×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. marts, 2014
Drukāt

Lai mājokļa apdare kalpotu ilgi! Padomi materiālu izvēlē

Foto - Rebeka RogaleFoto - Rebeka Rogale

Sastādot remonta materiālu sarakstu un izmaksas, laikus jāpiemeklē arī materiāli, kas nepieciešami, lai izvēlētā apdare kalpotu ilgi un kvalitatīvi.

Javas un špakteles


Tās lieto, lai izlīdzinātu apstrādājamās virsmas. Šie materiāli galvenokārt atšķiras ar graudainību. Ja virsma ļoti nelīdzena, ar lieliem grubuļiem, būs nepieciešama apmetuma java, bet, ja pamatnes iedobumi nav lielāki par pieciem mm, var iztikt ar špakteļmasu. Špakteles ir dārgākas nekā java, tāpēc svarīgi, lai darbus veiktu pareizā secībā – vispirms līdzinātu ar samērā nedārgo javu, bet pēc tam galīgo, izlīdzinošo kārtu veidotu ar jau dārgāko špakteli.

Ja paredzēts virsmu flīzēt, tā arī jāizlīdzina ar špakteļmasu, nevis ar flīžu līmi, kā to nereti mēdz darīt meistari, sadārdzinot flīzēšanas izmaksas. Ja nepieciešamas ļoti līdzenas sienas, arī pirms tapešu līmēšanas tās izlīdzina ar špakteļmasu.

Gruntes


Lai dekoratīvais klājums – flīzes, tapetes, krāsa utt. labi turētos pie virsmas, tā pirms apdares jāgruntē. Pēc gruntēšanas flīžu līmei ir daudz labāka saķere ar virsmu, bet, noplēšot vecās tapetes no gruntētas virsmas, ar tām kopā nenolups arī apmetums. Starp citu, flīžu līmes patēriņš uz iepakojuma tiek norādīts gruntētām sienām.

Izlīdzinošā kārta 
un izolācija


Ne visas grīdas klāj uz gulšņiem. Parketu, laminātu un masīvos dēļus bieži klāj uz finiera loksnēm, kas piestiprinātas pie melnās grīdas. Tomēr ar tām ne vienmēr pietiek, lai grīda veidotos pietiekami līdzena. Tāpēc nepieciešama izlīdzinošā kārta, kas neizmaksā lēti. Turklāt dažas no izlīdzinošajām masām krietnu laiku žūst, piemēram, smilšu–cementa kārtas pilnīga izžūšana aizņems gandrīz mēnesi, bet daudzas pašizlīdzinošās masas žūst aptuveni nedēļu. Var izlīdzēties arī ar sausajām izlīdzinošajām kārtām, bet tās var izmaksāt dārgāk un pacelt grīdas līmeni augstāk, nekā sākotnēji plānots.

Nereti pēc remonta pabeigšanas saimnieki ievēro, ka jaunais grīdas klājums ir skaļš. Tas tāpēc, ka zem tā nav ieklāta skaņas izolācijas materiāla kārta, par ko arī jāpadomā laikus. Savukārt sanitārajos mezglos nedrīkst aizmirst par mitrumizolācijas uzklāšanu (šķidra masa, kas virsmu nokrāso zilā krāsā, pēc kuras nezinātājs var noteikt, vai izolācija uzklāta). Turklāt ir pareizi, ja to klāj trijās kārtās.

Šuvotāji 
un hermētiķi


Tikai tad, ja iegādātas bezšuvju flīzes, iespējams iztikt bez šuvotāja. Pārējām atstarpes starp flīzēm tiek aizpildītas ar šuvotāju. Mitrās telpās nepieciešams speciāls hermētiķis, kas aizsargā no mitruma iekļūšanas spraugās starp flīzēm. Lai apdarei nepielavītos pelējums, lieto arī dažādus silikonus. Ar šuvotāju iespējams veidot arī savdabīgu dekoratīvu efektu, piemēram, izvēloties šuvojamo masu no flīzēm atšķirīgā spilgtā krāsā.

Citas detaļas


Ir lietas, kuras bieži uzskata par sīkumiem, nenovērtējot, cik laika aizņems to izvēle un cik lielu rēķinu tās veidos. Piemēram, par grīdlīstēm jādomā jau tad, pirms ieklāts dekoratīvais grīdas segums, citādi būs grūti piemeklēt attiecīgo materiālu vai toni. Rozešu un slēdžu kopējais skaits pat nelielam div­istabu dzīvoklim būs ap divdesmit. Lai aprēķinātu aptuveno summu, kas būs jāiztērē par slēdžiem un rozetēm, to skaits jāreizina vismaz ar divi (vislētākie modeļi), bet, ja būs nepieciešamas ūdensizturīgas vai speciālas rozetes un slēdži, summa pieaugs vairākkārt.

Dārga ir arī durvju un mēbeļu furnitūra. Kvalitatīvas slēdzenes nemaksā maz, bet ārdurvīm tādas noteikti nepieciešamas. Iekšdurvīm it kā varētu iztikt ar kaut ko demokrātisku, tomēr skopais maksā divreiz, kad pēc neilga laika paliek ar kliņķi rokās vai nemitīgi klausās čīkstošās durvju eņģēs. Arī izvēlēties mēbeļu atvilktņu un skapīšu durtiņu rokturīšus nav vienkārši, jo veikalā var ieraudzīt plašu piedāvājuma klāstu un… cenas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+