×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
24. novembris, 2016
Drukāt

Armijā sākas Kalniņa laiki (3)

Latvijas armijas fotoLatvijas armijas foto

Aizejošais un topošais NBS komandieris: Raimonds Graube (no kreisās) un Leonīds Kalniņš.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis apstiprināšanai Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatā virza pašreizējo Apvienotā štāba priekšnieku ģenerālmajoru Leonīdu Kalniņu, par kura apstiprināšanu lems Saeima. Tāpat kā priekšgājējam Raimondam Graubem, arī L. Kalniņam nākamgad februārī apritēs 60 gadi. Tas nav šķērslis, lai tuvākos četrus gadus vadītu NBS, taču skaidrs, ka šis laiks būs jāvelta, arī meklējot pēcnācēju.

 

Prognoze piepildās

Jau tūlīt pēc Graubes paziņojuma par amata atstāšanu “LA” prognozēja, ka par jauno komandieri, visticamāk, tiks virzīs L. Kalniņš. Par to liecināja NBS veiktās rotācijas – L. Kalniņš šovasar tika atbrīvots no Zemessardzes komandiera amata un iecelts par NBS Apvienotā štāba priekšnieku. Pirms divām nedēļām L. Kalniņam tika piešķirta ģenerālmajora pakāpe. Pirms paziņojuma presei R. Bergmanis un L. Kalniņš bija tikušies ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kurš uzsvēris: “Ir svarīgi, lai kandidāts būtu autoritāte NBS personāla vidū, lai viņam būtu komandiera un štāba vadīšanas, kā arī starptautisko operāciju pieredze.” Līdzīgus argumentus žurnālistiem minēja arī aizsardzības ministrs R. Bergmanis. Viņš atsaucās uz L. Kalniņa plašo pieredzi un to, ka viņš vadījis vienu no lielajām NBS struktūrām – Zemessardzi.

“Mūsu galvenais balsts ir karavīrs, kurš jārekrutē un pareizi jāapmāca, lai viņš varētu pildīt savus uzdevumus. Šā brīža situācija prasa ātras reaģēšanas vienības, kas varētu reaģēt uz varbūtējiem apdraudējumiem, kā arī svarīga ir dislokācijas noteikšana. Svarīga ir arī mūsu kā uzņemošās valsts funkciju pilnveidošana,” savas prioritātes raksturoja L. Kalniņš. “LA” jautāts par attīstāmām spējām, NBS komandiera amata kandidāts minēja – augstās tehnoloģijas, mazās ātrās reaģēšanas vienības gan Zemessardzē, gan bruņotajos spēkos, pretgaisa aizsardzība, kā arī artilērijas un mīnmetēju spēju attīstība, uzlabojot esošos ieroču kompleksus, kā arī iegādājoties jaunus ieročus.

 

Nopelni Zemessardzē

“LA” uzrunātie zemessargi L. Kalniņu kopumā vērtējot pozitīvi. Viens no viņiem atzina: “Mans skatījums ir pamatots ar vairākām tikšanās reizēm, esmu lasījis intervijas medijos ar komandieri, ir dzirdēti arī citu zemessargu viedokļi. Manā skatījumā Kalniņš var lepoties ar līdera dotībām, spēju uzrunāt un motivēt zemessargus tālākajam dienestam, kas ir bijis svarīgi tādā organizācijā kā Zemessardze, kura lielā mērā balstās uz patriotismu un brīvprātīgo darbu.” L. Kalniņam esot savs nopelns tajā, ka organizācija pēdējā laikā augusi skaitliski, uzlabojusies tās reputācija un kaujas spējas. Tomēr ne visi militārajās aprindās ir sajūsmā par L. Kalniņa virzīšanu NBS komandiera amatā. Militārajā blogā “Vara bungas” pēc L. Kalniņa kandidatūras izziņošanas tā veidotājs NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš ierakstīja: “Ne pārāk tālredzīgs lēmums, jo NBS komandieris amatā atradīsies maksimums četrus gadus.” Viņš arī atzīmē, ka nav godīgi, ja medijos tiek izplatīta nepilnīga virsnieka biogrāfija – tur L. Kalniņa militārā biogrāfija aprakstīta tikai no 1997. gada, kad viņš sāka dienēt Zemessardzes 51. bataljonā. Taču pirms Latvijas neatkarības atgūšanas padomju laikā L. Kalniņš studējis Viļņas Augstākajā pretgaisa aizsardzības karaskolā, kā arī Harkivas Kara inženieru akadēmijā.

 

Kas sekos?

M. Vērdiņš iepriekš paudis vēlējumu, ka NBS komandiera amatā būtu vajadzīgs cilvēks, kas baudījis labu izglītību Rietumu karaskolās. Visticamāk, pēc šāda kandidāta būs jā­lūkojas jau pēc četriem gadiem. Vai jau šobrīd var iezīmēt iespējamos kandidātus? Pašlaik ģenerālmajora pakāpe Latvijas armijā ir Baltijas Aizsardzības koledžas Tartu komandantam – 46 gadus vecajam Andim Dilānam, kurš karjeru veidojis Latvijas NBS un skolojies Rietumu karaskolās. Viņa “aizrotēšana” uz Baltijas Aizsardzības koledžu, iespējams, bijis gājiens no ministrijas puses, lai viņu pataupītu nākotnei. Izskatāma kandidatūra nākotnes komandiera amatam ir arī NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks brigādes ģenerālis Ivo Mogiļnijs, un nav jāaizmirst arī par pulkveža pakāpē esošajiem virsniekiem. Piemēram, kā nākotnes kandidāts pieminēts arī NBS Sauszemes kājnieku brigādes komandieris Ilmārs 
Atis Lejiņš.

 

 

 

Vizītkarte. Leonīds Kalniņš

* Dzimis 1957. gada 13. februārī Tomskas apgabalā Krievijā.

* Mācījies automātisko vadību sistēmas inženiera zinības Viļņas Augstākajā pretgaisa aizsardzības karaskolā, kā arī Harkivas Kara inženieru akadēmijā.

* Izglītību ieguvis arī ASV armijas vadības un ģenerālštāba koledžā, kā arī Baltijas Aizsardzības koledžā.

* NBS kopš 1997. gada.

* 2003. gadā iecelts par Izlūku mācību centra komandieri.

* No 2005. līdz 2009. gadam – Zemessardzes štāba Operatīvās plānošanas pārvaldes priekšnieka amatā.

* 2006. gadā Irākā ASV vadīto koalīcijas spēku operācijā bija Latvijas kontingenta komandiera vietnieks un multinacionālās divīzijas štāba plānošanas daļas priekšnieka vietnieks.

* No 2011. gada rudens līdz 2016. gada vasarai – 
Zemessardzes komandieris.

* Kopš 2016. gada augusta beigām – NBS Apvienotā štāba priekšnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. tad tomēr man taisnība?

  2. Nu milzīgs paldies L.A.,ka pie jums konsekventi darbojas CENZŪRA.Nezinu kā ar citiem,bet mani gan vaktē uz velna paraušanu.Nu arī te ir izrauts koments par Ļoņu K. no Tomskas ar Krievijas armijas zvērestu.
    Tencinu un esmu sajūsmā,ka neko tālu neesam aizgājuši no PSRSa.Tālu tiksiet.Varbūt jāsāk pasūtīt “Vestji”?

Draugiem Facebook Twitter Google+