenāka!:((

Draugiem Facebook Twitter Google+