LETA

Arodbiedrība: “Socnodoklis” autoratlīdzībām jāievieš pakāpeniski trīs gadu laikā 0

Sociālo iemaksu ieturēšana no autoratlīdzībām pakāpeniski jāievieš trīs gadu laikā, teikts Ziņu, informatīvo un analītisko raidījumu darbinieku arodbiedrības valdes atklātajā vēstulē finanšu ministram Andrim Vilkam, labklājības ministrei Ilzei Viņķelei un Saeimas komisijām.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Arodbiedrības valde piekrīt Finanšu ministrijas iecerei ieviest valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) no autoratlīdzībām, jo pašreizējā situācija mediju darbinieku sociālās aizsardzības jomā ir nepieņemama.

Taču, saprotot, ka daļa mediju joprojām dzīvo krīzes apstākļos un Finanšu ministrijas (FM) prognozētais iemaksu apjoms vairāk nekā 30% apmērā, sākot no 2014.gada, tiem nozīmētu bankrotu, arodbiedrība aicina jauno modeli ieviest pakāpeniski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmētu no 2014.gada VSAOI noteikt ap 10% apmērā, triju gadu laikā sasniedzot plānoto likmi un sadalot iemaksas starp darba devēju un darba ņēmēju atbilstoši tam, kā tas notiek citās nozarēs, – 11% darba ņēmējam un 24,09% darba devējam.

Ziņu, informatīvo un analītisko raidījumu darbinieku arodbiedrības valde rosina Darba likumā precizēt terminus “darba alga” un “autoratlīdzība” tā, lai aizsargātu žurnālistu tiesības savā pastāvīgajā darba vietā redakcijā saņemt algu un dotu iespējas darba devējiem saglabāt arī samaksas formu autoratlīdzību veidā, bet tikai tad, ja atsevišķu publikāciju sagatavošanai tiek piesaistīti tā sauktie ārštata autori.

Vēstuli arodbiedrības valdes vārdā parakstījusi priekšsēdētāja, žurnāliste Odita Krenberga.

Kā ziņots, FM ierosinājusi izstrādāt priekšlikumu, kas noteiktu pienākumu veikt VSAOI no autoratlīdzības, piemēram, žurnālistiem un citiem autoriem.

Izvēles iespēju – maksāt vai nemaksāt šo nodokli – ministrija vēlas saglabāt tikai attiecībā uz pasīva veida ienākumu no autoratlīdzības, piemēram, maksājumam par tiesībām tulkot darbu, par tiesībām izplatīt darbu un līdzīgos gadījumos.

Šādu ierosinājumu kritizējusi Latvijas Žurnālistu savienība, kas norāda, ka FM priekšlikums neuzlabos žurnālistu sociālo aizsardzību, bet gan ievērojami samazinās žurnālistu un citu radošo profesiju pārstāvju dzīves līmeni. Turklāt tas radīšot sociāla rakstura konfliktu saasinājumu masu informācijas līdzekļu uzņēmumos, radot būtisku vārda brīvības apdraudējumu Latvijā.

Arī Latvijas Preses izdevēju asociācija, Latvijas Raidorganizāciju asociācija un Latvijas Grāmatizdevēju asociācija paudusi savus iebildumus pret šo ieceri.

Savukārt Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) uzskata, ka VSAOI no autoratlīdzības ieviešana pilnā apjomā no 2014.gada nav iespējama. Tādēļ LŽA piedāvā diskutēt par trīs gadu pārejas periodu. Tā norāda, ka iecerētās izmaiņas ierosinātas mediju jomai grūtā periodā un nodokļu palielinājums rada vēl sarežģītāku situāciju ekonomiskās krīzes un mediju darbības biznesa modeļu neatgriezenisko izmaiņu dēļ novājinātajai nozarei. Tādēļ tā aicina noteikt trīs gadu pārejas periodu, kura laikā VSAOI no autoratlīdzībām pakāpeniski pieaugtu, tā mazinot spiedienu uz mediju budžetu.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.